jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۰۴۴۶   ۱۹ خرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران آخر هفته برای شرکت در نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در قرقیزستان و پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتماد سازی در آسیا» (سیکا) در تاجیکستان به شهرهای بیشکک و دوشنبه، پایتخت‌های این دو کشور آسیای میانه سفر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، روحانی پنجشنبه این هفته (۲۳‌خرداد) به‌منظور حضور در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای که با حضور سران ۱۱کشور از جمله تاجیکستان، روسیه، چین، قزاقستان، ازبکستان، هند و پاکستان در قرقیزستان برگزار می‌شود به بیشکک پایتخت این کشور می‌رود.
سازمان همکاری‌های شانگهای یک سازمان بین‌المللی بین دولتی است که در ۱۵ ژوئن‌۲۰۰۱ در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد. در هفدهمین نشست شانگهای در آستانه قزاقستان، دو کشور هند و پاکستان به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شدند. اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند و با وجود درخواست ایران برای عضویت دائم در این سازمان، به‌دلیل مخالفت چین و تاجیکستان، درخواست ایران در سال‌های گذشته پذیرفته نشده است.
روحانی پس از حضور در اجلاس شانگهای، روز جمعه به دعوت امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان به دوشنبه سفر می‌کند تا در پنجمین دور از نشست کنفرانس تعادل و اعتماد سازی در آسیا (سیکا) شرکت کند.
انتظار می‌رود نشست آتی سیکا در شهر دوشنبه که برای روزهای جمعه و شنبه برنامه‌ریزی شده است، مقدمه‌ای برای مذاکره و صحبت در مورد حل و فصل مشکلات آسیا و یافتن راهی مؤثر برای ترویج ابتکارات در سطوح بالا باشد.
در حال حاضر سازمان سیکا ۲۲ عضو دارد و در‌برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکاست.
ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر