jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۴۸۶۴۲   ۲۹ خرداد ۱۳۹۷  |  ۱۷:۰۰

در حالی که مجلس سنای آمریکا در لایحه بودجه سالانه دفاعی این کشور به موجب یک اصلاحیه فروش جنگنده‌های اف – ۳۵ به ترکیه را ممنوع اعلام کرد، وزیر امور خارجه ترکیه به این موضوع واکنش نشان داده و گفت کشورش جایگزین‌هایی برای این جنگنده‌ها پیدا خواهد کرد.

سنای آمریکا فروش اف ۳۵ به ترکیه را ممنوع کرد

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، به نقل از واشنگتن پست، مجلس سنای آمریکا در لایحه بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری دفاعی این کشور که در روز دوشنبه با ۸۵ رای موافق به ۱۰ رای مخالف تصویب کرد، فروش جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکایی به آنکارا ممنوع اعلام کرد.

در این لایحه موسوم به لایحه «اختیارات دفاع ملی آمریکا» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور می‌بایست گواهی دهد که ترکیه ناتو را تهدید نمی‌کند. تجهیزات دفاعی از روسیه نمی‌خرد و یا شهروندان آمریکایی را بازداشت نمی‌کند.

سناتورها بعد از اینکه ترکیه یک کشیش آمریکایی به نام اندرو برانسون را به اتهام تروریسم در استان ازمیر بازداشت کرد و همچنین تصمیم دولت ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس – ۴۰۰ از روسیه، این اصلاحیه را در این قانون قرار دادند.

این اصلاحیه مدعی است خرید سامانه اس – ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه تنش‌ها و خطرات را برای ائتلاف ناتو افزایش می‌دهد.

این در حالی است که بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در واکنش به این اصلاحیه اعلام کرده که کشورش جایگزین‌هایی برای جنگنده‌های اف – ۳۵ آمریکایی پیدا خواهد کرد.

ییلدیریم در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: آنکارا قرارداد خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه را به رغم تصمیم سنای آمریکا درخصوص جلوگیری از فروش جنگنده اف – ۳۵ به ترکیه کنار نخواهد گذاشت.

وی در این مصاحبه گفت: این یک اتفاق تاسف برانگیز است اما ترکیه بدون جایگزین نخواهد ماند. ما از بابت اقدامات سنای آمریکا متاسف هستیم. این اقدامات با روح شراکت راهبردی مغایر هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها