جام جم آنلاین - آرشیو

 مقاومت فلسطین خواستار صلح پایدار و عادلانه

 مقاومت فلسطین خواستار صلح پایدار و عادلانه

مقاومت تا رسیدن به نقطه‌ای مطلوب برای آزادی فلسطین و آرمان ملت فلسطین قطعا دست برتر خود را با پذیرش آتش‌بسی یک طرفه از دست نخواهد داد. این در حالی است که باید تاکید کرد مقاومت فلسطین هیچ‌گاه میز مذاکرات را برای برقراری آتش‌بس و صلحی پایدار و عادلانه ترک نکرده و نخواهد کرد.

سربازان رسانه‌ای انگلیس

سربازان رسانه‌ای انگلیس

«زنده‌باد دشمن، زنده‌باد منافع دشمن»! «زنده‌باد امپراتوری انگلیس و زنده‌باد ملکه کالسکه‌سوار طلایی» و مکرر در مکرر «زنده‌باد لندن»! این حرف‌ها و کلمات تاریخی، عبارت است از یک وظیفه و یک تکلیف رسانه‌ای به مفهوم عام که از نخستین روزهای قرن بیستم، در فضای فرهنگی و سیاسی ایران پر از ثروت و نفت، آغاز شده و همچنان بر اسب‌های چشمگیر و تربیت‌شده امپراتوری لندن، در میدان‌های متعدد، نمایشگری می‌کند و دشمن را دوست معرفی می‌کند و چهره زشت آن را زیبا نشان می‌دهد و بوی بد نامردی آن را به نکهت خوش خدمتگری به وطن مقدس، مبدل می‌سازد.

جنبش دانشجویی خاموش نخواهد شد

جنبش دانشجویی خاموش نخواهد شد

جنبش دانشجویی که در آمریکا برای اعلام اعتراض و انزجار از اقدامات رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه و همچنین انتقاد از حامیان این رژیم براه افتاده حرکت گسترده‌ای است که باید ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد.

گسترش اعترضات دانشجویی با حمله به رفح

گسترش اعترضات دانشجویی با حمله به رفح

 نتانیاهو از ابتدای عملیات طوفان الاقصی تاکنون راهبرد مشخصی برای مقابله با مقاومت و بویژه حماس نداشته است، حمله رژیم صهیونیستی به رفح نیز نشان می‌دهد که مقامات رژیم صهیونیستی مرتکب حماقت بزرگ‌تری شده‌اند، زیرا فضای دانشجویی در آمریکا و اروپا کاملا نسبت به واقعیت آنچه که در غزه می‌گذرد، آگاه شده است و به این شکل حمله به رفح اعتراضات دانشجویی را گسترده‌تر خواهد کرد. 

خودکشی سیاسی بنیامین نتانیاهو 

خودکشی سیاسی بنیامین نتانیاهو 

به نظر می‌رسد بنیامین نتانیاهو با حمله به رفح دست به خودکشی سیاسی زده است و تصور می‌کند که می‌تواند کابینه خود را نجات بدهد و شرایطی فراهم کند تا از طریق برهم زدن شطرنج امنیتی و نظامی منطقه به نوعی از بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای بحران غزه امتیازاتی بگیرد.

کیش حماس به رژیم صهیونیستی

کیش حماس به رژیم صهیونیستی

‌در صحنه شطرنج مذاکرات حماس بسیار هوشمندانه عمل کرد، زیرا مهره توافق با آتش‌بس را به گونه‌ای و در زمانی حرکت داد که رژیم صهیونیستی در موقعیت کیش قرار گرفته است.

حج برائت

حج برائت

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان، کارگزاران حج و جمعی از زائران بیت‌ا... الحرام کشورمان به نکات کلیدی و ارزنده‌ای درخصوص ماهیت و جایگاه مراسم حج امسال اشاره فرمودند.

به استقبال تسلیم

به استقبال تسلیم

بسیاری از آینده‌ها از خود تصمیم گرفتن، متولد می‌شوند و صحنه را به هم می‌زنند. تصمیم‌های تاریخی که صحنه‌‌‌های جدیدی را خلق می‌کنند. به این ترتیب تصمیم‌های ما در میدان خطر، افق‌ها و امکان‌هایی نو را برای جهان می‌گشایند. سنت آینده، سنت ساختن آینده با خطر کردن در میدان‌هاست.

کنگره جهانی حج فرصتی برای حمایت از غزه

کنگره جهانی حج فرصتی برای حمایت از غزه

در آستانه برگزاری مراسم پرشکوه حج قرار داریم. بدون تردید حج امسال با سال‌های گذشته تفاوت‌های فراوانی دارد بویژه اینکه فضای حاکم بر مردم دنیا و جهان اسلام مملو از حس همراهی و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و غزه است.

چرا اسرائیل عطش حمله زمینی به رفح را دارد؟

چرا اسرائیل عطش حمله زمینی به رفح را دارد؟

در روز‌های اخیر تمایل اسرائیلی‌ها برای حمله به رفح خیلی محسوس افزایش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد به ساعت صفر عملیات در شهر رفح نزدیک شده‌ایم. در این بین درباره علت احساس نیاز شدید اسرائیلی‌ها برای حمله زمینی به رفح نیز می‌توان به چند مساله اشاره کرد. برای نمونه عملیات نظامی اسرائیلی‌ها در نوار غزه بدون حمله به رفح و اطراف آن کامل نخواهد شد.

مختصات نظم جدید منطقه

مختصات نظم جدید منطقه

مسائل مختلفی این روز‌ها بر تحولات منطقه سایه انداخته است اما در این میان می‌توان به سه مسأله که به نظر می‌رسد تأثیر بیشتری بر تحولات منطقه دارند اشاره‌کرد. یکی از این مسائل تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های آمریکا، اروپا، استرالیا و کاناداست که موجی جهانی را علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و سیاست‌های آمریکا ایجاد کرده است. تأثیر اعتراضات دانشجویی به حدی است که مقامات آمریکایی نمی‌توانند‌ بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنند. به همین دلیل رئیس‌جمهور آمریکا نیز به این مهم واکنش نشان داده است.

حضور پرشکوه مردم در آزمون بزرگ انتخابات

حضور پرشکوه مردم در آزمون بزرگ انتخابات

ایران در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار دارد و انتظار این است که مردم حضور پرشور خود را در این آزمون بزرگ ثبت کنند.

خطر فضاسازی غرب برای طرح آتش‌بس

خطر فضاسازی غرب برای طرح آتش‌بس

به شانتاژ و اظهار نظر‌های خارج از عرف برخی دیپلمات‌های آمریکایی و عربی و همچنین اصرار نتانیاهو به پذیرش طرح آتش بس از سوی حماس نباید توجه کرد. در واقع این طرح باید کاملا مورد تجزیه، تحلیل و شناخت عمیق مقاومت فلسطین قرار بگیرد و سپس پاسخی آشکار، روشن و البته با دریافت ضمانت‌های بین المللی به آن داده شود.  

سایه مستدام جنگ بر اروپای مدعی دیپلماسی

سایه مستدام جنگ بر اروپای مدعی دیپلماسی

مناقشه آتلانتیکی‌ها و مسکو به نقطه اوج خود رسیده ومتعاقب وقوع جنگ اوکراین، شاهد تصاعد بحران میان طرفین هستیم. گرچه برخی اعضای پیمان آتلانتیک شمالی درصدد مهار مناقشه و تحدید دامنه آن هستند اما در مقابل برخی اعضا مانند آمریکا، انگلیس ولهستان نیز درصددحفظ این گره کوروتبدیل آن به مناقشه‌ای دائمی بامسکو برآمده‌اند.

۳ مساله تاثیر گذار بر تحولات منطقه

۳ مساله تاثیر گذار بر تحولات منطقه

تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های آمریکا، اروپا، استرالیا و کانادا موجی جهانی را علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و سیاست‌های آمریکا ایجاد کرده است. تاثیر اعتراضات دانشجویی به حدی است که مقامات آمریکایی نمی‌توانند، بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنند.

آمریکا قربانی اسرائیل می‌شود؟ 

آمریکا قربانی اسرائیل می‌شود؟ 

 ۳۰ ایالت آمریکا درگیر جنبش دانشجویی است و نیرو‌های فدرال و ایالتی بشدت در حال کنترل اوضاع هستند. این در حالی است که آمریکا در آستانه انتخابات نیز قرار دارد. به همین دلیل چنانچه شرایط در آمریکا از کنترل خارج شود، اساسا آمریکا قربانی رژیم صهیونیستی خواهد شد.

ماموریت دشوار بلینکن برای نجات نتانیاهو

ماموریت دشوار بلینکن برای نجات نتانیاهو

این روز‌ها رژیم صهیونیستی و ایالات متحده شرایط سختی را تجربه می‌کنند. آمریکا بواسطه اقدامات نابخردانه اسرائیل فشار‌های زیادی را متحمل شده و تلاش می‌کند با فرستادن آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور به سرزمین‌های اشغالی بتواند اوضاع را تا حدودی مدیریت کند.

عملیات رفح مخمصه بزرگ رژیم صهیونیستی و آمریکا

عملیات رفح مخمصه بزرگ رژیم صهیونیستی و آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده برای چندمین بار بعد از عملیات طوفان الاقصی به سرزمین های اشغالی سفر کرد.

آرزوهای خام آمریکا و اسرائیل

آرزوهای خام آمریکا و اسرائیل

در طول هفت ماه گذشته، هیچ هفته‌ای از هفته‌های این ماه‌ها نبود که مقامات ارشد کاخ سفید، وزارت خارجه، پنتاگون یا دستگاه اطلاعات آمریکا (سیا) برای افزاش امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه حضور نداشته باشند. در بعضی از موارد، این سفرها فقط در قالب اعلام سفر، خبری می‌شد و گزارش ویژه یا تحلیل خاصی از آنها در رسانه‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی منتشر نمی‌شد که این موضوع بستگی به شخصیت و مقامی داشت که از آمریکا به منطقه آمده بود.

سنجش در مسیر تحول

سنجش در مسیر تحول

مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما به‌عنوان یکی از بنیادی‌ترین بخش‌های این رسانه در امر پایش مخاطبان و نیازسنجی آنان، تحت تاثیر رویکرد تحول در این سازمان است. در این راستا نظرسنجی درباره برنامه‌ها، به‌ویژه برنامه‌های شاخص به سمت روش کیفی میل پیدا کرده است.

2 صفحه

نیازمندی ها