jamejamsara
سرا کد خبر: ۱۱۶۸۶۴۹ ۱۶ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۸:۵۳

یک روانشناس تربیتی گفت: بهترین و مهم ترین اصل در تربیت کودک یک رابطه عاشقانه و محبت آمیز والد فرزندی است. همین اصل به ظاهر ساده، می تواند برای برخی از والدین دشوار باشد و گاهی محبت و لوس کردن را با هم اشتباه بگیرند. این اصل بسیار مهم خود نیز نکات مخصوص به خود را دارد.

مهم ترین اصل در تربیت کودک «یک رابطه عاشقانه و محبت آمیز والد فرزندی» است

دکتر الهه میرآخورلی روان شناس تربیتی با اشاره به آن که تربیت کودک اولین موضوعی است که بعد از سلامتی جسمانی کودکان دغدغه والدین است، به جام جم آنلاین گفت: والدین همانطور که برای سلامت جسمانی کودک تلاش می کنند، باید برای تربیت و سلامت روانی آنها نیز بکوشند، گاهی والدین روش های تربیتی را از طریقی که خود آن را دریافت می کردند، دنبال می‌کنند که ممکن است روش های مناسبی برای تربیت نباشند.

وی ادامه داد: گاهی هم از طریق رسانه های مختلف اطلاعات به دست می آورند که می تواند مفید باشد. اما این روش همیشه کافی نخواهد بود تربیت هر کودک علاوه بر شباهت با کودکان دیگر می تواند تفاوت هایی هم داشته باشد که ناشی از تفاوت های فردی آنهاست.

این روانشناس افزود: در هر صورت بهترین روش تربیت برای کودکان شامل یک سری اصول تربیتی مشترک است که در کنار آن باید به ویژگی های خاص کودک هم توجه شود. در هر دو مورد بهترین کسی که می تواند این اطلاعات را به درستی در اختیار والدین قرار دهد یک روانشناس متخصص در زمینه تربیت کودک است.

دکتر میرآخورلی، بهترین و مهم ترین اصل در تربیت کودک را یک رابطه عاشقانه و محبت آمیز والد فرزندی دانست و گفت: همین اصل به ظاهر ساده، می تواند برای برخی از والدین دشوار باشد و گاهی محبت و لوس کردن را با هم اشتباه بگیرند. این اصل بسیار مهم خود نیز نکات مخصوص به خود را دارد.

به گفته وی، علاوه بر این اصل، دانستن اصول مهم دیگری همچون روش های مناسب تشویق و محروم سازی، شیوه درست دستور دادن، تعیین قوانین و مقررات، ایجاد حس استقلال و اعتماد به نفس و... برای والدین ضروری است. دانستن این اصول نیازمند به یک فرد آگاه مثل روانشناس است تا والدین را در این زمینه هدایت کند.

این روانشناس اظهار داشت: اما همیشه هم والدین نیستند که کودک را تربیت می کنند. محیط اجتماعی، دوستان، اقوام، مهد و مدرسه هم در تربیت کودکان دخیل هستند. والدین آگاه در صورتی که اصول تربیتی داخل خانه را به درستی رعایت کنند، می توانند آسیب های اجتماعی را کاهش دهند. اما هیچ گاه نباید کودک را به خاطر عدم دریافت تربیت نادرست از قرار دادن در محیط اجتماعی دور کرد.

میرآخورلی خاطرنشان کرد: کودکان نیاز دارند که محیط های اجتماعی و مخاطرات آن را از نزدیک لمس کنند و قدرت انتخاب و تصمیم گیری داشته باشند. ضمن اینکه با ورود کودکانی با تربیت خانوادگی درست در جامعه به سلامت روانی جامعه نیز کمک خواهد شد.

به گفته وی، امروزه به خاطر دسترسی والدین به اطلاعات تربیتی از طرق مختلف آگاهی آنها بالا رفته و مسلما در تربیت صحیح آنها موثر است.

این روانشناس تربیتی متذکر شد: در گذشته اغلب تربیت به صورت والدین سالاری و اکنون فرزند سالاری است. هر یک از شیوه های تربیت اگرچه مزایایی دارد اما هیچ یک نمی تواند شیوه کاملی باشد بلکه شیوه فرزند پروری مقتدرانه بهترین شیوه تربیت برای کودکان است که در آن هم محبت، امنیت و اعتماد به نفس در کودک پرورش داده می شود هم احترام به والدین و رعایت قوانین آنها مد نظر است.

میرآخورلی در پایان اشاره کرد: هیچ نکته ای هم نباید از نظر دور باشد که سلامت روانی خود والدین از مهمترین مسائل در تضمین سلامت روانی کودکان است. پس برای داشتن فرزند با تربیت صحیح و سلامت روان قبل از هر چیز به سلامت روانی خودمان بیاندیشیم و در پی اصلاح آن باشیم.

بیتا نوروری-جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر