مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی، از ساماندهی صدور چک‌های بی‌محل و یکپارچه‌سازی ظاهر چک‌های بانکی در آینده نزدیک خبر داد.
کد خبر: ۱۰۶۲۸۵۸

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، مسعود رحیمی گفت: گیرنده چک بزودی می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد هر برگه، به سامانه استعلامات بانک مرکزی، مشخصات و سابقه چک برگشتی دارنده دسته‌چک را کنترل کند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به منظور افزایش امنیت چک و جلوگیری از صدور چک‌های بلامحل، طرحی را به شورای پول و اعتبار ارائه داده که مصوب هم شده و براساس آن، در مرحله اول شش بانک کشور آن را اجرایی می‌کنند.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: در این طرح، مشخصات ظاهری چک، ابعاد، محتوا و موارد نوشتاری یکپارچه شده و وجه تمایز تمام چک‌های موجود در نظام بانکی، تنها لوگوی بانک‌هاست که آن هم با ابعاد مشخص و استاندارد، از هم متمایز می‌شود.

وی تصریح کرد: این مساله باعث می‌شود ضریب ارتباط نیروی انسانی کمتر شود. یک سری ضرایب امنیتی برگه‌های چک شامل طراحی، امنیت، استفاده از کاغذ و مرکب امنیتی متناسب با استانداردهای روز دنیا لحاظ شده است و یک سری فیچرهایی که قبلا فقط روی اسکناس و ایران‌چک داشتیم، در مورد چک‌های بانکی و دسته‌چک نیز رعایت می‌شود.

رحیمی گفت: نکته مهم، بررسی صلاحیت و اهلیت متقاضی دسته‌چک به صورت کامل و جامع است؛ بخصوص این‌که بررسی صلاحیت به صورت متناوب و متمرکز انجام شده و سابقه عملکردی افراد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در این میان فرآیند صدور دسته چک به نحوی است که بر خلاف گذشته که امکان شخصی‌سازی و صدور دسته چک از سوی بانک‌ها به صورت مجزا وجود داشت، اکنون در شرایطی چک صادر می‌شود که صلاحیت فرد احراز شده و هر چک بارکد منحصر به فرد خود را خواهد داشت که در هر لحظه از زمان صدور تا وصول، قابلیت پیگیری دارد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: حتی گیرنده چک پیش از پذیرش آن، می‌تواند با ارسال شماره منحصر به فرد (شماره شناسه استعلام) به سامانه استعلامات بانک مرکزی که روی هر برگ چک درج شده، مشخصات فرد دارنده دسته‌چک را مشاهده کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها