jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۶۶۱۰   ۲۴ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

‌‌پیشگیری بهتر از درمان است. این جمله در هر شرایط و جامعه‌ای کاربرد دارد و نمی‌توان منکر آن شد که وقتی می‌توانیم از وقوع یک جرم جلوگیری کنیم چرا باید بعد از وقوع آن برخوردهای قهری داشته باشیم. در مسائل اقتصادی نیز اگر پیشگیری و نظارت به صورت مداوم وجود داشته باشد جامعه تا حد زیادی ثبات را تجربه می‌کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سه دهه است که طی تذکرهای مختلف تاکید می‌کنند که با فساد باید مقابله کرد و در مقطعی به صورت فرمان به سران سه قوه مقابله با مفاسد اقتصادی را ابلاغ کردند. در آسیب‌شناسی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته مشخص شده برخی مسؤولان درک صحیحی از فساد ندارند که بتوانند با آن مقابله کنند و در برخی موارد ضعف اراده وجود دارد. به همین دلیل افرادی که در حوزه تصمیم‌گیری هستند نمی‌توانند آن‌طور که باید و شاید با فساد سیستماتیک برخورد کنند.

حتماً موضوع امضاهای طلایی را شنیده‌اید. امضاهایی که به برخی افراد داده شده تا بتوانند با استفاده از آن منافع شخصی به دست آورند. اگر نظارت و کنترل بر فعالیت مسؤولان باشد می‌توان مبارزه با فساد را به صورت مدیریت‌شده انجام داد. برخی افراد هم به واسطه آشنایی کامل با قانون از خلاهای قانونی استفاده می‌کنند و در اینجا یک مدیر تشخیص‌پذیر می‌خواهد که بتواند با درک درستی از شرایط با این موارد برخورد کند.

برخی تصمیمات است که منجر به فساد می‌شود اما خود آن تصمیم در راستای ترویج فساد نبوده و بیشتر در شرایط بحرانی و احساسی به کار گرفته شده است. چندی پیش رئیس‌جمهور نسبت به نظریه اقتصاددانان که بیشتر در حلقه مشاوران دولت قرار داشتند مبنی بر افزایش نرخ ارز انتقاد کرد که این کار به جای تک‌نرخی منجر به چندنرخی شد و فساد زیادی به همراه داشت. این که رئیس‌جمهور این موضوع را بیان کردند حرکت شجاعانه‌ای بود و متوجه شدند که هر افزایش نرخ ارزی منجر به رشد صادرات نمی‌شود بلکه باید بخش‌های مختلف اقتصاد کلان را در نظر گرفت.

در پایان باید تاکید کنم، قوه قضاییه نقش مهمی در رصد و رسیدگی به مسائل اقتصادی دارد و باید برای هر جرمی یک جزای جداگانه در نظر گرفته شود. همچنین باید مانند کشورهای پیشرفته قبل از وقوع جرم و اقدام برخی افراد سودجو به پول‌شویی شناسایی‌ها صورت گرفته باشد تا نتوانند رد پول را از بین ببرند و یا بازاری را بر هم بریزند.

دکتر محمد خوشچهره

اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر