jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۸۸۸۵ ۱۱ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ده کشور تولیدکننده غیرعضو اوپک در جلسه مشترکی که پنجشنبه در وین برگزار شد، با تمدید کاهش تولید نفت تا پایان سال 2018 موافقت کردند.

توافق قبلی که براساس آن، عرضه نفت از جانب تولیدکنندگان نفت 8/1 میلیون بشکه در روز کاهش یافت تا مارس سال 2018 (اواسط فروردین 1397) اعتبار داشت.

همچنین اوپک تصمیم گرفت تولید نیجریه را حدود 1.8 میلیون بشکه در روز محدود کند، اما هنوز درباره سقف تولید برای لیبی توافقی صورت نگرفته است. هردو کشور پیش از این به دلیل ناآرامی‌های داخلی و حجم تولید پایین‌تر از حد معمول، از مشارکت در کاهش تولید معاف شده بودند.

کاهش تولید اوپک از ابتدای سال 2017 آغاز شده و کمک کرده مازاد ذخایر جهانی به بیش از نصف کاهش پیدا کند، با این‌حال ذخایر جهانی همچنان با 140 میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنجساله قرار دارد.

در بیانیه مشترک اوپک با کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، بحرین، برونئی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، عمان، سودان و سودان جنوبی بر همکاری دو طرف در یک چهارچوب پویا و شفاف ازجمله نظارت‌های منظم و تحلیل مشترک برای تأمین منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تاکید شده است.

بسیاری از کارشناسان بازار انرژی، توافق اوپک و غیراوپک را بسیار موفق دانسته و سطح پایبندی کشورها به تعهدات را نیز بالاتر از حد تصور می‌دانند. رئیس کنفرانس اوپک با قدردانی از نتایج خوب همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای بهبود شرایط بازار جهانی نفت خواستار نهادینه شدن این همکاری‌ها شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر