مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان، مقابل عمارت عالی ‌قاپو و در همسایگی مسجد امام اصفهان واقع شده ‌است.
کد خبر: ۱۱۹۱۹۱۶
گردشی تاریخی در مسجد شیخ لطف الله (+تصاویر)

به گزارش جام جم آنلاین از میزان، مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری و کاشی کاری قرن 11 هجری است که است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده ‌است.

این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان ، مقابل عمارت عالی ‌قاپو و در همسایگی مسجد امام اصفهان واقع شده ‌است.

مسجد شیخ لطف‌ الله به فرمان شاه عباس اول صفوی در مدت هجده سال بنا شد که در دوران صفویه آن را مسجد صدر و فتح الله نیز می نامیدند.

مسجد شیخ لطف الله از اماکن تاریخی بسیار مشهوری است که تزیینات کاشی کاری آن در داخل ازاره ها به بالا همه از کاشی های معرق و داخل و خارج گنبد آن که جزو زیباترین گنبدهای جهان است از کاشی های معرق نفیس پوشیده شده است.

شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه «جبل عامل» یعنی لبنان امروزی بوده که به دعوت شاه عباس اول به اصفهان نقل مکان کرده و این مسجد برای تدریس و نمازگذاری و در تجلیل از وی ساخته شده است.

استفاده از نور طبیعی و رنگ‌ های زیبا از جمله ویژگی‌ های چشمگیر این بناست.

در ورودی مسجد به صورت دو لنگه ‌است که از چوب چنار یکپارچه ساخته شده ‌اند و پس از گذشت چهارصد سال هنوز پابرجا هستند.

این مسجد به علت اینکه نه دارای مناره ‌است و نه دارای شبستان ورودی (حیاط) و همچنین ورودی آن پله می‌خورد، غیر طبیعی است.

گفته می شود، این مسجد جهت استفاده همسران شاه عباس بنا شده ‌است و به همین دلیل این بنا فاقد مناره (جهت اذان گفتن) است.

گنبد کم ارتفاع این مسجد از خطوط اسلیمی تشکیل شده است که به طرز باشکوهی بر زمینه خاکی رنگ گنبد گسترده شد، هماهنگی بی نظیری را در نقش و طرح و رنگ به نمایش می گذارد.

دیوارهای مسجد شیخ لطف اله برای تحمل سنگینی و فشار گنبد قطور ساخته شده ‏اند و به طوری که آن را از قسمت پنجره ‏ها اندازه گرفته ‏اند به یک متر و هفتاد سانتیمتر و در قسمت های اصلی به پیش از دو متر هم می ‏رسد.

کف این مسجد از سطح میدان بالاتر است و در ساختمان و تزئین اژدرهای سردر و جلوخان و همچنین سکوهای طرفین سردر، مرمرهای بسیار خوب به کار رفته و بقیه قسمت های جلوخان و سر در با کاشی های خشتی الوان و معرق زینت یافته ‏اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها