jamejamsima
سیما قاب کوچک کد خبر: ۱۰۷۳۴۱۶ ۲۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۸:۴۴

گفت‌وگوبا حسین زمانی، بازیگر با سابقه تلویزیون

نقش‌های خوبم را در تلویزیون بازی کرده‌ام

خیلی از بازیگران در دوران کاری خود بیشتر در قالب یک نقش ثابت برای مخاطبان شناخته شده و توانسته‌اند به شهرت و محبوبیت برسند.

نقش‌های خوبم را در تلویزیون بازی کرده‌ام

حسین زمانی نیز از زمره این بازیگران است که استاد ایفای نقش پزشکان و ماموران نیروی انتظامی و پلیس است.

وی سابقه حضور در جبهه در دوران دفاع مقدس را دارد و از اهداکنندگان با سابقه خون است و تا به حال بیش از 149 بار اهدای خون کرده است.

در سریال‌های تلویزیونی همچون دودکش، خروس، بچه‌های‌نسبتا‌بد، دزد و پلیس، تا ثریا، ستایش، بزنگاه، مرد هزارچهره، هوش سیاه، آمین، دردسرهای عظیم، نزدیک غیرممکن، بیمار استاندارد، دختران حوا، خوش‌نشین‌ها، سه‌دنگ سه‌دنگ، به کجا چنین شتابان، نقطه سرخط، سه در چهار، مهمانان ویژه، ترش و شیرین، تنهایی لیلا، پریا و روزهای بد بدر به ایفای نقش پرداخته است. با او درباره دوران کاری و نقش‌هایش گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

در این دو دهه حضور مستمری در بازیگری داشته‌اید.

بله، در بیش از 54 سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی ایفای نقش کرده‌ام و در این کارها با هنرمندانی چون رضا عطاران، سعید آقاخانی، مهران مدیری، محمدحسین لطیفی، سیروس مقدم، جواد رضویان، فرشاد ارج، نرگس آبیار، حسین سهیلی‌زاده، برزو نیک‌نژاد، مسعود آب‌پرور و برخی دیگر همکاری داشته‌ام.

با کدام یک از کارگردان‌هایی که تا به حال کار کرده‌اید احساس راحتی بیشتری دارید؟

با کارگردان‌های مطرح و درجه یک زیادی همکاری داشته‌ام، اما باید از سعید آقاخانی، رضا عطاران و فرشاد ارج به خاطر مهربانی و خوبی‌هایشان تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

این روزها فیلم موفق و ارزشمند «بیست و یک روز بعد» را در اکران دارید.

بله، فیلم خوب، انسانی و شریفی است و در آن نقش یک پزشک متخصص سرطان را بازی می‌کنم و به نظرم محمدرضا خردمندان آینده درخشانی دارد. در فیلم جدید کمال مقدم «سرنوشت سارا» نیز نقش مشاور روانپزشکی را بازی کرده‌ام.

به چه دلیل بیشتر نقش پزشکان را بازی می‌کنید؟

مهم‌ترین دلیل چنین رویکردی که باعث می‌شود کارگردان‌های مختلف برای من نقش پزشک را انتخاب کنند، این است که در شغل حرفه‌ای خودم بیش از 30 سال تجربه خدمات درمانی، بیمارستانی و کارشناسی اتاق عمل دارم و بازنشسته کادر درمانی از ایران و امارات هستم و به خوبی می‌توانم این نوع نقش‌ها را بازی کنم.

در چند مجموعه تلویزیونی به شایستگی نقش افسران نیروی انتظامی و پلیس را هم بازی کرده‌اید.

بله، من همیشه درباره نقش‌هایی که از من دور هستند، مطالعه و تحقیق انجام می‌دهم تا درست و کامل آنها را بشناسم. در سه، چهار سریال نقش مامور نیروی انتظامی را بازی کردم که برای خود من هم جذابیت زیادی دارد. زیرا افراد نظامی آدم‌های شریف و خدمتگزاری هستند.

شما می‌توانید هم نقش آدم‌های شیک و پیک و پولدار و هم آدم‌های طبقه متوسط را بازی کنید.

یک بازیگر نباید خودش را در قالب نقش و شخصیت خاصی محدود کرده و باید بتواند هر نوع نقشی را بازی کند. زیرا بتدریج برای مخاطب ارزشش کم می‌شود و من سعی می‌کنم این تنوع شخصیتی را در نقش‌هایم رعایت کنم. کما‌این‌که دو سال قبل در سریال بیمار استاندارد سعید آقاخانی یک نقش منفی و خلافکار را بازی کردم که برای خیلی از مردم غافلگیرکننده بود و درباره این نقش از من سوال می‌کردند. البته بیشتر دوست دارم در نقش‌های مثبت بازی کنم.

سعید آقاخانی ازجمله کارگردان‌های موفق تلویزیون در حوزه ساخت سریال‌های طنز است. به نظر شما مهم‌ترین ویژگی که باعث موفقیت سعید آقاخانی در این حوزه می‌شود چیست؟

سعید آقاخانی کارگردانی بشدت آرام، منطقی و متواضع است و خوب، طنز درست و ماهیتش و این که در کجا مورد استفاده قرار بگیرد را می‌شناسد و در ضمن بازیگران را خیلی شایسته هدایت می‌کند. من سال‌هاست با او رفاقت دارم.

با مهران مدیری هم سابقه همکاری دارید؟

بله، مدیری هم خوب طنز و خلق فضای کمدی را می‌شناسد و در مرد هزار چهره این فرصت را پیدا کردم برای او بازی کنم و قرار هم بود در فیلم ساعت پنج عصر هم بازی کنم که بنا به دلایلی این همکاری میسر نشد و دوست دارم این تجربه مشترک کاری با مهران مدیری ادامه پیدا کند.

از بازیگری چقدر احساس رضایت دارید؟

بازیگری شغل سخت و دشواری است و در سرما و گرما ساعت‌ها باید منتظر آماده شدن فیلمبرداری ماند، اما من عاشقانه بازیگری را دوست دارم و بارها پیش آمده در حرفه‌ام پیشنهاد خوب کاری داشته‌ام، اما چون پیشنهاد بازی در سینما و تلویزیون داشتم این پیشنهادها را قبول نکردم.

با سیروس مقدم هم چند تجربه خوب کاری داشته‌اید.

به جرات می‌توانم ادعا کنم سیروس مقدم یکی از بهترین‌های تلویزیون است و استادانه کارگردانی می‌کند. آدم خوش رو، ملایم و مودبی است. در بحث هدایت بازیگر چون مدیریت خوبی دارد همه بازیگران از او حرف شنوی دارند.

به کدام یک از نقش‌هایی که تا به حال بازی کرده‌اید علاقه بیشتری دارید؟

نقشم را در سریال بزنگاه که با حمید لولایی و علی صادقی همبازی بودم خیلی دوست دارم. در هوش سیاه هم نقشی متفاوت از یک صراف را بازی کردم. مسعود آب‌پرور هم استاد ساخت سریال‌های پلیسی ـ حادثه‌ای و خوش ساخت است.

دوست دارید چه نقشی را که تا به حال بازی نکرده‌اید ایفا کنید؟

علاقه دارم نقش یک مدیر شرکت اکتیو، فعال و کاریزماتیک را بازی کنم که به نحو احسنت مدیریت مجموعه‌اش را انجام می‌دهد.

با چه کارگردانی که تا به حال کار نکرده‌اید دوست دارید همکاری کنید؟

با خیلی از بزرگان کارگردانی همکاری کرده‌ام، اما دوست دارم در فیلمی برای تهمینه میلانی بازی کنم. میلانی کارگردان خوش‌فکری است که در کارش جسارت دارد و به خوبی فیلم‌های اجتماعی می‌سازد.

بهترین بازیگری که روبه‌رویتان بازی کرده است؟

رضا عطاران، سوای تبحرش در کارگردانی، بازیگر تمام‌عیاری و درجه یک هم هست و بده و بستان‌های بازیگری را رعایت می‌کند.

رضا عطاران من را کشف کرد

از روند بازیگری‌ام راضی هستم. من از ترش و شیرین کار جدی بازیگری‌ام را شروع کردم و به نوعی رضا عطاران من را کشف کرد. در ترش و شیرین نقش کارمند بانک را بازی کردم و تجربیات آموزنده‌ای را از حضور در این کار به دست آوردم. رضا عطاران با وجود این که یک چهره مطرح و شناخته شده است. در پشت صحنه بسیار متواضع و خاکی است و بارها در حین ناهار خوردن می‌نشست و با هم غذا می‌خوردیم و هیچ کبر و غروری در منش و رفتارش دیده نمی‌شود و این ویژگی‌های ارزشمند رفتاری باعث بزرگ‌تر شدنش شده است.

بیشتر نقش‌های خوبم مربوط به حضورم در سریال‌های تلویزیونی است و از این بابت خوشحالم. زیرا تلویزیون رسانه فراگیری است و تمام مردم تلویزیون نگاه می‌کنند، اما سینما خاص‌تر است و تعداد محدودی می‌روند بلیت تهیه می‌کنند و فیلم را در سینما می‌بینند. برای من خوشحال‌کننده است در سریال ماه رمضانی بازی کنم که مردم بعد از یک روز روزه‌داری با دیدن سریال خستگی کار روزانه و روزه‌داری از تن‌شان خارج شود.

احمد محمد اسماعیلی

ضمیمه قاب کوچک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

جهاد همچنان باقی است

جهاد همچنان باقی است

چهلمین سال است که مردم ایران آغاز یک دفاع را جشن می‌گیرند. هرچند جنگ، تلخی و سختی و سیاهی دارد، اما آغاز دفاع‌مقدس از 31شهریور شروع فصل جدیدی از جهاد و ایستادگی بود که ثمره آن، امروز مصونیت‌بخشی نظام در ساحات مختلف است.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر