jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۷۳۱۷۵   ۲۵ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

امارات عربی طی دهه‌های اخیر و در سایه دلارهای نفتی سعی کرده به اشکال مختلف از طریق جنگ نیابتی، دخالت نظامی مستقیم، تامین مالی گروه‌های تروریستی و حمایت از عوامل دست‌نشانده در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه دخالت کرده و چیدمان سیاسی منطقه را به نفع خود تغییر دهد، بدون آن که از اوضاع منطقه و شرایط داخلی خود شناخت واقعبینانه داشته باشد.

دخالت امارات در کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه به قدری مسلم و آشکار بود که اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بصراحت اشاره کرد: «بخوبی می‌دانیم در زمان وقوع کودتا چه کسانی در کشورهای ‏عربی حاشیه خلیج فارس از این مساله خوشحال شدند.» نشریه‌های نزدیک به دولت ترکیه آن زمان ‏از دخالت امارات عربی پرده برداشتند و افشا کردند امارات سه میلیارد دلار به مخالفان دولت ‏ترکیه و کودتاچیان کمک مالی کرده است. ‏

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا بتازگی در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد بر نقش ‏امارات در حمایت از گروه‌های تروریستی و افراطی در خاورمیانه صحه گذاشت و تصریح کرد: ‏‏«متحدان سنی، بویژه امارات میلیون‌ها دلار برای سرنگونی اسد به القاعده و داعش کمک مالی و ‏تسلیحاتی کردند.» ‏

تفرقه‌اندازی در فلسطین

امارات همچنین نقش منافقانه و برهم زننده در معادلات ضداسرائیلی در منطقه را رهبری می‌کند. ‏ملاقات مخفیانه آل نهیان با نتانیاهو در سال 2012 در آمریکا و ارتباطات سفیر ابوظبی در واشنگتن ‏با مقامات صهیونیستی جای هیچ شکی در این زمینه باقی نمی‌گذارد.

انتشار رایانامه‌ای یوسف العتیبه ‏نشان می‌دهد سفیر امارات در واشنگتن با عوزی روبین، ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی ارتباط داشته ‏است. العتیبه از طریق روبین به رژیم صهیونیستی پیشنهاد کرده بود برای مقابله با حملات موشکی احتمالی ‏از غزه به خاک رژیم صهیونیستی، سیستم دفاع موشکی در برابر نوار غزه مستقر کند. روبین بعدها ‏در یک نشست در واشنگتن اعتراف کرد استقرار سامانه دفاع موشکی علیه غزه بسیار موثر و ‏بموقع انجام شد. ‏

‏ از سوی دیگر، امارات به‌منظور ایجاد شکاف در جبهه مقاومت و کاهش نفوذ قطر در سرزمین‌های ‏اشغالی سعی دارد از طریق محمد دحلان، رهبر سابق تشکیلات خودگران در غزه که بعد از پیروزی ‏حماس در سال 2007 به مصر تبعید شد و از سال 2011 در امارات مستقر شد، نقشه‌های خود را ‏عملی کند. در این خصوص، ابوظبی سعی دارد با دادن وعده‌های اقتصادی زمینه بازگشت دحلان به ‏قدرت در غزه را فراهم کند. اعطای کمک صد میلیون دلاری برای احداث نیروگاه در غزه و وعده ‏کمک 15 میلیون دلاری در هر ماه به غزه از سوی امارات در حمایت از دحلان از جمله اقدامات ‏موذیانه ابوظبی برای بازگرداندن دحلان، معروف به قاتل خاورمیانه، به نوار غزه است. به گفته منابع ‏موثق محمد دحلان از عوامل نفوذی اسرائیل بوده و به مدت چهار سال در اسرائیل آموزش دیده و نقش ‏اصلی وی ایجاد تفرقه بین گروه‌های فلسطینی، بویژه فتح و حماس است.

دخالت در یمن و تخریب تاریخ

دخالت آشکار امارات در امور داخلی یمن و تحمیل دولت دست‌نشانده بر مردم این کشور یکی ‏دیگر از نمونه‌های بارز دخالت جاه‌طلبانه امارات در امور کشورهای منطقه است. دولت امارات به جای آن‌که به ‏فقیرترین کشور مسلمان خاورمیانه کمک‌های توسعه‌ای کند، باعث فلاکت و بدبختی بیشتر آن ‏شده و هر روز شاهد مرگ و میر صدها یمنی در اثر بمباران‌های وحشیانه، قحطی و شیوع وبا در ‏این کشور هستیم. ابوظبی نه‌تنها در ائتلاف نظامی علیه یمن مشارکت فعال دارد، بلکه با تسلیح ‏گروه‌های مسلح خودفروخته و تخریب آثار تاریخی و مذهبی یمن اوج خودباختگی و سردرگمی ‏سیاسی خود را به نمایش گذاشته است. حمله اخیر شبه‌نظامیان سلفی مورد حمایت ابوظبی به ‏سرکردگی عبدالرحمان اللحجی به «موها» در نزدیکی تعز و تخریب چند بنای تاریخی مذهبی با ‏قدمت بیش از 700 سال، اوج نفرت و کینه امارات تازه به دوران رسیده و جویای نام را از کشور ‏متمدن و باستانی یمن نشان می‌دهد. ‏

به چالش کشیدن عربستان

دخالت امارات در امور کشورهای منطقه و یاوه‌گویی دولتمردان آن شامل بزرگ ترین متحد ‏منطقه‌ای آن یعنی عربستان نیز می‌شود. افشای متن پست‌های الکترونیکی یوسف العتیبه، سفیر ‏امارات در واشنگتن که متهم به فساد مالی، همراهی با لابی صهیونیسم در آمریکا و داشتن نقش موثر ‏در کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه است در مورد دولتمردان عربستان سعودی، نمونه بارزی از ‏خودبزرگ‌بینی و رویکرد مداخله‌جویانه برخی مقامات اماراتی در امور کشورهای منطقه است. ‏العتیبه در یکی از این پست‌های الکترونیکی رهبران عربستان را به حماقت در اداره امور کشور ‏متهم کرده بود و نوشته بود «مقامات عربستان احمق هستند و عقل خود را از دست داده اند» و در ‏پیام دیگری عربستان را کشوری عقب‌افتاده و افراط‌گرای مذهبی معرفی کرده بود. ‏ رویکرد سیاست خارجی ابوظبی نشان می‌دهد سیاستمداران این کشور درک صحیحی از مناسبات بین‌المللی نداشته و دچار خودشیفتگی شده و نقشی فراتر از قدرت و ظرفیت‌ها برای خود تعریف کرده‌اند. این گونه نگرش نه‌تنها آینده روشنی برای مردم امارات ترسیم نمی‌کند، بلکه در داخل و بین کشورهای منطقه، ابوظبی را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد. ابوظبی باید بداند کسی که در خانه شیشه‌ای زندگی می‌کند، نباید به کسی سنگ پرتاب کند.

عبدالرضا رئیسی

کارشناس مسائل غرب آسیا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر