jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۵۶۲۵۵   ۰۷ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

دکتر علی‌عسکری در مراسم افتتاح 157 طرح فنی، تولیدی و پشتیبانی صداوسیما تاکید کرد:

تقویت رسانه ملی در نبرد فرهنگی

رئیس رسانه‌ملی در آیین افتتاح و بهره‌برداری از 157 پروژه فنی، تولیدی و پشتیبانی مرکز فارس، ضمن قدردانی از مدیران و کارکنان صداوسیمای مرکز فارس، در سخنانی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که شاخصه جهان امروز را شاخصه جنگ رسانه‌ها برشمرده‌اند، گفت: ما شاهد یک جنگ و جدال نرم فرهنگی هستیم که یک سوی آن استکبار جهانی و در سوی دیگر رسانه‌های آزاد و حقیقت‌طلب جهانی از جمله رسانه‌ملی قرار گرفته است.

به گزارش روابط‌عمومی رسانه‌ملی، رئیس سازمان صداوسیما تصریح کرد: چنانچه ما در این میدان رقابت جایگاه خود را پیدا نکنیم صدمات زیادی را خواهیم دید، بنابراین باید برای مقابله با تهدیدات نرم دشمنان، رسانه‌های خود را تقویت کنیم.

فعالیت 260 شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان

دکتر علی‌عسکری با اشاره به تهاجم همه‌جانبه فرهنگی دشمن، از فعالیت 260 شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان خبر داد و یادآور شد: عمده فعالیت این شبکه‌ها که از سوی اجانب تقویت می‌شوند، هدف قرار دادن هویت دینی و ملی ایرانیان است.

رئیس سازمان با اشاره به اهداف و برنامه‌های استکبار جهانی در گسترش اینترنت و فضای مجازی و تاکید آمریکا بر شعار «اینترنت باید یک پدیده بدون مرز باشد»، تصریح کرد: هدف دشمن از سرمایه‌گذاری و گسترش در این فضا تغییر در سبک زندگی مردم و استحاله فرهنگی جوامع مختلف و در نهایت تحکیم قدرت و برتری فرهنگی است.

وی افزود: ملت ایران با قدمت تاریخی و فرهنگی خود توان مقاومت در برابر جنگ فرهنگی دشمن را دارد و به‌همین دلیل است که دشمن هنوز نتوانسته و نخواهد توانست در برنامه‌های خود موفق شود.

دکتر ‌علی‌عسکری با اذعان بر این‌که هنوز در زمینه مقابله با ماهواره‌ها اقدامات موثری انجام نشده و در حوزه فضای مجازی نیز قانون، مقررات و ضوابط کافی برای پالایش این محیط وضع نشده است، اظهار کرد: باید تلاش ما در جهتی باشد که آسیب‌های فضای مجازی کاهش یابد و یک فضای پالایش و به دور از مطالب ناپسند در اختیار مخاطب قرار گیرد.

ضرورت اقتدار فنی و محتوایی

رئیس رسانه‌ملی از جمله الزامات موفقیت در عرصه‌های مجازی را دستیابی به اقتدار فنی و محتوایی عنوان و تصریح کرد: باید ضعف خود در فضای مجازی را جبران کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از استان فارس به‌عنوان گنجینه‌ای فرهنگی و تاریخی یاد کرد و گفت: این استان گنجینه‌ای تاریخی و بی‌مانند است و در دوران قبل و بعد از اسلام دارای انسان‌ها و شخصیت‌های بزرگی بوده است، بنابراین پرداختن به اسوه‌ها و شخصیت‌های فرهنگی، تاریخی، علمی و دینی استان همواره مورد تائید است و از آنجا که معرفی شخصیت‌های برجسته در فرهنگ‌سازی و هویت‌سازی یک جامعه مؤثر است، معتقدیم در جنگ رسانه‌ای که غرب به‌دنبال تخریب فرهنگ ماست، تأسی به اسوه‌ها می‌تواند به‌عنوان یک راه نجات مورد توجه قرار گیرد.

دکتر علی‌عسکری، فارس را استانی تمدن‌ساز توصیف و بیان کرد: چنین استانی با چنین پیشینه‌ای باید در مقابله با شبیخون فرهنگی بدرخشد و از حریم خانواده و جوانان ایرانی بخوبی دفاع کند.

وی همچنین بر ضرورت توجه به حوزه گردشگری در استان فارس تأکید کرد و گفت: این استان یک موزه تمام‌عیار است و به اندازه بسیاری از کشورها سوابق فرهنگی، تاریخی و گردشگری دارد. بر همین اساس پیشنهاد ما این است که این عقبه تاریخی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد و به نحوی مطلوب معرفی شود.

سرمایه‌گذاری برای معرفی استعدادهای استان فارس

دکتر علی‌عسکری با اشاره به پیشنهاد استاندار فارس مبنی بر راه‌اندازی شبکه گردشگری با مرکزیت این استان، ضمن استقبال از این پیشنهاد گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود، راه‌اندازی این شبکه را در آینده کلید خواهیم زد. وی از مدیرکل مرکز فارس خواست در برنامه‌های ویژه، موضوع گردشگری استان را مورد توجه قرار دهد.

رئیس سازمان یکی از ظرفیت‌های قابل توجه مرکز فارس را تولید انیمیشن عنوان کرد و گفت: این استان در تولید انیمیشن بی‌نظیر است و با توجه به این‌که از نظر نیروی انسانی، هنر، ادبیات و داستان در جایگاه قابل‌توجهی قرار دارد، سرمایه‌گذاری‌های لازم برای معرفی استعدادهای این استان در سطح ملی و جهانی ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سجایای اخلاقی و فرهنگی مردم ایران‌زمین، امکان استفاده از تولیدات کودک و نوجوان کشورهای دیگر در ایران را محدود ارزیابی کرد و گفت: بر همین اساس باید برای کودکان و نوجوانان کار کنیم و فقری که در این حوزه وجود دارد را از بین ببریم.

