jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۱۹۸ ۰۴ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

دانشمندان می‌گویند موفق به ساخت یک ماده سمی شده‌اند که طعم آن، پشه‌ها را به خود جلب می‌کند. این روش در کشتن پشه‌هایی که بیماری مالاریا را انتقال می‌دهند نتیجه مثبت داشته‌ است.

به گزارش ایلنا،‌ در دنیا سالانه نزدیک به 200 میلیون نفر به مالاریا مبتلا می‌شوند که از این تعداد حدود نیم میلیون نفر می‌میرند و 90 درصد این مرگ و میرها در آفریقا رخ می‌دهد.

با این‌که در 10سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در پیشگیری و درمان مالاریا صورت گرفته، ولی جلوگیری از انتقال آن از راه پشه همچنان مشکلی پابرجاست. دانشمندان حالا در شرف پیدا کردن راه جدیدی هستند که می‌تواند با انقراض پشه‌ها مالاریا را ریشه کن کند.

دانشمندان موفق به ایجاد ترکیبی از مواد شیمیایی سمی شدند که طعم و بوی شیره گل و گیاه را داشته و پشه‌ها را به خودش جلب کند. به‌طوری که پشه‌ها به فاصله کوتاهی بعد از خوردن این شهد می‌میرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر