jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۰۷۰۵۶۰   ۱۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۱:۲۰

با رعایت نکات کلیدی این گزارش با خیال راحت به مسافرت بروید

سـارقان خانـه را غافلگیر کنید

همزمان با روزهای پایانی تابستان خانواده‌های زیادی برای سفر به مناطق مختلف کشور بار سفر می‌بندند. مقصد آنها هرجا باشد برای سارقان خانه چندان فرق نمی‌کند.

سـارقان خانـه را غافلگیر کنید
آنها در خیابان‌ها پرسه می‌زنند و خانه‌های خالی و ناایمن را شناسایی می‌کنند تا در فرصت مناسب با روش‌های مختلف مانند انداختن کلید، ورود از بالکن، شکستن در، پنجره و... وارد شوند و اموال با ارزش را به سرقت ببرند. طلا و جواهرات و پول نخستین هدف سارقان است. نقشه آنها خیلی ساده شروع می‌شود. یکی از این سارقان که چند روز پیش در پاتک بامدادی پلیس پایتخت دستگیر شده است، می‌گوید: بیشتر وقت‌ها شب‌ها را برای سرقت انتخاب و خانه‌هایی که چراغ‌هایشان خاموش بود را شناسایی می‌کردیم. چند بار زنگ آیفون را می‌زدیم، اگر کسی باز نمی‌کرد مطمئن می‌شدیم صاحبخانه مسافرت است. از روی دیوار می‌پریدیم و پس از تخریب در ورودی واحد، وارد می‌شدیم و فقط طلا، جواهرات و پول نقد را می‌دزدیدیم.

ارزش طلا و جواهرات سرقتی باندهای حرفه‌ای گاهی به چند میلیارد تومان هم می‌رسد در حالی که شهروندان می‌توانند با رعایت هشدارهای پلیسی، سارقان را در نقشه خود ناکام بگذارند. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از سرقت طلا و جواهرات، سپردن این اموال ارزشمند به صندوق امانات بانک هاست. پلیس بارها بر این مهم تاکید کرده است اما شهروندان تمایل چندانی به این کار نشان نمی‌دهند.

ضرورت افزایش صندوق‌های امانات

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ علت اصلی عدم تمایل مردم به سپردن طلا و جواهراتشان به صندوق امانات را تعداد کم این مراکز و در دسترس نبودن آنها می‌داند و به جام‌جم می‌گوید: سپردن جواهرات به صندوق امانات بانک‌ها، ضریب امنیت خانواده‌ها را بخصوص در زمان مسافرت و رها کردن خانه‌شان افزایش می‌دهد و اموال آنها را در برابر سارقان بیمه می‌کند. با این حال به دلیل تعداد کم این صندوق‌ها و در دسترس نبودنشان، مردم تمایل چندانی نشان نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند طلاهای خود را در خانه بگذارند یا با خود حمل کنند که این موضوع احتمال شناسایی شدنشان از سوی سارقان را افزایش می‌دهد. سردار عباسعلی محمدیان با اشاره به آمار میلیاردی کشف اموال مالباخته‌ها توسط پلیس آگاهی پایتخت، از برگزاری جلسات مثبت با مسئولان بانک‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: در مورد صندوق امانات، جلسات خوبی داشتیم و مسئولان بانک‌ها با رویکردی مثبت از برنامه‌های خود صحبت کردند. پلیس هم آمادگی کمک در این زمینه دارد.

لزوم خودمراقبتی در سفرها

سردار مسعود منفرد، جانشین پلیس آگاهی ناجا هم با تاکید بر لزوم خودمراقبتی در سفرهای تابستانی به ارائه توصیه‌هایی برای جلوگیری از سرقت پرداخت. وی توجه به هشدارهای پلیس را مصداق خودمراقبتی دانست و گفت: برای مثال آویختن زیور آلات و حمل آن در سفرهای تابستانه می‌تواند عاملی برای سرقت باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود خانم‌ها حتی‌المقدور در سفرها از همراه داشتن زیورآلات پرهیز کنند.

منفرد از صندوق امانات بانک‌ها به عنوان گزینه‌ای مناسب برای سپردن زیورآلات نام برد و افزود: توصیه ما استفاده از این صندوق‌هاست، اما کسانی که به هر دلیلی قصد سپردن زیورآلات خود به بانک‌ها را ندارند، حتما باید آن را به اقوام نزدیک مورد اعتمادشان بسپارند یا اگر قصد همراه داشتن دارند از قرار دادن آن در صندوق عقب خودرو و رها کردنش خودداری کنند. همچنین والدین باید در طول سفر حواسشان به فرزندان کوچک خود که اشیای زینتی و گرانبها دارند، باشد و تا آنجا که امکان دارد از همراه داشتن یا آویزان کردن اشیای گرانقیمت به فرزندانشان در تفرجگاه‌های شلوغ یا هنگام بازی در مکان‌های خلوت خودداری کنند. همچنین آدرس و مشخصات خود و آشنایان را به کودکان بسپارند و از رهاکردن آنها در معابر و بوستان‌ها، اماکن عمومی و مذهبی پرهیز کنند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا، همسایه‌بانی و مراقبت بیشتر از خانه در سفرهای تابستانی را ضروری دانست و گفت: همسایه بانی و سپردن منزل به همسایه در حفظ و مراقبت بیشتر منزل در زمان سفر از جمله روش‌های پسندیده و معقول است، اما خانواده‌ها باید از مطلع کردن همه درباره سفرشان خودداری کنند و تنها به همسایه‌ها و اقوامی که اطمینان دارند، اطلاع دهند.

سردار منفرد به هشدارهای پلیسی برای جلوگیری از سرقت خانه‌ها اشاره کرد و افزود: حتی المقدور هنگام سفر از خالی گذاشتن خانه خودداری شود، مقابل همه پنجره‌ها، نورگیر، پاسیو و روی دیوارهای کوتاه، حفاظ مقاوم و مطمئن نصب و راهرو و پشت بام با حفاظ نرده‌ای ایمن شود.

وی تصریح کرد: خانواده‌ها قفل‌هایی که کلید یدکی آنها گم شده یا برای مدتی در اختیار دیگران بوده را سریع عوض کنند. هنگام خروج از خانه، فقط به بستن در خروجی اکتفا نکنند و همه درهای داخل را قفل کنند تا فرصت جست‌وجو و راه نفوذ از سارقان سلب شود.

وی با بیان این که پس از سکونت در خانه جدید، حتما باید قفل‌های در اصلی تعویض شود، افزود: خانواده‌ها نباید کلید خانه‌شان را در اختیار افراد غیرمطمئن قرار دهند. از ورود افراد ناشناس با عنوان فالگیر، رمال و متکدی به داخل منزل جلوگیری کنند. در صورتی که بیرون خانه فاقد روشنایی باشد باید با نصب لامپ در سر در منزل، روشنایی محل تامین شود.

به گفته سردار منفرد، خانواده‌ها نباید به هیچ عنوان بدون شناسایی افراد در خانه‌شان را باز کنند و باید این مورد را به فرزندان خود نیز آموزش دهند. اگر خانه‌های اطراف نیز خالی از سکنه است یا در مجاورت آنها، ساخت و ساز انجام می‌شود، نیاز به مراقبت بیشتر وجود دارد.

جانشین پلیس آگاهی ناجا افزود: از قرار دادن کلید زیر جاکفشی و محل‌های قابل دسترسی خودداری کنید. محل نگهداری وجه نقد و طلا و جواهرات و اشیای با ارزش و گرانبها را به همسایه‌ها و افراد غیرقابل اطمینان نشان ندهید. از قرار دادن نردبان و چارپایه و نظایر آنها در کنار دیوارها خودداری کنید. در مواقع خالی بودن خانه نباید چراغ یک اتاق به مدت طولانی و مستمر روشن باشد. حتی‌المقدور از همسایه‌ها و آشنایان مورد اطمینان بخواهید، روشنایی داخل خانه را هنگام شب تغییر دهند.

وی در پایان توصیه کرد شب‌ها هنگام خوابیدن یا قبل از خروج از خانه، باید از بسته بودن در پشت بام اطمینان حاصل کرده و از قسمت‌های مختلف منزل سرکشی به عمل آید. در صورت استفاده از دزدگیر برقی نیز به طور مرتب باید آن را چک کرد و هنگام خروج از خانه، کلید آن را بازگذاشت.

در سفر هم مراقب سارقان باشید

محافظت از خود، هنگام سفر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از سارقان، مسافرها را برای انجام نقشه سرقت خود انتخاب می‌کنند، چون آنها معمولا در شرایط سفر، توجه کمتری به اطراف خود دارند. پلیس هشدارهای لازم را در این خصوص نیز داده است. مسافران باید حتی‌الامکان وسایل خود را در صندوق خودرو قرار دهند و از گذاشتن آنها روی باربند خودداری کنند. به جای وجه نقد موردنیاز در مسافرت از کارت‌های عابربانک استفاده کنند و اشیای قیمتی خود را داخل خودرو و در معرض دید نگذارند. همچنین مسافران نباید پول نقد خود را یکجا حمل کنند، اشیا و دارایی‌شان را به اطلاع دیگران برسانند و آنها را به نمایش درآورند.

برپایی چادر، یکی از کارهای معمول مسافران است. این اقدام نیز باید با رعایت نکات ایمنی همراه باشد. پلیس تاکید دارد مسافرانی که قصد برپایی چادر دارند، در محل‌های مشخص و تعیین شده که معمولا کنار آنها ایستگاه‌های امدادی و پلیس مستقر است، ساکن شوند. از برپایی چادر به شکل انفرادی در اماکن خلوت، اجتناب و حتی الامکان از تخلیه کامل و ترک چادر خودداری کنند. ضروری است مسافران از قرار دادن اشیای قیمتی و باارزش در پشت دیوارهای چادر که امکان برش و سرقت وجود دارد هم اجتناب کنند. همچنین در هر ساعت شبانه‌روز، به محض دیدن افراد مشکوک در کنار یا داخل محل‌های اسکان، پلیس 110 را از ماجرا باخبر کنند و از قبول مواد غذایی و نوشیدنی از افراد ناشناس بپرهیزند. ساماندهی و متمرکز کردن اسکان مسافران، استفاده از نگهبان در محل برپایی چادرهای مسافرتی و ارائه خدمات مناسب با استفاده از امکانات موجود با هماهنگی پلیس از خواسته‌های مهم نیروی انتظامی است که بارها بر آن تاکید شده است.

مسافران باید خودروهای خود را در محل‌های قابل دید و مطمئن پارک و از تجهیزات ایمنی و تاخیری همانند قفل پدال و فرمان استفاده کنند. از رها کردن اتومبیل به حالت روشن یا در حالتی که سوئیچ روی خودروست حتی برای مدت کوتاه نیز خودداری شود. حین گردش و تفریح، اتومبیل را در مکانی امن و در پارکینگ‌های عمومی و مطمئن پارک کنند و اگر اتومبیل را به علت نقص فنی هل دهند به افراد غریبه و ناشناس اجازه نشستن پشت فرمان ندهند.

براساس آمار پلیس، ساک و کیف دستی زنان بیشترین هدف سارقان است، بنابراین زنان باید در رستوران‌ها، از آویزان کردن کیف‌هایشان پشت صندلی خودداری کنند. برخی سارقان نیز در پوشش مامور وارد می‌شوند. به گفته پلیس، اگر در جاده یا سطح شهر (بخصوص بزرگراه‌ها) افرادی با خودرو، لباس شخصی یا حتی تحت عنوان مامور، قصد توقف مسافران را دارند نباید تا زمان مطمئن شدن از مامور بودن آنها تسلیم خواسته‌شان شد. شهروندان باید کارت شناسایی این افراد را بخواهند و اگر ظن‌شان برطرف نشد، با پلیس
تماس بگیرند.

شگردهای سارقان

سارقان شگردهای مختلفی برای سرقت از خانه‌ها دارند و آشنایی با آنها می‌تواند در جلوگیری از وقوع سرقت کمک کند.

توپی‌زنی

یکی از شگردهای سرقت، توپی‌زنی است. این روش به دلیل ویژگی توپی در ورودی، در خانه‌های ویلایی از سوی سارقان استفاده می‌شود. سارقان ابتدا با یک ضربه انبر، بسادگی توپی را خرد می‌کنند و سپس وارد خانه می‌شوند. برای ناکام گذاشتن این شگرد باید دور توپی در ورودی، لوله‌ای جوش داده شود تا از شکسته شدن در امان باشد. همچنین بهتر است سطح توپی در با سطح در یکی باشد.

ورود از پنجره یا بالکن

پنجره‌ها یا بالکن‌های بدون حفاظی که در طبقات پایین خانه‌ها قرار دارند، بهترین راه برای ورود سارقان است. فاصله اندک آنها با سطح زمین اصلی‌ترین نقطه ضعف‌ این خانه‌هاست. راه حل نیز در مجهز کردن آنها به حفاظ و اطمینان از بسته بودنشان هنگام مسافرت است. همچنین در زمان ترک خانه باید از بسته بودن در بالکن مطمئن بود. در این ایام برخی از هموطنان شب‌ها در بالکن یا پنجره را شب‌ها باز می‌کنند، صبح هم موقع ترک خانه فراموش می‌کنند در یا پنجره را ببندند که این سهل انکاری آنها، سارقان را به خانه‌هایشان دعوت می‌کند.

استفاده از کاغذ و زنگ زدن

برخی سارقان برای شناسایی واحد‌های خالی، زنگ آیفون آپارتمان را می‌زنند، خود را آشنای صاحبخانه یکی از واحدها معرفی می‌کنند و بهانه گم کردن کلید یا مهمان بودن را پیش می‌کشند. اگر همسایه‌ها باور کرده، در را باز کنند، در واقع ناخواسته به سرقت از خانه همسایه‌شان کمک کرده‌اند. همچنین با این روش می‌توان از حضور یا عدم حضور صاحبخانه‌ها مطلع شد. شهروندان نباید تا زمان احراز هویت، در خانه را به روی کسی باز کنند یا اطلاعات همسایه‌شان را در اختیار افراد غریبه بگذارند. در شگردی دیگر نیز سارقان برای مطمئن شدن از خالی بودن یک خانه، تکه‌ای کاغذ لای در ورودی آن قرار می‌دهند. روز بعد به همان محل مراجعه می‌کنند. اگر کاغذ همچنان لای در بود از نبود صاحبخانه مطمئن می‌شوند و نقشه سرقت‌شان را پی‌می‌گیرند. شهروندان باید در این مورد نیز دقت داشته باشند. این دزدان اغلب تراکت‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند تا رفتارشان باعث شک نشود.

ماموران قلابی آب و برق

شگرد دیگر نیز سرقت در پوشش ماموران قلابی آب و برق است. در این روش، سارقان زنگ خانه را می‌زنند و خود را مامور معرفی می‌کنند. به محض باز شدن در، وارد خانه می‌شوند و واحدهای خالی را شناسایی می‌کنند تا چند ساعت بعد، نقشه سرقت خود را عملی کنند. راه مقابله با این روش نیز احراز هویت ماموران است. شهروندان نباید تا زمانی که از مامور بودن افراد مطمئن نشده‌اند، در را به روی آنها باز کنند یا اطلاعات خانه‌ها را در اختیارشان قرار دهند. همچنین در صورت باز کردن در مطمئن شوند آنها فقط سراغ کنتور می‌روند و بعد از آن خانه را ترک می‌کنند.

یزدان مرادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر