مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: بیش از 1500 نفر شتر در حال نابودی پوشش‌های گیاهی استان قزوین هستند که دستگاه‌های انتظامی و قضایی باید در این مورد چاره‌اندیشی کنند.
کد خبر: ۱۱۰۲۰۴۷

سیاوش شمسی‌پور در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: پوشش‌های گیاهی قزوین توسط بیش از 1500 شتر رها شده در حال نابودی است که این وضعیت نگران کننده است.

وی افزود: از مسئولان و متولیان و دستگاه‌های انتظامی و قضایی خواهش می‌کنیم تا این شترها را از دشت خارج کنند تا سبب نابودی پوشش‌های گیاهی نشود.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: تغذیه شترها از پوشش‌های گیاهی سبب نابودی آنها شده و همین موضوع به بیابانی شدن هر چه بیشتر دشت قزوین کمک می‌کند.

شمسی‌پور با اشاره به کمبود آب در دشت قزوین که از عوامل مهم بیابان‌زایی است تصریح کرد: نابودی پوشش‌های گیاهی منطقه و از طرف دیگر کم‌آبی سبب بروز پدیده ریزگرها می‌شوند.

وی با بیان اینکه امسال وضعیت استان قزوین در ریزگردها نسبت به سال گذشته بهتر است خاطرنشان کرد: تعداد روزهای بروز پدیده ریزگردها در سال قبل تا این زمان از سال 20 روز بوده ولی از ابتدای امسال این ایام به 8 تا 10 روز کاهش یافته و خوشبختانه این رقم به نصف رسیده است.مدیرکل محیط زیست استان قزوین برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی را از مهم‌ترین دلایل بیابانی شدن قزوین دانست و گفت: از جهاد کشاورزی تقاضا داریم با تغییر الگوی کشت و اجرای روش‌های نوین آبیاری این معضل را برطرف کنند.

وی همچنین با اشاره به اضافه برداشت توسط برخی از چاه‌های مجاز بیان کرد: تعداد 1700 کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها نصب شده تا از میزان مصرف بی‌رویه کشاورزان جلوگیری شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها