jamejamonline
استان ها گلستان کد خبر: ۱۱۷۴۹۴۳   ۱۵ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۹:۵۰

پرونده مرگ نازنین زهرای 7 ساله مینودشتی که با دل‌درد به بیمارستان مراجعه کرده بود اما به خانه بازنگشت، هنوز باز است و علوم پزشکی گلستان منتظر اظهارنظر دستگاه‌های مسئول است.

پرونده آخرین روز زندگی نازنین‌زهرای مینودشتی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، پدر و مادر نازنین‌زهرا جریان بیماری دخترشان و اقدامات درمانی که برایش انجام دادند را این‌گونه روایت کردند:

« نازنین زهرا حدود 30 دقیقه بامداد دوشنبه 30 مهر با دل درد شدید از خواب بیدار شد، سریع او را به بیمارستان مینودشت بردیم. در بیمارستان پس از انجام آزمایش‌های مختلف، دل درد نازنین زهرا توسط دکتر اورژانس آپاندیسیت تشخیص داده شد.

دکتر اورژانس برای اطمینان و ادامه مراحل معاینه و معالجه، ما را به پزشک اطفال حاضر در یکی از بیمارستان‌های گنبد ارجاع داد. اما وقتی به بیمارستان رسیدیم به جای پزشک اطفال، بازهم پزشک اورژانس نازنین زهرا را معاینه کرد. اما این پزشک دلیل بیماری نازنین‌زهرا را سرماخوردگی اعلام کرد و درد ناف دخترم را رشد تخمدان تشخیص داد.

وقتی ما از بیمارستان گنبد برگشتیم نازنین زهرا هم‌چنان بی‌قراری می‌کرد. صبح که شد نزد پزشک متخصص اطفال رفتیم و به محض این‌که وضعیت دخترمان را دید گفت به احتمال بسیار قوی آپاندیسیت است و باید فورا جراحی شود. بعد هم به ما گفت شما سریع خودتان را به بیمارستان برسانید، من خودم با بیمارستان، اتاق عمل و پزشک جراح هماهنگ می‌کنم.

وقتی دوباره به بیمارستان مینودشت رفتیم دکتر جراح گویا می‌خواست جایی برود و به ما گفت که باید از بچه سونوگرافی و سی تی اسکن بگیرید و به محض این‌که جواب‌ها آماده شد با من تماس بگیرید تا خودم را به بیمارستان برسانم.

ما باید در گنبد سی تی اسکن می‌گرفتیم. برای ساعت 16:30 وقت گرفته بودیم اما با کمی تاخیر رسیدیم زیرا در آمبولانس داروی مخصوص سی تی اسکن را برای تزریق به نازنین زهرا همراه نداشتند و مجبور شدند بار دیگر بابت آوردن دارو به مینودشت برگردند. حتی بعد از آن‌که جواب سی تی اسکن هم آماده شد باز هم با تاخیر به بیمارستان مینودشت برگشتیم، زیرا می‌خواستند یک بیمار دیگر را هم به همراه نازنین زهرا با همان آمبولانس به بیمارستان بیاورند که کمی طول کشید.

وقتی به بیمارستان مینودشت برگشتیم هر چه با پزشک جراح تماس گرفتیم جواب نداد. بعد از مدتی که جواب داد، گفت عکس‌های سی تی اسکن را برایش تلگرام کنیم و بعد از آن هم گفت تا یک ساعت دیگر می‌آید و هم‌چنین گفته بود اتاق عمل را آماده کنند.

دکتر بعد از ساعتی که وعده داده بود به بیمارستان برگشت و این‌بار گفت که این بیمارستان علاوه بر نداشتن امکانات، اتاق بعد از عمل جراحی ویژه کودکان را هم ندارد، بعد هم از ما پرسید "برای درمان فرزندتان در بیمارستان غیردولتی مشکل مالی ندارید؟" که ما گفتیم برای نجات دخترمان هزینه می‌کنیم، یکی از بیمارستان‌های خصوصی گنبد را پیشنهاد کرد و گفت که در این منطقه من فقط همانجا را قبول دارم.

دخترمان در این زمان و با گذشت حدود 11 الی 12 ساعت از دستور پزشک اطفال برای جراحی بدون فوت وقت، باز هم حالش خوب بود و حرف می‌زد و به خاطر تشنگی از ما آب می‌خواست.

تا این‌که در نهایت ساعت 21:30 دخترم را در یکی از بیمارستان‌های خصوصی گنبد پذیرش کردند و با وجود این‌که می‌خواست ما در کنارش بمانیم برای انتقال به اتاق عمل از ما جدایش کردند و یک ساعت و نیم بعد خبر فوت دخترمان را به ما دادند. گفتند نازنین زهرا تب داشته و داروی بیهوشی به او نساخته و باعث ایست قلبی اش شده و حتی به جراحی هم نرسیده است.

بعد از فوت دخترمان هم در ابتدا تمایل نداشتیم به پیکر نازنین زهرا قبل از تدفین، در پزشکی قانونی تیغی خورده شود. بعد از تدفین هم در پزشکی قانونی گنبد گفتند که اگر شکایت کنیم پیکر دخترمان را نبش قبر خواهند کرد و چون به این موضوع حساس بودیم از پیگیری ماجرا صرف نظر کردیم. اما بعد از مدتی با تحقیقاتی که انجام دادیم به ما گفتند نبش قبر به همین سادگی‌ها هم نیست و از این رو بابت پیگیری قضایی خیال‌مان راحت شد.»

مدیر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با اشاره به پرونده نازنین‌زهرا اظهار کرد: با وجود این‌که اولیای متوفا شکایتی نداشتند، دانشگاه علوم پزشکی استان اقدامات موثر و به موقع در رابطه با این موضوع داشته است. پزشک در این جریان قصور، خطا و تقصیری داشته که این موارد در سامانه مربوطه ثبت و به وزرات بهداشت و درمان گزارش شده است.

دکتر علیرضا خواجه میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: همه پزشکان از جمله پزشک جراح مورد بحث اقدامات شایسته، ارزنده و خوبی انجام داده‌اند اما آن اقدامات مثبت باعث نمی‌شود که ما بخواهیم از خطای محرزی که پزشک داشته، چشم‌پوشی کنیم.

وی در خصوص حضور نداشتن پزشک متخصص اطفال در ساعات بامدادی در بیمارستان گنبد، بیان کرد: ساعت مراجعه خانواده نازنین‌زهرا حسینی به بیمارستان گنبد ساعت 3:30 بامداد بوده که در آن ساعت پزشک متخصص در بیمارستان حضور ندارد. معمولا در همه بیمارستان‌ها پزشک کشیک در اورژانس حضور دارد. پزشک کشیک باید بیمار را ببیند و بر اساس مشاهدات و معاینات بالینی تصمیم بگیرد بیمار را تحت نظر قرار داده، یا بستری کند و با آنکال تماس بگیرد که در اینجا آنکال همان پزشک متخصص اطفال یا جراح است.

خواجه میرزایی ضمن بیان این‌که خطا، اهمال کاری و قصور از دیدگاه بررسی‌های ما متفاوت هستند، گفت: در این باره پزشک بیمارستان دولتی گنبد هم سهل‌انگاری کرده است. در جلسات ما پزشک اورژانس بیمارستان مینودشت، پزشک کشیک بیمارستان گنبد و هم‌چنین بیمارستان خصوصی گنبد که مرگ کودک در آنجا اتفاق افتاده است درگیر این ماجرا هستند و باید پاسخگوی عملکرد، اهمال کاری یا خطایی که انجام داده‌اند، باشند.

خواجه میرزایی در پاسخ به این سوالات که تشخیص نهایی بیماری کودک آپاندیسیت بوده یا خیر و هم‌چنین چه زمانی باید نازنین زهرا مورد عمل جراحی قرار می‌گرفته است، توضیح داد: هنوز کاملا مشخص نیست اما در واقع کودک به صورت مادرزادی فتق دیافراگ داشته که باعث شده تمام محتویات کلون در داخل قفسه سینه‌اش ریخته شود. در رابطه با زمان جراحی هم هر کدام از بیماری‌هایی که تشخیص داده می‌شد بیمار به دلیل آن‌که در وضعیت حاد شکمی بود باید در همان ابتدا مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت.

وی در رابطه با امکانات بیمارستان مینودشت نیز تصریح کرد: بیمارستان مینودشت یکی از بیمارستان‌هایی است که امکانات و تجهیزات مناسبی دارد و در رابطه با نبودن «ان آی سیو»، بسته به فضا و محیط ، هر بیمارستان تجهیزات خود را دارد. اگر کسی ادعایی کند که بیمارستان مینودشت امکاناتی لازم را ندارد اصلا درست نیست.

خواجه میرزایی اضافه کرد: دکتر جراح نازنین زهرا همان روزی که کودک فوت می‌کند حوالی ساعت 15:30 در همان بیمارستان مینودشت جراحی داشته است، پس اگر آنجا بیماری را جراحی کرده حتما بیمارستان امکانات مورد نیاز را داشت.

وی در رابطه با چگونگی نحوه رسیدگی به این موضوع و نگاه علوم پزشکی گلستان به این ماجرا گفت: در نحوه رسیدگی، یک بخش مربوط به ماست که نتایج آن اعلام خواهد شد؛ بخش دیگر مربوط به مراجع قضایی است که فرایند معرفی به دادسرا، تعزیرات و نظام پزشکی را انجام می‌دهد.

خواجه میرزایی در ادامه تاکید کرد: هر گونه سهل انگاری، قصور و یا کوتاهی در این مسئله صورت گرفته باشد، از پرستار و آمبولانس گرفته تا پزشک، قطعا از طرف دانشگاه نه تنها لاپوشانی نخواهد شد بلکه با عوامل خطاکار برخورد صورت خواهد شد و فرآیندهایی که در جهت پیشیگری از تکرار این خطاها وجود دارد، طی خواهد شد.

وی عملکرد علوم پزشکی استان گلستان در رسیدگی به این موضوع را مثبت ارزیابی کرد و افزود: از رئیس دانشگاه علوم پزشکی تا معاون درمان و مسئولین علوم پزشکی در این رابطه به موقع تشکیل تیم داده و با برگزاری جلسات متعدد، به پیگیری ابعاد این ماجرا پرداختند. این تیم که توسط رئیس علوم پزشکی گلستان تشکیل شده و متشکل از پزشک فوق تخصص، دو پزشک متخصص و چندتن از مدیران شبکه تا رئیس بیمارستان است، اقدامات لحظه به لحظه را پیگیری کرده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رحلت عالم بلاد

رحلت عالم بلاد

دهه ۶۰ بود. واکسن فلج اطفال درست اثر نکرد. پاشنه‌های نوجوان روستایی به سختی به زمین می‌رسید.