قطب تولید برنامه‌های کودک و نوجوان

دکتر علی‌عسکری، راه‌اندازی شبکه امید را با همین هدف عنوان کرد و گفت: به اعتقاد ما، فارس می‌تواند قطب تولید برنامه‌های کودک و نوجوان در کشور باشد. وی به ظرفیت‌های کشاورزی و صنعتی استان نیز اشاره کرد و گفت: صداوسیمای مرکز فارس باید در زمینه تولید و پخش برنامه‌هایی با هدف ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها اقدام کند.

رئیس رسانه ملی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا در تصویب تحریم‌های جدید علیه نظام جمهوری اسلامی گفت: آنها سعی می‌کنند با مانع‌تراشی و تحریم، مسیر پیشرفت ملت ایران را ناهموار کنند، اما آمریکا باید بداند ایران از تحریم‌ها به‌عنوان یک فرصت برای پیشرفت استفاده خواهد کرد.

وی حرکت رو به پیشرفت ایران را در دوران تحریم، حیرت‌انگیز دانست و تصریح کرد: حوزه‌های مختلف کشور و از جمله صداوسیما در دوران تحریم، قله‌های فناوری را فتح کردند.

رئیس سازمان با اشاره به بدهی 20 هزار میلیارددلاری آمریکا به سایر کشورهای جهان، این میزان بدهکاری را نشانه فروپاشی این کشور عنوان کرد و افزود: آنها برای گریز از این فروپاشی سعی می‌کنند منطقه خاورمیانه را به هم بریزند و افول و فروپاشی خود را پنهان کنند.

پیشنهاد راه‌اندازی شبکه گردشگری

استاندار فارس نیز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از 157 طرح و پروژه صداوسیمای مرکز فارس، ضمن قدردانی از مدیرکل و کارکنان این مرکز، پیشنهاد راه‌اندازی شبکه گردشگری را به مرکزیت این استان مطرح کرد.

محمدعلی افشانی با اشاره به این‌که توسعه گردشگری می‌تواند توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال را در پی داشته باشد، به برنامه‌های افق 1404 در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: براساس این سند چشم‌انداز، پیش‌بینی شده بود که سالانه پذیرای 20 میلیون نفر گردشگر باشیم، حال آن‌که این رقم امروز چیزی در حدود پنج میلیون نفر یا 25 درصد میزان پیش‌بینی شده است.

استاندار فارس، درآمدزایی هر یک میلیون نفر گردشگر را رقمی بالغ بر 5/1 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در چهار سال گذشته، استان فارس شاهد رشد 222 درصدی در جذب گردشگر نسبت به سال‌های قبل‌تر بوده است.

ضرورت معرفی بیشتر شخصیت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع)

تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) نیز در این مراسم بر ضرورت توجه به معرفی شخصیت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع) تأکید و عنوان کرد: در سال‌های اخیر و با مدیریت آقای سهرابی در صدا وسیمای مرکز فارس تا حدود زیادی به این مهم توجه شده و در این خصوص گام‌های مؤثری برداشته شده است.

آیت‌الله دستغیب، اقدامات این مرکز را همچون راه‌اندازی استودیوی حرم مطهر احمدبن موسی (ع)، مورد اشاره قرار داد و گفت: گرچه همه طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند در جایگاه خود حائز اهمیت هستند، اما افتتاح استودیوی حرم در رأس طرح‌های امروز قرار دارد.

آیت‌الله دستغیب در پایان سخنان خود با اذعان بر این‌که رسانه ملی امروز جایگاه خود را بخوبی پیدا کرده است، اظهار امیدواری کرد دست‌اندرکاران این حوزه قدر موقعیت خود را بدانند و در راستای هدایت افراد و جامعه با کرامت بیش از پیش گام بردارند.

بهره‌گیری از مزیت‌های استانی در برنامه‌سازی

دکتر علی‌عسکری در بدو ورود به استان فارس با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص تدوین سند برنامه‌های بلند سازمان صداوسیما و سهم استان‌ها در برنامه‌های این سند اظهارکرد: تمام جنبه‌های حیات یک سازمان رسانه‌ای در این سند دیده شده و بخصوص تحولات آینده مورد توجه قرار گرفته است.

وی یادآور شد: نقش استان‌ها در این برنامه‌ریزی، نقشی فاخر و تعیین‌کننده است، چراکه رسانه‌های استانی از نمایی نزدیک با مردمی که دارای فرهنگ‌ها و اقلیم‌های مختلف و گوناگونی هستند، ارتباط و تعامل دارند و همین باعث می‌شود تا نقش رسانه‌های استانی در ارتباط ملت ایران با رسانه‌ملی، نقشی تعیین‌کننده و درجه یک باشد.

رئیس رسانه‌ملی با اذعان بر این‌که هر کدام از استان‌های کشور دارای مزیت‌های متفاوت و خاص خود هستند به تشریح این مزیت‌ها پرداخت و تصریح کرد: هر استان به لحاظ فرهنگی، ادبی، هنری، صنعتی، معادن، نوع تجارت و حتی نزدیکی با مرزهای کشورهای همسایه از مزیت خاص خود برخوردار است که همین مزیت‌ها می‌تواند در برنامه‌سازی و ارتباط رسانه با مردم مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر