jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۴۹۹۴۱   ۰۵ تير ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۸

مدتی است بازار ارز نوسانات عجیبی را تجربه می‌کند. از اواخر سال گذشته که بحران ارزی در کشور به وجود آمد دولت با استفاده از سیاست‌های انقباضی قصد داشت بازار را کنترل کند اما از ابتدای امسال دولت ارز را تک‌نرخی اعلام کرد که این کار هم در شرایط بحرانی نتوانست پاسخگو باشد البته این هشدار قبلا از سوی کارشناسان اعلام شده بود اما دولت در این زمینه اقدامی نکرد.

در ساماندهی بازار ارز تعلل کردیم

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی باید درآمد حاصل از نفت که سهم مردم محسوب می‌شود برای واردات کالاهای اساسی و فعالیت‌های زیربنایی به منظور سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت همه جزئیات این موضوع باید در بودجه ذکر شود و دولت نسبت به تعهدات خود پایبند باشد. از سوی دیگر برخی واردکنندگان و دانشجویان به ارز نیاز دارند که در این صورت ارز مورد نیاز خود را از صادرکنندگان تأمین می‌کنند.

در این شرایط بورس ارز باید راه‌اندازی شود و صادرکنندگان ارز خود را در این بورس عرضه ‌کنند و واردکنندگان و متقاضیان دیگر نسبت به خرید اقدام ‌کنند.

روند قیمت‌گذاری هم عرضه و تقاضا خواهد بود و قاچاق ارز به صفر خواهد رسید. بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی بازار پول و ارز باید ابزارهای نظارتی خود را برای کنترل بازار ارز به کار بگیرد.

اکنون دولت اعلام کرده که واردکنندگان باید ارز مورد نیاز خود را از صادرکنندگان تأمین کنند که موجب سه نرخی شدن ارز می‌شود اما در بورس ارز این فرمول بهتر نتیجه خواهد داشت.

دولت در طول چند سال گذشته که بازار ارز فضای آرامی را سپری می‌کرد فرصت یکسان‌سازی نرخ ارز را داشت اما تعلل در این زمینه باعث شد تا در شرایط بحرانی این کار به عنوان مسکن استفاده شود.در شرایط فعلی برای درمان باید ارز را سه نرخی کرد.

تصمیم اخیر دولت برای راه‌اندازی بازار ثانویه ارز به واقعیت اقتصادی نزدیک‌تر است اما سیاستی که پیش‌از این اتخاذ شده بود سیاست کاملی نبود.

مثلا درمورد ارز 4200 تومانی ساعت 10:30 شب اعلام شد که هر مقداری که لازم باشد ارز با این مبلغ در اختیار همه می‌گذارند. اما آرام آرام متوجه شدیم هنوز دولت و بانک مرکزی یک چارچوب کامل ارزی تعیین نکرده و در این مدت بخشنامه‌های زیادی صادر شد که بی‌تاثیر بود.

حیدر مستخدمین‌ حسینی - معاون سابق بانک مرکزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر