jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۴۰۲۸   ۰۵ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

گفتـــــــــــه مــــــــــــــی‌شود اسب‌های وحشی پناهگاه حیات وحش میانکاله، باقیمانده اسب‌های اهلی روسی هستند که از زمان اشغال جزیره در سال ۱۸۳۷ میلادی توسط روس‌ها در جزیره باقی مانده‌اند.

ظاهرا در طول سالیان اسب‌های محلی نیز به این جمعیت اضافه شده و حال می‌توان گفت خون اسب‌های محلی نیز در رگ اسب‌های جزیره جاری است. مدل زندگی اجتماعی اسب‌ها به‌گونه‌ای است که حتی اگر اهلی هم باشند، پس از رهاسازی تمایل به زندگی وحشی و گله‌ای دارند و در مورد اسب‌های رها شده میانکاله نیز پس از گذشت ده‌ها سال از خروج روس‌ها از جزیره و تشکیل هسته اولیه، به صورت کاملا وحشی در آمده‌اند. همه اینها را گفتیم تا به اینجا برسیم که اسب‌های وحشی آشوراده جزئی از اکوسیستم و حیات وحش پناهگاه حیات‌وحش میانکاله است. شاید اسب‌های میانکاله از نظر نژاد آنچنان ارزشمند نباشند، اما گذشته از ارزش‌های زیبایی‌شناسی، حیوانات گیاهخوار مثل اسب‌ها به‌خاطر این‌که قابلیت انتقال بذر گیاهان در فضولات خود در مرتع را دارند، برای اکوسیستم بسیار ضروری و لازم هستند. آنها می‌توانند بذر گیاهان را تا کیلومترها دورتر انتقال دهند و حتی فضولاتشان نیز به عنوان کود در طبیعت باقی می‌ماند. حال فکر کنید اجرای یک طرح گردشگری کارشناسی نشده و هجوم آدمیزاد و ماشین و فناوری به زیستگاه این اسب‌های زیبای وحشی، چه به روزگار آنها خواهد آورد. حال آن‌که این زیستگاه، غیر از غنای طبیعی‌اش می‌تواند بستری برای مطالعات پژوهشی و دستمایه یک تحقیق علمی بر رفتارشناسی اسب‌های وحشی باشد، امری که تاکنون مغفول مانده است.

فرزاد علیزاده

فعال محیط‌زیست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر