jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۵۷۸۹   ۰۳ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

احتمال رخداد زلزله با توجه به زلزله 2/5 ریشتری غرب تهران از سطحی به سطح دیگر‌ تغییر پیدا کرده است، به عبارت دیگر ‌ احتمال رخداد ‌ زلزله دوباره در گسل ماهدشت ‌از 20 درصد به 60 درصد رسیده و این احتمالی است که براساس زمان وقوع زلزله‌های قبلی تعیین شده؛ ‌به این مفهوم که ‌مدل و نظامی از این زلزله‌ها شکل داده شد و براساس تحلیل نظام داده‌ها می‌توان‌ احتمال وقوع زلزله را برآورد کرد ‌.

احتمال رخداد زلزله پیش از زلزله غرب تهران هم وجود داشت‌، درواقع این‌که ‌زلزله قوی‌تری اتفاق بیفتد به مفهوم احتمال در این بحث برمی‌گردد، چراکه وقتی زلزله‌ای اتفاق می‌افتد احتمال رخداد زلزله‌های بعدی می‌تواند تغییر پیدا کند.

در منطقه تهران و روی گسل شمال تهران احتمال وقوع زلزله با بزرگای 7 تا 5/7 ریشتر وجود دارد‌، دراین باره نیز ‌بارها صحبت شده است و حرف تازه‌ای نیست، اما در این شلوغی اخبار و رسانه‌ها بعضا این نقل قول به اشتباه درباره زلزله ماهدشت نقل شده است. در صورتی که گسل ماهدشت به واسطه طول گسل آن توان لرزه با بزرگای نهایتا 6 ریشتر دارد. درباره تغییر احتمال رخداد زلزله یا هر اتفاق اینچنینی بررسی‌هایی انجام شده به این مفهوم که با تحلیل اتفاق‌های افتاده احتمال رخدادهای بعدی تخمین زده می‌شود. داده‌های ما برای این تحلیل به تمام اتفاقات مر‌بوط تا پیش از زلزله 2/5 ریشتری غرب تهران و همچنین تمام پس‌لرزه‌هایی که بعد از این زلزله رخ داده، مربوط می‌شود.

این مساله‌ای است که به عنوان «تغییر احتمال رخداد» از آن یاد می‌شود، این درحالی است که برخی از رسانه‌ها به اشتباه این تغییر احتمال رخداد را پیش‌بینی و بعضا پیشگویی تعبیر کرده‌اند، درحالی که ‌پیش‌بینی زلزله تاکنون هیچ مبنای علمی نداشته و ندارد.

دکتر مهدی زارع

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر