jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۴۲۴۹ ۱۹ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

به گفته محققان، مصرف دوز بالای ویتامین D احتمالا ریسک سفتی عروق و تصلب شریان را که عامل پرخطر اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ است در افراد چاق کاهش می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد دیواره‌های سخت عروق و کمبود ویتامین D ممکن است از عوامل احتمالی در تصلب شریان باشند. یافته‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر میزان مصرف ۴۰۰۰ IUs بالاترین میان‌دوز مصرف تلقی می‌شود که سختی عروق خونی را با سرعت بالا و حدود 4/10 درصد در طول چهار ماه کاهش می‌دهد. مصرف ۲۰۰۰ IUs ویتامین D در طول مدت مشابه، میزان سفتی شریان‌ها را تا ۲ درصد کاهش می‌دهد. به گفته محققان، زمانی که شریان‌ها سفت می‌شوند، سرعت موج ضربان قلب بالاتر می‌رود که موجب افزایش خطر بیماری کاردیومتابولیک در آینده می‌شود. بیماری کاردیومتابولیک شامل بیماری‌های دیابت، پرفشارخونی، چربی خون و بیماری‌های قلبی است. / ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر