با بهزاد رحیم‌خانی، بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون

ایفای نقش خاکستری همیشه جذابیت ندارد

مجموعه نوروزی «علی البدل» به کارگردانی آقای سیروس مقدم و تهیه کنندگی خانم «الهام غفوری» با استقبال گسترده مخاطبان روبه رو شده است.
کد خبر: ۱۰۱۵۵۱۶
کارگردان علی البدل: قصد حمایت یا تقابل با جریان های سیاسی را نداشتیم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از صبح نو؛ «علی البدل» سریال مخاطب پسندی است که درایام نوروز از شبکه یک سیما پخش شد و به همین مناسبت با سیروس مقدم، کارگردان این مجموعه مصاحبه مفصلی انجام دادهایم که می خوانید.

چه شد که نوروز، به عنوان زمان پخش این سریال انتخاب شد؟

تاریخچه مجموعه «علی البدل» از یک طرح 30قسمتی شروع میشود؛ ابتدا قرار بود این مجموعه در 30قسمت و برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان سال قبل ساخته شود و سیناپس کار هم آماده بود ولی با نزدیک شدن به ماه رمضان و این موضوع که این سریال پروژه سختی بود، شرایط مساعدی برای تولید وجود نداشت و ضمن آن که در آن دوره سازمان با محدودیتهای مالی زیادی هم روبه رو بود. نهایتاً تصمیم براین شد که این مجموعه با قصه ای کوتاهتر و حدود 15قسمت، برای پخش در ایام دیگری از سال آماده شود. پس از منتفی شدن پخش ماه رمضان، ابتدا قرار شد که این مجموعه در ایام تابستان نمایش داده شود یا اوایل زمستان، که با فراهم نشدن شرایط و نظر مدیران، پخش این سریال برای ایام نوروز در نظر گرفته شد.

آیا کوتاه شدن قصه، به روایت لطمه نمیزند؟

طبیعی است که کوتاه شدن داستان به مجموعه آسیب میزند؛ وقتی شما قصه ای را برای 30قسمت طراحی میکنید، سفرهای پهن میشود که به آهستگی چیدمان آن کامل میشود و اگر توجه کنید در قسمتهای ابتدایی علی البدل ما با ریتم نسبتاً کندی همراه هستیم ولی از قسمت پنجم به بعد ریتم داستان سریع میشود و علت آن این است که در آن زمان دیگر مشخص شده بود که باید قصه را در 15قسمت ببندیم؛ قاعدتاً اگر ما از ابتدا میدانستیم که سریال قرار است 15 قسمتی باشد، قصه و شخصیت پردازی ها را با توجه به آن اجرایی میکردیم و ریتم تندتری به داستان میدادیم.

آیا ایده ساخت این مجموعه از فیلم «ایران برگر» الهام گرفته است؟

ایده اولیه متعلق به آقای تنابنده بود که حدود دوسال پیش به تلویزیون ارائه شده بود که به دلیل سختیهای تولید این مجموعه و همچنین مفاهیم حساس آن که دقت زیادی را برای تولید میطلبید، نهایتاً به سال95 رسید.

شاید به این دلیل که به هرحال آقایان تنابنده و مهرانفر در پروژه «ایران برگر» نیز حضور داشته اند این شائبه به وجود آید که علی البدل از آن فیلم ایده برداری شده است ولی در واقع به هیچ عنوان قصد و هدف این اتفاق نبوده است و ایران برگر بیشتر به فضای انتخاباتی و دعواهای حاشیه آن در یک آبادی می پردازد؛ ما تلاش کردیم که فضا و قصه ای جدید را روایت کنیم و در اواخر سریال ماجراها به قدری پیچیده میشود که باعث تفاوت های اساسی با ایران برگر میشود.

موضوع سفر رییس جمهور از ابتدا در قصه بود یا با توجه به نزدیکی انتخابات به آن اضافه شد؟

این موضوع در همان طرح اولیه دوسال پیش هم وجود داشت؛ در قصه اولیه ناکجاآبادی وجود داشت که ثروت خدادادی که آبهای زیرزمینی است را دارند و این روستا توسط دو خان اداره میشود که درعین مسن بودن دارای رفتاری کودکانه و سرشار از لجبازی هستند. در همان قصه اولیه، موضوع سفر رییس جمهور به این آبادی وجود دارد که در قسمت اول عنوان میشود. در زمانی که ما سریال را می ساختیم، با توجه به فاصله زمانی با انتخابات، هنوز فضای رقابتی و انتخاباتی امروز وجود نداشت. ما هیچ هدف و قصدی برای تقابل یا حمایت از جناحها و جریانهای سیاسی نداشتیم. ما معتقدیم که خود مردم باید فکری به حال خودشان بکنند و رییس جمهور هم فرد منتخب همین مردم است و اگر رفتار و کردار مردم درست نباشد، طبیعتاً یک نفر نمیتواند کار خاصی انجام دهد.

از علت عدم حضور بازیگرانی مثل «گوهرخیراندیش» و «سحرقریشی» در این سریال بفرمایید.

هر پروژه ای در زمان شروع، گزینه هایی برای نقشهای مختلف دارد؛ مورد خانم «خیراندیش» ایده اولی های بود که قرار بود یکی از خانها زن باشد و نقش آن را ایشان بازی کنند که یک رقابتی بین خان مرد و زن ایجاد شود ولی این ایده در همان ابتدای کار لغو شد و علت آن هم این بود که با این انتخاب، بسیاری از موقعیتهای طنز محدود میشد.

نقش دختری که به روستا می آید و مردم او را به عنوان فرستاده رییس جمهور اشتباه میگیرند، در ابتدا قرار بود خانم «سحر قریشی» بازی کنند که نهایتاً با مشورت هایی که صورت گرفته شد از این انتخاب منصرف شدیم. دوستان معتقد بودند که داستان خاص این سریال به اندازه کافی پتانسیل حاشیه سازی و حساسیت را دارد و بهتر است خودمان از حواشی احتمالی بیشتر جلوگیری کنیم و این معذوریت ها درباره ایشان از سمت تلویزیون منجر به این اتفاق شد وگرنه بعید میدانم چیزی به اسم ممنوع التصویر در تلویزیون داشته باشیم.

امکان تولید سری بعدی این سریال وجود دارد؟

مشخص نیست، باید بررسی شود که ابتدا نظر مردم چگونه است و آیا این مجموعه را دوست داشتهاند و سپس نیاز سنجی صورت گیرد و درمرحله بعد این که مدیران فرهنگی موافق این اتفاق هستند و در مرحله آخر این موضوع که آیا تیم سازنده، ایده و داستان نو و جذابی برای ادامه این مجموعه دارند یا خیر. ضمن این که علی البدل برعکس «پایتخت» که فضایی دارد که شما در یک جمع شلوغ هم می توانید آن را ببینید و متوجه داستان شوید، نیاز به دقت و فهم داستان دارد و به همین علت امیدواریم که علی البدل در زمان مناسب دیگری هم بازپخش شود که می تواند جذابیت های زیادی داشته باشد.

از اینکه استاندارد قضاوت شما توسط مردم «پایتخت» است نگران نیستید؟

صادقانه باید بگویم که چرا، واقعاً نگران کننده است؛ حتی مردمی که درباره علی البدل صحبت می کنند در پایان از پایتخت سؤال می کنند! و علی البدل را با آن مجموعه مقایسه می کنند یا می پرسند که چرا نقی در علی البدل چنین نقشی دارد؟! خب این سؤالات طبیعی است ولی باید در نظر داشت که هر کار فضای خاص خود را دارد که باید براساس آن عمل کرد.

از همکاری های آینده با سازمان «اوج» بفرمایید.

در حال حاضر درآستانه تولید «پایتخت» با همکاری سازمان اوج هستیم و تا این لحظه همکاری خوبی بوده است و برخلاف برخی از حواشی، اوج درباره داستان این مجموعه اعمال نظر و دخالتی نداشته است. ورود اوج به سریال سازی در تلویزیون فقط بحث حمایتی است و در این اوضاع محدود مالی سازمان می تواند کمک خوبی صورت بپذیرد.

مجموعه «هنگام بیداری» هم درحال انجام کارهای مقدماتی است که بعد از پایتخت وارد تولید شود؛ متن درحال نگارش است، لوکیشن ها بازبینی شده و قطعاً اوایل پاییز کار کلید خواهد خورد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
۰
۰
عالی بود ممنون از زحمات شما
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
۰
۰
سریال خیلی خوبی بود به نظر من بهترین سریال نوروزی بود دست سازنده هاش درد نكنه
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
۰
۰
سریال عالی بود
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها