jamejamonline
ورزشی کد خبر: ۱۰۵۵۹۹۰   ۰۶ مرداد ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۰

پدیده هندبال اروپا در سال 2016

استکی: حال خوبم را به بارسلونا ترجیح دادم

برادران استکی دور اروپا را با هم سفر می‌کنند. الله‌کرم و سجاد استکی نقل و انتقالات هندبال اروپا را زیرورو کرده‌اند و دو فصل است در دینامو بخارست رومانی بازی می‌کنند.

استکی: حال خوبم را به بارسلونا ترجیح دادم

سجاد، برادر کوچک‌تر، بعد از نارضایتی از بازی در آلمان این روزها با دینامو در رومانی شرایط خوبی دارد و در فصل گذشته بازی‌ها به اتفاق الله‌کرم و موسوی، 3 جام هندبال رومانی را به نام دینامو زدند.

سجاد استکی در میان بازیکنان پاری سن‌ژرمن فرانسه، دو بازیکن واردار مقدونیه، دو بازیکن اف‌سی بارسلونا اسپانیا و یک بازیکن مونت پلیه فرانسه در نظرسنجی آنلاین فدراسیون هندبال اروپا در تیم منتخب ستارگان قاره سبز در فصل 2017ـ2016 انتخاب شد.

او به‌قدری در دینامو بخارست رومانی خوش درخشید که توسط کارشناسان فدراسیون هندبال اروپا به‌عنوان پدیده بزرگ در کنار 4 نامزد دیگر پست بغل چپ انتخاب شده بود.

سجاد استکی مرد سال هندبال ایران در سال 1394 نیز شده‌ است. او همراه با تیم ملی هندبال در بازی‌های آسیایی 2010 برای نخستین‌بار مدال نقره گرفت و در رقابت‌های قهرمانی مردان 2014 آسیا مدال برنز را به همراه تیم ایران کسب کرد.

اگر تا دوران نوجوانی هندبال برای سجاد با حس و رویای بچگانه توام بود، اینک برای او زندگی است و کاملا حرفه‌ای به این ورزش نگاه می‌کند.

او از بازیکنان با استعداد ایرانی در هندبال اروپاست که می‌خواهد لقب بهترین هندبالیست جهان را از آن خود کند و برای رسیدن به این عنوان می‌جنگد.

عنوانی که با وجود 27 سالگی برای بچه محله زینبیه اصفهان دور از دسترس نیست.

بچه زینبیه اصفهان؟

من از میان بازی‌های قدیمی قایم‌باشک، گرگم به هوا، لی‌لی و الک و دولک در محله زینبیه اصفهان هندبالیست شدم. پسر بچه‌های این محله با توپ پلاستیکی عاشق فوتبال هستند.

فوتبال؟

از دوران دبستان هندبال بازی می‌کردم اما در کنارش فوتبال. یک سالی سراغ ژیمناستیک رفتم. کشتی هم گرفتم.

استکی؟

پدرم می‌گوید معنی نام فامیل‌مان بزرگوار است .

استکی‌ها؟

ما اصالتا بختیاری هستیم. محله زینبیه از محلات لرنشین اصفهان است. استکی‌ها فقط در اصفهان نیستند و در خوزستان، لرستان و... فامیلی ما زیاد است.

اهالی زینبیه؟

مردم این منطقه کارگر هستند و مشکلات اقتصادی دارند که امیدوارم مسئولان به امور مردم زینبیه بیشتر رسیدگی کنند.

اصفهانی‌ها؟

طناز و حاضر جواب .

هندبال؟

9 سالم بود که آقای قدرتی‌پور معلم ورزش مدرسه مرا به تیم هندبال معرفی کرد. او استعدادیاب خوبی است و بازیکنان زیادی را به ورزش‌های مختلف راهنمایی کرده است.

برادر؟

الله‌کرم در گرایش من به سمت هندبال نقش زیادی داشت. راهنمایی‌ام می‌کرد و هنوز در کنار هم بازی می‌کنیم.

مشوق؟

پدرم مشوق اصلی‌مان بود و دوست داشت ورزشکار شویم.

عشق؟

عشق پاک را دوست دارم اما به شرطی که باشد. این روزها عشق صادقانه و پاک کمتر دیده می‌شود.

ناراحتی؟

ناراحتی من بیشتر از دروغگویی آدم‌هاست. خیلی‌ها به من دروغ گفتند و خیلی هم لطمه خوردم اما آدم کینه‌ای نیستم.

بخشش؟

خودم که خیلی‌ها را در زندگی بخشیده‌ام. بخشش، بسیاری از مشکلات‌مان را برطرف می‌کند.

سختی فرنگ؟

بیشتر غربتش سخت است. دوری از پدر و مادر و خانواده. آلمان که بودم حس غربت بیشتری داشتم اما در رومانی حالم بهتر است.

چرا؟

چون برادرم هم تیمی من است و دو ایرانی دیگر در همین جا بازی می‌کنند.

فرق رومانی با آلمان؟

رومانیایی‌ها یک جورایی مثل ما ایرانی‌ها خونگرم هستند. اینجا خارج از هندبال و مسابقه برخورد مردم با ما خیلی خوب است و به ما احترام می‌گذارند. در آلمان سیستم منضبط و برخورد سرد خیلی برای من سخت بود.

غذا؟

دستپخت من اصلا خوب نیست اما اینجا یک آشپز مشهدی داریم که رستوران ایرانی دارد و کارش عالی است. رومانیایی‌ها غذایی دارند مثل دلمه خودمان که با برگ مو درست می‌کنند.

بارسلونا؟

علاوه بر بارسلونا، تیم‌های وسپرم مجارستان، کیل و فلنزبورگ آلمان، موتورز اوکراین و پاری‌سن‌ژرمن فرانسه مرا می‌خواستند اما دوست دارم جایی بازی کنم که حالم خوب باشد. حال خوبم در دینامو را به بارسلونا ترجیح دادم.

حال خوب؟

ممکن است در بهترین تیم اروپا نیمکت‌نشین باشی اما حال خوبی را که با بازی کردن در تیمی متوسط داری، نداشته باشی. من به دنبال آن حال خوب هستم.

معدل دبیرستان؟

حدود 15.5.

شغل خوب؟

فوتبالیست. خیلی زحمت ندارد اما معروف می‌شوید و پول زیاد می‌گیرید.

محمد رضاپور - روزنامه نگار

ضمیمه چمدان جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها