jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۸۲۷۱   ۲۸ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

امیر باشتی از ساخت مستندی با عنوان «مهرآباد ـ ناریتا» خبر داد؛ این فیلم به زندگی مهاجران ایرانی در ژاپن می‌پردازد.

این کارگردان درباره جدیدترین فعالیتهای خود به مهر گفت: در حال حاضر مشغول ساخت یک مستند ۶۰ دقیقهای با عنوان «مهرآباد ـ ناریتا» درباره مهاجران ایرانی در ژاپن هستم که مراحل تدوین را سپری میکند و فکر میکنم تا یکی دو ماه آینده آماده نمایش شود.

او افزود: سعی میکنیم این مستند را که محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است به دوازدهمین جشنواره «سینما حقیقت» برسانیم.

این مستندساز بیان کرد: حدود ۲۸ سال پیش و پس از جنگ ایران و عراق ایرانیهای بسیاری به منظور کار و به دست آوردن پول به ژاپن سفر کردند که سرنوشت این افراد برایم جالب است و از همین رو حدود سه ماه پیش سفری به ژاپن داشتیم تا ببینیم سرنوشت این مهاجران چه شده است.

باشتی عنوان کرد: با توجه به اینکه در آن سالها بیکاری بسیاری در کشور حاکم بود، بسیاری از ایرانیها بویژه ساکنان جنوب شهر تهران بدون داشتن ویزا به این کشور میرفتند و در آنجا در اموری مثل بازیافت و تخریب ساختمانها مشغول به کار میشدند. اکثر آنها کار خود را از صفر شروع و حتی بسیاری از آنها با زنان ژاپنی ازدواج کردند تا بتوانند در آنجا زندگی کنند. این کارگردان اظهار کرد: هرچند در حال حاضر تعداد ایرانیهای ژاپن به نسبت آن سالها کم است، اما «مهرآباد ـ ناریتا» در سه اپیزود به سرگذشت سه ایرانی میپردازد که در آن سالها به ژاپن رفته و در حال حاضر در توکیو ساکن هستند.باشتی با اشاره به دلایل ساخت مستند «مهرآباد ـ ناریتا» بیان کرد: همیشه برایم جالب بود که بدانم مهاجران ایرانی در ژاپن چه سرگذشتی پیدا کردهاند، زیرا بهطور کلی افرادی که به کشور ژاپن مهاجرت میکنند با افرادی که به کشورهایی اروپایی و آمریکایی میروند تفاوت دارند. زیرا مهاجران ایرانی در ژاپن تنها برای کار و پول به این کشور رفتهاند، از همین رو ما میخواستیم بدانیم که این افراد به هدف و آرمانی که در پی آن بودند، رسیدند یا نه.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر