jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۴۷۲۰۱ ۱۲ تير ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۰

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در گفت و گو با جام جم آنلاین

اوکراین و ترکیه رقبای تخم مرغی ایران

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران گفت:ترکیه و اوکراین مهمترین رقبای ما در تولید و صادرات تخم مرغ هستند و قدرت رقابت با آنها وجود ندارد.

اوکراین و ترکیه رقبای تخم مرغی ایران

سید فرزاد طلاکش در گفت و گو با جام جم آنلاین افزود:تا کنون به قطر فقط 2 کانتینر تخم مرغ به صورت آزمایشی صادر شده است که عملا به دلیل وجود رقبایی چون ترکیه که هزینه صادراتی کمتری نسبت به ما دارند قدرت رقابت نداریم.

وی افزود در حال حاضر ما نسبت به ترکیه و اوکراین که مهمترین رقبای ما در تولید و صادرات تخم مرغ هستند حداقل کیلویی 200 -300 تومان اختلاف قیمت داریم که این اختلاف قیمت با اوکراین به این دلیل است که این کشور نهاده های تولید مثل ذرت و گندم را خود تولید می کنند و از آنجائیکه حدود 75 درصد هزینه تمام شده مرغ را خوراک مرغ تشکیل می دهد، لذا این کشور نسبت به ما که مولفه های تولید را از خارج کشور وارد می کنیم مزیت دارد، اما این کشور برای صادرات به عراق و قطر با توجه به بعد مسافت هزینه حمل و نقل را دارد که به آن اضافه می شود. اما کشور ترکیه از نظر شرایط تولید به ما نزدیک است یعنی آنها نیز باید همانند ما خوراک مرغ ، از جمله ذرت و سویا را از خارج وارد کنند اما فرق آنها این است که این کشور سبد صادراتی و مشوق صادراتی تعریف کرده است.

وی افزود: درایران سازمان توسعه تجارت متاسفانه بسته صادراتی و مشوق صادراتی برای صادرات تعریف نکرده است و تا زمانیکه این بسته ها و مشوقها را اجرا نکنیم، نمی توانیم رقابت کنیم.

طلاکش گفت: در ترکیه یک شانه تخم مرغ به وزن 1.9 کیلو 15 هزار تومان قیمت دارد اما همین تخم مرغ با مشوقهای صادراتی که برایش پیش بینی شده در عراق به قیمت 10 هزار تومان فروخته می شود ، اما در کشور ما قیمت فروش تخم مرغ به قیمت نیست در واقع کیلویی 3 هزار و 500 تومان فروخته می شود در حالیکه قیمت تمام شده با سود متعارف باید 4 هزار و 200 تومان باشد اما چون به قیمت فروخته نمی شود مرغداران دارند ضرر می کنند.

به گفته دبیر کانون سراسری مرغ تخم گذار گفت: در ایران هزار و 632 واحد مرغداری تخم گذار فعال است که نزدیک 850 هزار تن تخم مرغ تولید می کنند و حدود 100 هزار تن تخم مرغ تولید شده هم شامل تخم سایر پرندگان و تخم مرغ های محلی است.

وی با اشاره به اینکه واحدهای مرغداری مرغ تخم گذار با 75 درصد ظرفیت کار می کنند گفت: سال گذشته 150 هزار تن مازاد تولید داشتیم اما به دلیل شیوع بیماری انفو لانزا از آبان ماه سال گذشته بخشی از مرغ ها تلف شدند اما اصل تولید لطمه ندید فقط مازاد از بین رفت .امسال اگر بیماری انفولانزا شیوع پیدا نکند باتولید ی که امسال داشتیم حدود 100 تا 150 هزار تن مازاد خواهیم داشت .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر