jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۶۷۲۵   ۲۴ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

دقت کرده‌اید تا الان اطلاعات دقیق و مستندی از بعضی از آدم‌ها و گروهک‌های دور و برمان نداریم. مثلا همین اساتید داعشی که هر از چندی خود را در یکی از کشورهای منطقه می‌ترکانند یا اسلحه به دست راهی یکی از پارلمان‌های کشورهای خاورمیانه می‌شوند و در و دیوار و تخته و آدم را می‌بندند به گلوله. حالا اینها همه مردهای داعشی هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک مستندساز ایرانی دوربین دست گرفته و بلند شده رفته عراق و زنان داعشی را سوژه فیلم خودش کرده.

آقای رضای فرهمند که کارگردانی مستند «زنانی با گوشوارههای باروتی» را به عهده داشته اخیرا در جلسه نقد و بررسی فیلمش گفته: «یکی از موارد جالب فیلم این است که فکر میکنیم چقدر خانواده داعشیها آسیب دیده اند زیرا ما در فیلم خانوادههایی را می بینیم که با راهی که شوهرشان رفته موافق هستند.» فرهمند در ادامه گریزی شده به خاطراتش از زمان ساخت فیلم و گفته: «کمپی که ما در این فیلم سراغش رفتیم مخصوص زنان داعش بود و برخی خانوادهها حاضر به گفتوگو نمی شدند و ما از بین زنانی که گفتوگو کرده بودند تنها آنهایی را انتخاب کردیم که واقعیتها را گفته بودند و برای اینکار نیازی نبود تا آنها را هدایت کنیم، اما همین موضوع در زمان ادیت راشها برای ما با نگرانی همراه بود. جایی که در آن کمپ قرار گرفته بود منطقه جنگی نبود ولی ما آزادانه هم نمیتوانستیم در آن رفت و آمد کنیم و همیشه دو یا سه نفر همراه ما بودند، اتوبوسهایی که زنان را می آوردند بشدت بازرسی می شد زیر ا تصورشان این بود که شاید زنان زیر لباسها و یا چادرهایشان عملیات انتحاری انجام دهند، برای ما رسیدن به چیزی که می خواستیم به آن برسیم مهمتر از اتفاقاتی بود که شاید برای ما خطرناک باشد، همه گروه فکر میکردیم که حرکت ما حرفه ای است و باید کارمان را درست انجام دهیم.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر