jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۳۵۳۵۱   ۰۷ خرداد ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اسهال بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. برخی افراد به‌دلیل مصرف آنتی‌بیوتیک‌ و از بین رفتن میکروب‌های روده دچار اسهال می‌شوند. تعدادی هم به ‌دلیل مشکلات داخلی و افزایش ترشح آب به سمت دستگاه گوارش به اسهال مبتلا می‌شوند. دلایل میکروبی و ویروسی و گرمازدگی هم برای ابتلا به اسهال وجود دارد که برای درمان قطعی باید علت اصلی ریشه یابی شود.

اما برای فروکش کردن شدت اسهال و کاهش دفع آب بدن چه باید کرد؟

اسهال با علائمی چون افزایش دفعات و مقدار مدفوع، کرامپ و نفخ شکمی، افزایش صداهای روده، انقباض و اسپاسم عضلات مقعد پیش از هر بار اجابت مزاج، تشنگی، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، خستگی و ناخوشی همراه است و بهترین راه برای افزایش مقاومت و حفظ نیرو استراحت در بستر است.

مصرف مایعات فراوان تا زمانی که حمله اسهال فروکش کند و در موارد شدیدتر مصرف محلولی از آب نمک و گلوکز در فواصل نیم ساعته است. بیمار می‌تواند در صورت دسترسی نداشتن به محلول‌های آماده، یک قاشق چایخوری نمک و به همین میزان جوش‌شیرین و چهار قاشق چایخوری شکر را در یک لیتر آب حل و بتدریج میل کند.

پس از کاهش شدت علائم اسهال، بیمار می‌تواند به مرور از آبمیوه‌های رقیق و کم شیرین، چای کمرنگ، آب‌گوشت، ژلاتین، غلات و میوه‌های پخته، کته و ماست، سوپ، فرنی و موز استفاده کند و از مصرف غذاهایی چون قهوه، چای، نوشابه گازدار و کولادار، الکل، میوه و سبزیجات خام، شیر، غذاهای چرب و پرادویه، غذاهای بسیار داغ و سرد و هر غذایی که باعث تشدید اسهال شود، اجتناب کند.

اگر استفراغ بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کرد، بیمار نباید از راه دهان چیزی مصرف کند و با مراجعه به اورژانس، باید اقدام به تزریق مایعات وریدی کند .

در صورتی که پزشک برای بیمار، داروهای ضداسهال تجویز کرده،‌ نباید آن را همراه با داروهای سرماخوردگی و ضدآلرژی استفاده کند. لازم است بدانید، داروهای ضداسهال احتمال دارد باعث بروز نفخ، خشکی دهان، تب، تنفس کوتاه، تهوع، درد معده و یبوست شود.

معمولا اسهال پس از دو سه روز التیام پیدا می‌کند و بیمار باید رژیم معمولی خود را از سر بگیرد.

فاخره بهبهانی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر