jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۷۴۷۲   ۱۰ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

روز یکشنبه پیک مصرف برق، نه‌تنها مرز 55 هزار مگاوات را رد کرد بلکه رکورد مصرف را در تابستان سال جاری که در روز 14 تیر اتفاق افتاده بود، جابه‌جا کرد و به 55 هزار و 442 مگاوات رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، با گرم شدن هوا در روزهای اخیر، پیک مصرف برق نیز روندی شتابان به خود گرفته است، طوری که در روز یکشنبه پیک مصرف برق، نه تنها مرز 55 هزار مگاوات را رد کرد بلکه رکورد مصرف در تابستان سال جاری را که در روز 14 تیرماه اتفاق افتاده بود، جابه‌جا کرد و به 55 هزار و 442 مگاوات رسید.

براساس این گزارش، روز 14 تیر سال جاری، اوج مصرف برق با 2700 مگاوات افزایش نسبت به پیک مصرف سال گذشته به 55 هزار و 396 مگاوات رسیده بود.

پیک مصرف برق در حالی روز یکشنبه دوباره رکورد شکست که روز شنبه هفته جاری همز‌مان با عبور پیک مصرف برق از مرز 55 هزار مگاوات، برای اولین بار اوج مصرف برق در شب نیز به بیش از 53 هزار مگاوات رسید.

براساس گزارش‌های موجود در بیشتر شهرهای کشور از جمله تهران عمده پست‌های برق با حداکثر فشار با مواجه شده و افزایش میزان مصرف بیش از این میزان ممکن است پست‌ها و خطوط انتقال و فوق توزیع را در سطح کشور با مشکل اساسی مواجه کند.

گزارش‌ها حاکی از این است که عمده مصرف برق کشور در این روزها در بخش غیرمولد کشور درحال اتفاق افتادن است، به طوری که در روز یکشنبه نیز در زمان اوج مصرف برق کشور، مصرف بخش صنایع و مولد کشور 300 مگاوات کمتر از روزهایی بوده که اوج مصرف برق کمتر از 55 هزار مگاوات گزارش شده است.

وزارت نیرو گزارش کرده در سال جاری از طریق اعطای امتیازاتی به بخش صنایع و کشاورزی جهت کاهش میزان مصرف خود در ساعت‌های اوج مصرف (12 تا 16 ظهر و 21 تا 23 شب)، به میزان 4500 مگاوات پیک‌سایی داشته است.

این در حالی است که اگر چنین سیاستی از طرف وزارت نیرو پیش گرفته نمی‌شد، شاهد مصرف بیش از 60 هزار مگاوات مصرف برق در کشور بودیم؛ مصرفی که اگر اتفاق می‌افتاد، صنعت برق کشور را با مشکلات عدیده مواجه می‌کرد.

اتفاق جالب این‌که در حالی پیک مصرف برق به اوج خود در سال‌های اخیر رسید که معاون برق و انرژی وزارت نیرو از بالا رفتن بی‌رویه مصرف برق گلایه و اظهار کرده بود، میزان رشد مصرف برق در سال جاری در مقایسه با اوج مصرف در سال گذشته بیش از کل مصرف برق کشوری چون ارمنستان بوده است.

همچنین وزیر نیرو اشاره کرده بود؛ رشد 5 درصدی مصرف در کشور در هیچ جای دنیا سابقه ندارد و این امر گواه وجود یک بیماری در صنعت برق کشور است.

بنابراین به نظر می‌رسد روند صرف بی‌رویه برق کشور نیازمند بازنگری جدی در سیاست‌ها باشد، سیاست‌هایی که شاید باعث شده مصرف برق در کشور چنین بی‌محابا و شتابان پیش برود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر