jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۰۷۱۲۰۵ ۱۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۳

تحلیلگر مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با جام جم آنلاین بررسی کرد؛

ژن‌سازی بوداییسم در پس پرده نسل‌کشی میانمار

تحلیلگر مسایل بین‌الملل با بیان اینکه جنایت نسل کشی در میانمار با پشتیبانی فاحش آمریکا و رژیم صهیونیستی شکل گرفته است، گفت: بحث ژن سازی و تجدید ساختارهای قومیتی در پس پرده کشتار اقوام مسلمان روهینگیایی قرار دارد.

ژن‌سازی بوداییسم در پس پرده نسل‌کشی میانمار

به گزارش جام جم آنلاین، خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیایی میانمار پس از گذشت هفته‌ها درگیری همچنان ادامه دارد. کشتار مردم بی‌گناه از سوی بوداییان افراطی که با سکوت مرگبار جامعه جهانی همراه است، از وجود یک توطئه بین‌المللی علیه مسلمانان روهینگیا حکایت دارد.

برآیند گزارش‌ها نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در تشویق شبه‌نظامیان دولتی میانمار به کشتار مسلمانان نقش اساسی به‌عهده دارد. مسلما این اقدام تل‌آویو در راستای حمایت از پاک سازی قومیتی نظیر آنچه بدست ارتش غاصب اسراییل در نوار غزه رخ داد، صورت گرفته است.

در همین ارتباط «محمد ساجدی» تحلیلگر مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در خصوص پیدایش پدیده شوم نسل کشی گفت: از سالها پیش موضوعی تحت عنوان نسل کشی یا آپارتاید سیاسی در محافل بین المللی ظهور کرده است که اتفاقا جمهوری اسلامی ایران از ابتدا نسبت به این رخداد تلخ ضد بشری به جامعه ملل هشدار داده بود. جالب اینجاست که هشدار مشروع کشورمان با انتقاد رژیم کودک کش و نژاد پرست اسراییل همراه شد!

وی با نگاهی به بافت ژئوپلتیکی منطقه افزود: در ناحیه جنوب شرق آسیا یا خاور دور در تبت و بخش هایی از چین و میانمار اقوام بودایی با سابقه بسیار طولانی زندگی می کنند. در حال حاضر این قوم با حمایت دولت میانمار دست به حملات وحشیانه علیه مسلمانان روهینگیایی زده است.

این کارشناس مسایل بین الملل در تشریح ریشه های نسل کشی در میانمار خاطر نشان کرد: استدلالی که بودایی ها در کشتار مسلمانان دارند این است که آنها اظهار می کنند که اگر در مقابل مسلمانان کوتاه آیند بزودی آنها به خطری برای میانمار تبدیل خواهند شد.

ساجدی با غیر قابل توجیه خواندن جنایات اکثریت بودایی علیه شهروندان مسلمان در میانمار، گفت: زاد و ولد در میان مسلمانان جنوب شرق آسیا زیاد است و میانمار هم از این قاعدتا مستثنی نیست. در چنین شرایطی بودایی ها برآورد کردند که اگر اوضاع به همین منوال باشد، ظرف یک دهه تعداد مسلمانان میانمار به طور فزاینده ای افزایش یافته و در صحنه سیاست این کشور تاثیرگذار خواهند شد . بنابراین مرتکب نسل کشی وحشیانه مردم بی گناه روهینگیایی می شوند.

وی با اشاره به بهانه گیری دولت میانمار در سرکوب مسلمانان خود ابراز داشت: اساسا دولت‌ نژادپرست میانمار این اقلیت 4 درصدی مسلمان را مهاجران بنگلادشی می‌داند و حقوق آنان را به رسمیت نشناخته و با آنها مبارزه می کند. اما در پشت پرده، حکومت میانمار بحث ژن سازی و تجدید ساختارهای قومیتی را بشدت دنبال می کند.

ساجدی با ابله خواندن سرکوبگران مسلمانان میانمار اظهار کرد: با توجه با آمار بالای موالید مسلمین، ابدا با چنین اقدامات ددمنشانه ای بودایی ها موفق به پاک سازی قومیتی در میان مسلمانان نخواهند شد. همچنان که رژیم صهونیستی در نسل کشی مردم بی دفاع نوار عزه( متراکم ترین منطقه جهان) در چند سال گذشته با شکست خفت باری روبه رو شده است.

وی در ادامه با انتقاد از سکوت جامعه جهانی در برابر فاجعه انسانی میانمار گفت: از زمانی که جرج بوش برای تجاوز به عراق و افغانستان سازمان ملل را به نوعی دور زد و بطور نامشروع وارد خاک این دو کشور شد؛ طبل ناکارآمدی نهاده های وابسته به سازمان ملل به صدا در آمد.

وی با زیر سوال بردن عملکرد ضعیف سازمان ملل در قبال حل و فصل بحران روهینگیا و سایر مناقشات جهان خاصه خاورمیانه، افزود: زمانی که خانم رایس وزیر خارجه اسبق آمریکا از درد زایمان سیاسی خاورمیانه سخن گفت و ادعا نمود ما بزودی شاهد تقسیم خاورمیانه به چندین کشور کوچک خواهیم بود، ناکارآیی سازمان ملل بر همگان هویدا شد.

ساجدی اظهارات اخیر آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در واکنش به اقدامات دولت میانمار در قبال مردم خود را مضحک بشمار آورد و عنوان داشت: وی گفته است اگر کشتار مسلمانان توسط بودایی ها همچنان ادامه داشته باشد مجبور به صدور قطعنامه علیه دولت مرکزی میانمار خواهیم شد. حال سوال اینجاست صدور یک بیانیه یا قطعنامه به چیز میزان در برابر فجایع چند روز گذشته میانمار بازدارنده خواهد بود؟!

این کارشناس ارشد مسایل بین الملل بحران میانمار را غائله ای از پیش مطالعه شده بحساب آورد و خاطر نشان ساخت: به تعبیر نیکسون رییس جمهور اسبق آمریکا هیچ چیز در صحنه سیاست تصادفی به یک رویداد مبدل نمی شود.

وی خاطر نشان کرد : متاسفانه کشورهای اسلامی تاکنون در برابر نسل کشی هم کیشان خود سکوت اختیار کرده اند و به تازگی دولت ترکیه آن هم با رایزنی جمهوری اسلامی ایران وارد صحنه شده است.

ساجدی تصریح کرد: با توجه به سابقه ای که دولت ترکیه در مباحث حقوق بشری نظیر آنچه در واکنش به جنایات نواز غزه داشته است، امیدواریم با پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران در خاموش کردن آتش نسل کشی کم سابقه میانمار موثر ثمر واقع شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران این امکان را دارد علاوه بر اقدامات موثر اخیر خود با گردهم آوردن سازمان های بین المللی زمینه مذاکرات نهادهای حقوق بشری با مخالفان مسلمان در روهینگیا را فراهم آورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر