jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۶۲۳۱۰   ۱۱ شهريور ۱۳۹۷  |  ۱۷:۴۰

قانون عملیات بانکداری بدون ربا به بانک‌ها اجازه می‌دهد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کنند که این بزرگ‌ترین اشکال است.

هم قانون ایراد دارد، هم ساختار

طبق این قانون، بانکها میتوانند به صورت مستقیم در احداث کارخانه یا تولید مسکن و موارد دیگر ورود کنند و از سوی دیگر باید تسهیلات قرضالحسنه یا مشارکتهای مدنی داشته باشند اما متاسفانه بانک در مواردی که به نفعش است به سرعت اقدامات لازم را انجام میدهد و در مواردی که هزینه داشته باشد آن را بر دوش مشتری میگذارد. بانک موظف است منابع خود را به سمت واقعی تولید هدایت کند اما این اتفاق در طول سالهای گذشته نیفتاده است و ضعفهای بانک مرکزی هم باعث شده نتواند مقابل حرکت بانکها خارج از استاندارد را بگیرد. بانک باید منابع خود را به سمت واقعی تولید ببرد اما در پروژههای خود سرمایهگذاری میکند که این یک ضعف قانونی محسوب میشود. به نظر میرسد باید یک تحول اساسی در نظام بانکی صورت بگیرد و قوانین اصلاح شود. با قوانین موجود، بانک مرکزی و دستگاههای نظارتی دیگر حریف بنگاهداری بانکها نمیشوند. از سوی دیگر باید توجه داشت که هم قانون اشکال دارد و هم ساختار که هر دو این موارد باید همزمان اصلاح شود.

دکتر حسین صمصامی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر