کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا:

باید برجام را از گروگان آمریکا خارج کرد

کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا روز پنجشنبه در جلسه ای ضمن تاکید بر اهمیت حفظ برجام برای امنیت این قاره، راهکارهای حفظ این توافق را بررسی و تاکید کرد که «اروپا باید برای خارج کردن برجام از گروگان دولت آمریکا» تلاش کند.
کد خبر: ۱۱۳۴۳۶۰
باید برجام را از گروگان آمریکا خارج کرد

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در آغاز جلسه کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، دیوید مک آلیستر رئیس این کمیته در سخنانی موضع اتحادیه اروپا در خصوص اهمیت برجام و ضرورت حفظ آن را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: پارلمان اروپا بارها حمایت خود را از برجام اعلام کرده، اما این به معنای آن نیست که ما اختلافی با ایران نداریم. مسائل اختلافی دیگر باید خارج از برجام مورد رسیدگی قرار گیرد و جهان بدون برجام جای امن تری نخواهد بود، بلکه برعکس است.

وی اضافه کرد: بازگشت تحریم های آمریکا بطور مستقیم بر شرکت های اروپایی تاثیر خواهد داشت، اما تاثیر مستقیمی بر صادرات نفت ایران نخواهد گذاشت.

در ادامه این جلسه «الی گرانمایه» عضو شورای اروپایی روابط خارجی (ECFR) با اشاره به ورود جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا، واشنگتن با تشدید فشارها بر اروپا تلاش خواهد کرد تا کشورهای این قاره را نیز در نقض برجام شریک جرم کند.

وی با ارائه راهکارهایی خواستار حفظ موضع متحد و یکپارچه 28 کشور اتحادیه اروپا علیه تدابیر آمریکا در مورد برجام شد و افزود: سران آلمان و فرانسه در دیدارهای خود در هفته های آینده با رئیس جمهوری آمریکا باید پیام موضع واحد اروپا را منتقل کنند.

عضو شورای اروپایی روابط خارجی در عین حال گفت: اروپا باید به همکاری با آمریکا در سایر مسائل مورد اختلاف ادامه دهد، اما اروپایی ها باید دقت کنند که امتیازات مهمی خیلی زود به آمریکایی ها ندهند، چون این امر سقف خواسته های آنها را بالا می برد.

گرانمایه تاکید کرد: سه کشور اروپایی طرف برجام و همچنین مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا باید از طریق مذاکرات با دولت و کنگره آمریکا تلاش کنند تا برجام را از گروگان دولت یا رئیس جمهوری آمریکا خارج کنند.

این کارشناس شورای اروپایی روابط خارجی در عین حال گفت: اروپا باید برنامه ریزی اضطراری برای حالت خروج احتمالی آمریکا از برجام را نیز داشته باشد و در این زمینه لازم است که سه قدرت اروپایی از سطح اتحادیه اروپا نیز فراتر بروند و ائتلافی با حضور چین و روسیه و دیگر قدرت های اقتصادی آسیایی مانند هند و کره جنوبی بسازند، زیرا این کشورها نیز در خصوص تبعات بلندمدت بازگشت احتمالی تحریمهای ثانوی آمریکا نگرانی دارند.

وی تاکید کرد: مقامات ایران به دقت اقدامات اروپا را زیر نظر دارند و کشورهای این قاره باید بتوانند بسته مشوق های لازم و قوی به ایران ارائه کند و موانع همکاری های بانکی را از میان بردارند تا این کشور با تامین منافعش به ماندن در برجام حتی با خروج آمریکا اقناع شود.

وی اضافه کرد که در عین حال فرانسه و انگلیس باید در شورای امنیت با موضوع «بازگشت تحریم ها» مقابله کنند.

گرانمایه در عین حال گفت که اروپا باید راه بازگشت آمریکا به برجام را نیز باز بگذارد.

در این جلسه همچنین کورنلیوس آدبار، عضو اندیشکده «کارنگی اروپا» در سخنانی منافع اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای از سال 2003 تا حصول برجام را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: این منافع در سه حوزه جلوگیری از اشاعه سلاح هسته ای، جلوگیری از جنگ در خاورمیانه و همچنین نشان دادن اهمیت اتحادیه اروپا در عرصه جهانی همچنان به قوت خود باقی است و اروپا این منافع را دنبال می کند.

آدبار خاطرنشان کرد: هدف جلوگیری از جنگی دیگر در خاورمیانه بخصوص با توجه به توییت های دونالد ترامپ از فوریت بیشتری هم برخوردار شده است.

این کارشناس موسسه کارنگی درباره بحث «زمان دار» بودن برجام و منقضی شدن برخی شروط آن در آینده گفت: بخش زیادی از این بحث مرتبط با این ادعا است که ایران پس از منقضی شدن بخش هایی از برجام می تواند برنامه هسته ای در مقیاس صنعتی را دنبال کند و قادر خواهد بود وارد مسیر هسته ای غیرصلح شود، اما باید توجه کرد که با اجرای کامل برجام ایران همچنان عضو پیمان منع اشاعه هسته ای (ان پی تی) خواهد بود و «پروتکل الحاقی» را نیز تصویب خواهد کرد.

وی افزود: اما لازم است که بحث هایی از جمله با آمریکا در خصوص معنای منقضی شدن برخی شروط برجام انجام شود و این بحث ها نباید فقط درباره ایران بلکه درباره نظام منع اشاعه هسته ای در منطقه خلیج فارس هم باشد و قدرت های منطقه ای ملزم به نظام منع اشاعه باشند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها