jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۹۹۱۹۷۲   ۳۰ دی ۱۳۹۵  |  ۱۰:۰۰

سازمان گسترش و نوسازی پس از برجام در یک سال گذشته، ١٩ تفاهم‌نامه امضا کرده که در حال مذاکره و تبدیل به قرارداد است.

حضور فولکس‌واگن در ایران نهایی شد؟

به گزارش جام جم آنلاین از ایدرونیوز ، معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه در یک سال گذشته با شرکت پژو، سیتروئن، رنو، هیوندای قرارداد بسته شده است و قرارداد با فولکس واگن نیز در حال تمام شدن است می‌گوید: سازمان گسترش و نوسازی پس از برجام در یک سال گذشته ، ١٩ تفاهم‌نامه امضا کرده که در حال مذاکره و تبدیل به قراداد است.

در یک سال گذشته هم‌زمان با لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران در صنعت خودرو کشور شاهد ورود سرمایه‌گذاران زیادی بوده‌ایم و در این مدت قراردادهای مهمی با خودروسازان فرانسوی، کره‌ای و آلمانی نهایی شده است و قراردادهای دیگری هم در حال نهایی شدن است که به گفته بسیاری از کارشناسان بازار خودرو قابل‌اهمیت است.

کارشناسان بازار خودرو این قراردادها را برد- برد می‌دانند. در واقع به گفته آنها بازار ایران برای خودروسازان خارجی بازاری بکر است و در شرایطی که آمار فروش جهانی خودروسازان کاهش پیدا کرده ایران گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری آنها به حساب می‌آید.

از سوی دیگر این قراردادها برای صنعت خودروی ایران نیز دستاورد مهمی محسوب می‌شود. افزایش هزینه‌های تولید خودرو به‌دلیل تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن منجر به دور شدن بیش از پیش صنعت خودرو کشور از فضای رقابتی شد.

از سویی دیگر نیاز ایران به تکنولوژی‌های روز صنعت خودرو نیز یکی دیگر از مشکلاتی بود که خودروسازان کشور را در چند سال گذشته در تنگنا قرار داده است. در این شرایط به گفته بسیاری از کارشناسان قراردادهای جدید می‌تواند فضای رقابتی را به خودروسازی کشور برگرداند. مساله‌ای که در سال‌های گذشته بارها مورد هشدار کارشناسان و فعالان بازار خودرو قرار گرفته است.

به باور کارشناسان برای داشتن خودرویی ارزان‌قیمت و با کیفیت مناسب نیاز است که درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران و خودروسازان خارجی باز باشد. در این شرایط مسوولان وزارت صنعت به‌عنوان متولی اصلی قراردادهای خودرویی در یک سال گذشته نیز همواره این موضوع را مورد توجه قرار داده‌اند. سرمایه‌گذاری مشترک و صادرات محصولات تولید شده شرط اصلی متولیان بخش صنعت خودرو برای قراردادهای جدید بوده است.

منصور معظمی، معاون وزیر صنعت در این باره با بیان اینکه لغو تحریم‌های هسته‌ای منجر به افزایش حضور ایران در بازارهای جهانی می‌شود می‌گوید: در طول سال‌های تحریم از بازارهای جهانی فاصله گرفتیم و برجام فرصت استفاده از امکانات بیرون که مورد نیاز و تایید ما است را برای کشور به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو در ایران سابقه‌ای بیش از ۵۰ ساله دارد، با این وجود تا به حال نتوانسته‌ایم در صحنه بین‌المللی به‌عنوان خودروساز مطرح باشیم می‌گوید: در حال حاضر سالی یک میلیون و دویست هزار خودرو تولید می‌کنیم، اما این رقم به نسبت ۹۲ میلیون خودرویی که سالانه در جهان تولید می‌شود، عدد قابل‌توجهی نیست. اما آنچه پس از لغو تحریم‌ها به‌دنبال آن هستیم این است که با خودروسازانی که صاحب برند هستند مشارکت بین‌المللی کنیم و بتوانیم از توانایی و امکانات آنها استفاده کنیم.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی ایران در ادامه به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت می‌گوید: در این شرایط می‌توانیم خودرویی تولید کنیم که مردم رضایت‌مندی بیشتری داشته باشند و قیمت‌ها نیز به‌گونه‌ای باشد که بتوانند خرید کنند.

معظمی با بیان اینکه در یک سال گذشته با شرکت پژو، سیتروئن، رنو و هیوندای قرارداد بسته شده است و قرارداد با فولکس واگن نیز در حال تمام شدن است می‌گوید: سازمان گسترش و نوسازی پس از لغو تحریم‌ها در یک سال گذشته، ١٩ تفاهم‌نامه امضا کرده که در حال مذاکره و تبدیل به قراداد می‌باشد و در زمانی که به جمع بندی مشخص برسد اعلام می‌شود. در حال حاضر مذاکراتی نیز با شرکت خودروسازی بنز داشته‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر