jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۱۱۶۷۴۰۲   ۰۹ مهر ۱۳۹۷  |  ۱۵:۳۵

در چند دهه آینده، جهان با افزایش سریعی در تعداد و نسبت سالمندان رو به رو خواهد شد. شیب افزایش جمعیت سالمندی در کشورهای در حال توسعه و به خصوص کشورهایی که سازمان بهداشت جهانی از آن به عنوان کشورهای با درامد پایین و متوسط یاد می کند، نسبت به کشورهای توسعه یافته بسیار سریعتر است.

متاسفانه جامعه شناخت کافی نسبت به نشانه های آلزایمر در دوران سالمندی ندارد

دکتر آزاده سادات زنده باد متخصص طب سالمندان بمناسبت روز سالمند به جام جم آنلاین گفت: کشور ایران هم اکنون وارد مرحله نخست سالمندی یعنی جمعیت بین 7 تا 41 درصد سالمند شده است و بر اساس آخرین آمار سال سرشماری سال 95 حدود 9.28 درصد جمعیت ایران سالمند است و پیش بینی می شود که تا 32 سال(2050 میلادی) آینده وارد مرحله فوق سالمندی یعنی بیش از 30 درصد جمعیت سالمند شوند.

وی ادامه داد: در واقع ما در سالهای آینده با بحران سالمندی مواجه خواهیم شد ، که این بحران طیف وسیعی از بیماری ها را با خود به همراه خواهد داشت .بیماری هایی که بار بیشتری دارند و باعث وارد آمدن فشار زیادی به بیمار ،خانواده وی، نظام سلامت و اجتماع می شوند. در این بین دمانس و شایع ترین نوع آن آلزایمر، به خاطر فشار سنگین ناشی از هزینه های درمان و نگهداری از این بیماران، حجم عظیمی از بودجه کشورهای پیشرفته را به خود اختصاص داده است.

این متخصص گفت: بر اساس آخرین امار منتشر شده در سال 2018 ، بیش از 50 میلیون نفر با دمانس زندگی می کنند و چنانچه اقدامات لازم جهت کاهش عوامل خطر در جهان انجام نگیرد، انتظار می رود تا سال 2050 این تعداد به 152 میلیون نفر برسد. یعنی هر 3 ثانیه یک نفر به دمانس مبتلا می شود.

به گفته دکتر زنده باد، در حال حاضر در ایران ، آگاهی عمومی در مورد دمانس و آلزایمر ناکافی است و میزان بی سوادی و کم سوادی در سالمندان ایرانی خصوصا در روستاها قابل توجه است. اگرچه خوشبختانه پیشرفت های قابل توجه در کنترل بیماری های دیابت، فشار خون ، قلبی عروقی و... انجام شده است اما هنوز شکاف عمیقی بین دمانس و سیستم بهداشتی کشور های در حال توسعه از جمله ایران وجود دارد .

وی تاکید کرد: همچنین هزینه های نگهداری و مراقبت از بیماران مبتلا به دمانس بسیار سنگین است و به دلیل عدم فرهنگ سازی و کاهش اطلاعات عمومی مردم از این بیماری ، اکثر افراد در مرحله متوسط با علائم رفتاری بارز به پزشکان متخصص ارجاع می شوند.

این متخصص دمانس یکی از سندرم های سالمندی دانست و گفت : علائم دمانس می تواند به علت چندین بیماری مختلف ایجاد گردد، بعضی از این بیماری ها درمان پذیر و بعضی نیز علاج ناپذیرند. به عنوان مثال؛ بیماری تیروئید ممکن است باعث ایجاد دمانس گردد که با درمان اختلال تیروئید، دمانس بهبود می یابد.

دکتر زنده باد تشخیص دقیق و به موقع آلزایمر را مهم دانست و گفت: برای آنکه فرد مبتلا بتواند از بهترین مراقبت و درمان برخوردار شود، تشخیص دقیق نوع دمانس ضرورت دارد. همان طور که گفته شد، بیماری آلزایمر، شایعترین نوع دمانس است و علائم آن شامل از دست رفتن حافظه، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار است. از آنجا که بیماری آلزایمر شروعی تدریجی و خاموش دارد، ممکن است مدت طولانی جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به این علائم، تشخیص بیماری را به تعویق می اندازد.

وی در خصوص علایم آلزایمر به سالمندان هشدار داد: دمانس و آلزایمر، یکی از بیماری های شایع دوران سالمندی است که عوارض و ناگواری بر فرد، خانواده و جامعه دارد. اختلال در حافظه، دشواری در انجام کار های عادی، ضعف بیان، گم کردن زمان و مکان، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکلات در تفکر ذهنی، جا به جا گذاشتن اجسام، تغییرات در حالات و رفتار، تغییرات در شخصیت و از دست دادن انگیزه 10 علامت شایع آلزایمر است.

به گفته این متخصص، متاسفانه اکثر خانواده ها، اختلالات شناختی فرد سالمند را به افزایش سن او نسبت می دهند و زمانی که بیماری پیشرفت کرد و علایم رفتاری مثل بی قراری ، توهم ، هذیان ، اختلالات خواب شروع شد به پزشک مراجعه می کنند و در واقع اکثر بیماران در کشور ما در مرحله متوسط تشخیص داده می شوند که در نتیجه هزینه های زیادی بر خانواده و نظام سلامت وارد می کند.

دکتر زنده باد خاطرنشان کرد: این در حالیست که با افزایش اگاهی جامعه از علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر و ارجاع به موقع به متخصصین مغز و اعصاب و متخصصین طب سالمندان در کشور و درمان زود هنگام، موجب کاهش هزینه های اضافی بر سیستم سلامت جامعه خواهد شد.

بیتا نوروزی- جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر