jamejamonline
استان ها کردستان کد خبر: ۱۱۸۸۰۴۴ ۰۷ بهمن ۱۳۹۷  |  ۱۵:۳۸

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: چهار مرکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان در سطح استان به طور همزمان با ۷۱ مرکز در ۴۴ دانشگاه علوم پزشکی در کشور از طریق ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد.

افتتاح ۴ مرکز پیشگیری از سرطان در کردستان

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سیامک واحدی در مراسمی با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی کردستان از طریق ویدئو کنفرانس، اظهار کرد: عصر حاضر، عصر بیماری‌های غیر واگیر است که سرطان در این میان نقش اصلی دارد.

وی با اشاره به لزوم توجه به روند افزایش شیوع و بروز سرطان و نیز مرگ‌های ناشی از آن، تصریح کرد: متأسفانه اکثر سرطان‌ها در کشور در مراحل پیشرفته تشخیص داده، که اگر به موقع تشخیص شود، شانس بقا و درمان به مراتب بالاتر می‌رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: اگر چه سرطان‌ها دومین عامل مرگ و میر در کشور بعد از بیماری‌های قلبی عروقی هستند اما میزان هزینه‌های این بیماری به میزان ۱۹ درصد بیش از بیماری‌های قلبی عروقی است.

واحدی با اشاره به برخی آمارهای شیوع و به روز بیماری سرطان در استان کردستان، بیان کرد: استان در سال ۹۴ تعداد ۱۱۵۰ بیمار سرطانی (۷۳ درصد هزار)، سال ۹۵ تعداد ۱۴۲۹ بیمار سرطانی (۸۹ در صد هزار) و در سال ۹۶ تعداد ۱۹۹۶ بیمار سرطانی (۱۲۰ در صد هزار) تشخیص داده شده است.

وی ضمن بیان این مطلب که امروز چهار مرکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان توسط مقام وزارت در استان کردستان به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح و به بهره برداری می‌رسد، عنوان کرد: این مراکز شامل، مراکز تیپ یک سقز با مساحت ۶۹۰ متر مربع و اعتبار تخصیص یافته ۸۹۲۳ میلیون ریال، مریوان با مساحت ۴۷۲ متر مربع و اعتبار تخصیص یافته ۸۹۲۳ میلیون ریال، قروه با مساحت ۶۹۰ متر مربع و اعتبار تخصیص یافته ۸,۹۲۳ میلیون ریال و نیز مرکز تیپ دو توحید سنندج با مساحت ۱۱۰۰ متر مربع و اعتبارات تخصیص یافته ۱۷,۴۰۰ میلیون ریال است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نقش آموزش و پژوهش را در پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان بیماری سرطان ضروری ارزیابی و اظهار کرد: ارتقا کیفیت و امید به زندگی مردم در نتیجه ارتقا سبک زندگی مردم با ارتقا آگاهی‌های آنان حاصل می‌شود.

عملیات ساخت ۱۳۷ مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان از سال ۹۴ در کشور آغاز شده و ساخت ۷۵ مرکز به پایان رسیده و امروز افتتاح شد که برای تجهیز این مراکز از محل گرنت دولت ژاپن، ۵۰ دستگاه ماموگرافی تأمین و سایر تجهیزات از طریق هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی تأمین شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: