jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۹۲۷۶۸   ۲۱ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۷:۵۶

اگر از دیدگاه عوامل خطرساز به موضوع نگاه کنیم، یکی از عوامل اعتیاد کودکان سابقه مصرف مواد در خانواده است؛ به این معنی که خانواده آشفته‌ای که خود مصرف‌کننده است هم الگوی مصرف برای فرزند است و هم به احتمال زیاد و به دلایل متعدد او را به مصرف ترغیب می‌کند.

درمان کودکان معتاد برنامه می‌خواهد

خانواده‌هایی هستند که از فرزندان برای گدایی استفاده می‌کنند و برای این کار نیاز به کودکی آرام و خواب آلود دارند، همچنین بعضی خانواده‌ها که بی‌حوصله‌اند و علاقه‌ای به سر و کله زدن با کودک و تحمل سروصدایش را ندارند، کمی مواد به او می‌خورانند تا ساکت باشد.

بجز این کودکان، آنهایی که در طول روز ساعت‌های زیادی را بیرون از خانه و در خیابان‌ها می‌گذرانند نیز در معرض مصرف مواد هستند، گو این‌که این خطر برای کودکان کار و خیابان جدی است. این کودکان به این دلیل گرایش به مصرف مواد دارند که به علت کار زیاد انرژی کم می‌آورند و برای تامین انرژی مجدد، به مصرف مواد روی می‌آورند؛ موضوعی که در اعتیاد بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

اعتیاد کودکان و بزرگسالان البته یک تفاوت عمده با یکدیگر دارد و آن این‌که وسوسه مصرف بعد از ترک اعتیاد یا در کودکان و نوجوانان وجود ندارد یا اگر هست، بشدت و حدت بزرگسالان نیست. بنابراین امید به درمان اعتیاد آنها بسیار زیاد است، به این شرط که بعد از ترک، کودکان به حال خود رها نشوند و دوباره به محیط‌های قبلی بازنگردند.

ایده‌آل‌ترین شیوه درمان برای افراد کم‌سن و سال این است که بچه‌ها در بستر خانواده، کنار و همراه آنها درمان شوند یا اگرخانواده‌ای وجود ندارد در مراکزی که تشکیلاتی شبه‌خانواده دارند، مراحل درمان را از سر بگذرانند. البته درمان قطعی منوط به این است که آنها بعد از پاکی دوباره به همان ساختارهای آشفته‌ای که از آن بلند شده‌اند، برنگردند چون در این صورت تلاش برای درمان، ‌آب در هاون کوبیدن است.

بررسی‌های جهانی نشان داده که بیشترین مرگ‌ومیر‌ها در مصرف‌کنندگان مواد در یک هفته بعد از ترخیص از مراکز درمانی است؛ موضوعی که در مورد کودکان و نوجوانان نیز صادق است. بنابراین اگر این افراد بدون آمادگی برای ترخیص یا بدون برنامه، ترخیص شوند احتمال مصرف مجدد در هفته اول و مرگ‌ومیر آنها به علت مصرف زیاد بالا می‌رود. بنابراین برنامه‌ریزی در حوزه درمان اعتیاد زیر 18 ساله‌ها بسیار حساس و مهم است، ضمن این‌که بهتر است به جای افزایش مراکز درمانی کودک و نوجوان بر تقویت برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد متمرکز شد و به این فکر کرد که حتما برنامه‌های پیشگیرانه کارآمد نبوده، به طرز صحیحی اجرا نشده یا در زمان و مکان نامناسب اجرا شده که حالا نیاز است مراکز درمان اعتیاد کودکان بیشتر شود.

دکتر رامین رادفر - پژوهشگر اعتیاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت بی‌هوا

مدیریت بی‌هوا

روز‌های تقویم یکی‌یکی سیاه می‌شود، درست مانند آسمان این روزهای کلانشهرهای کشور‌ که غرق دود است اما آلودگی هوا داستان تازه‌ای نیست و این مشکل چند دهه است که برای شهروندان شاخ‌و‌شانه می‌کشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر