jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۰۳۱۴   ۲۷ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

کشورهای منطقه خاورمیانه به دلیل دارا بودن سابقه تمدنی کهن و جذابیت های تاریخی و طبیعی، مقصدی مهم برای گردشگران بودند، اما با گسترش پدیده تروریسم، بسیاری از کشورهای منطقه نظیر سوریه، عراق و ترکیه خسارت های جبران ناپذیری در این خصوص متحمل شدند.

به گزارش ایرنا، تروریست ها علاوه بر آدم کشی، دشمنی خود با تمدن و تاریخ را نیز با تخریب بناهای تاریخی درکشورها نشان داده اند و علاوه بر این موجی ازترس و اضطراب را در کشورها ایجاد کرده اند که عاملی برای گریز گردشگران محسوب می شود.

گردشگری در کشورهایی رشد می یابد که علاوه بر داشتن جذابیت های طبیعی و تاریخی، از امنیت مطلوب برخوردار باشند تا گردشگران بدون دلهره بتوانند از زیبایی های موجود بهره مند شوند.

موج ایران هراسی که توسط استکبار ترویج می شد، با تلاش دولت تدبیر و امید فروکش کرده است. امروز به لطف خداوند و اقتدار و اشراف اطلاعاتی نظام اسلامی امنیتی بی نظیر در کشورمان حاکم است، به گونه ای که ایران اسلامی را می توان امن ترین کشور منطقه و حتی جهان در مرکز حوادث و ناامنی ها دانست.

امروز بیش از هر زمان دیگر زمینه برای جذب گردشگران به کشور فراهم شده است و برنامه ریزی و ارتقای زیرساخت های مورد نیاز به منظور پاسخگویی مطلوب به ابراز علاقه گردشگران برای سفر به ایران ضرورت دارد.

با نگاهی به کشورهای اطراف که روزگاری باب گردشگری برای درآمدهای هنگفت شده بودند، اکنون در پس بی تدبیری ها با پدیده ای به نام تروریسم مواجه شده و موقعیت گردشگری خود را یکی پس از دیگری از دست می دهند، اما ایران اسلامی با چشمان بیدار فرزندانش در میان این منطقه بحران زده همچون نگینی می درخشد، سرزمینی که امنیت و آسایش آن مبین فرهنگ غنی و اتحاد وهمدلی مثال زدنی مردم و مسئولانش است.

مسعود سلطانی فر رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه گردشگری، گفت:‌ صنعت گردشگری کشور با تعامل سازنده دولت تدبیر و امید با دنیا از دو سال پیش تاکنون روند رو به رشدی طی می کند.

سلطانی فر گفت:این بخش در شرایطی که برخی از بخش های دیگر اقتصاد کشور در رکود هستند با رویکرد رئیس جمهور مبنی بر گسترش تعامل با کشورهای دنیا با حفظ منافع ملی و احترام متقابل، خوشبختانه روند رو به روشد خود را آغاز کرده به گونه ای که امروز در بخش گردشگری کشور بیش از 950 پروژه با اعتباری بالغ 300 هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در حال اجرا ست.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بیش از 500 هتل و هتل آپارتمان توسط بخش خصوصی در دست ساخت است که نشانگر رونق و رشد در این بخش است.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار کرد که آمار ورود گردشگران خارجی در دو سال گذشته به کشور 4.6 دهم درصد گردشگران دنیا بوده است و در این مدت به طور میانگین حدود 12درصد رشد گردشگر خارجی داشته ایم. آب های معدنی، بلندترین گنبد آجری جهان بلندترین و زیباترین تپه های شنی کویری از جاذبه های ایران به عنوان بخشی از جاذبه های بی بدیل کشور محسوب می شود.

ایران ضمن برخورداری از جاذبه های زیبا از امنیت بالایی برای گردشگری برخوردار است به گونه ای که امروز ایران امن ترین کشور منطقه خاورمیانه و ارزان ترین کشور در منطقه و جهان محسوب می شود.

در گوشه گوشه کشور، چشم اندازهای تاریخی و طبیعی بخوبی جلوه گر است که از آن جمله می توان بخشی از این چشم اندازهای فرهنگی و طبیعی را در ایران کوچک یعنی البرز سرافراز مشاهده کرد.

با این حال ظرفیت های منحصربه فرد تاریخی و گردشگری نیازمند همتی والا برای جذب گردشگران بیشتر از گوشه و کنار جهان است تا بتوان صنعت در پس مشکلات جهانی، فرصتی تازه برای درآمدهای گردشگری و ایجاد اشتغال ورونق اقتصادی کشور از جمله استان البرزبه وجود آورد.

البرز که از آن به عنوان ایران کوچک نام برده می شود در واقع تابلویی از تاریخ ، فرهنگ و اقوام ایرانی است .

این سرزمین کوچک که حدود 5 هزار و 800 کیلومتر مربع وسعت دارد، خود به تنهایی دارای موقعیت های مناسب تاریخی و طبیعی است ، ظرفیت هایی که هریک دارای جایگاه ویژه گردشگری در ایران و جهان به شمار می رود.

جاده گردشگری کرج - چالوس از جلوه هایی است که سالانه میلیون ها گردشگرداخلی و خارجی از آن گذر و دیدن می کنند ، جاده ای که دروازه بهشت شمال ایران است.

قرارگرفتن این جاده در کنار سد امیرکبیر و رودخانه خروشان کرج و چشم انداز های طبیعی ارتفاعات البرز خود بیانگر هزاران جلوه زیبای طبیعی و تاریخی است.

از قصر تاریخی ناصری تا بقعه امامزاده ابراهیم سپهسالاراز جلوه های تاریخی و فرهنگی جاده کرج - چالوس است.

با نگاهی به موقعیت تاریخی و طبیعی 6 شهرستان طالقان ، ساوجبلاغ ، نظرآباد ، اشتهارد، کرج و فردیس هریک دارای ویژگی های گردشگری هستند.

آتشکده تخت رستم ، کاخ سلیمانیه واقع در دانشکده کشاورزی،آرامگاه شاهزاده سلیمان ، باغ لاله گچسر، دره ارنگه ، دهکده واریان، روستای برغان، باغات طالقان ، طبیعت بکر ساوجبلاغ و نظرآباد، رودخانه کرج ، غار یخ مراد و آبشار سنج از دیگر جاذبه های البرز است. استان البرز بیش از 40 روستای زیبای گردشگری ، ده ها مکان دیدنی تاریخی ، مذهبی از جمله امامزاده طاهر(ع) ، امامزاده حسن (ع) ، امامزاده محمد(ع) و ... دارد که هریک دارای زیبایی ها و ویژگی های منحصر به فرد است. این استان به علت مهاجر پذیری و وجود اقوام مختلف از سوی مقام معظم رهبری به آن لقب ایران کوچک داده شده است.

آثار حجم بالای مسافرت ها به این استان در جاده های آن مشهود است به طوریکه در روزهای تعطیل سال علاوه بر جاده های پرترافیک ، دشت و دامن کوه های آن مملو از جمعیت گردشگران است.

البرز در تمام فصول سال ، منطقه هدف گردشگری است و شاید همین موقعیت خاص جغرافیایی سبب شده تا شمار زیادی از جمعیت کشور، این منطقه را به عنوان سکونتگاه انتخاب کنند.

به هر حال، خیل گردشگران به این استان کم وسعت بیانگر نقش و نگار طبیعت خدادادی و صفای دل مردمان آن است.

فراموش نکنیم هر جای ایران بزرگ و ایران کوچک (البرز)، مملو از جلوه های بی همتای خداوندی است که گرد خستگی و ملال زندگی را از روح و جان می زدایند.

احمد ترکاشوند معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: در حوزه تبلیغات و اقلام تبلیغاتی اقدام به تهیه و بازنشر نقشه های گردشگری استان و شهرستان ها کرده ایم.

وی اظهار داشت: ترجمه انگلیسی این نقشه ها و نیز تهیه اطلس جامع گردشگری استان به 2 زبان از برنامه های آتی می باشد.

ترکاشوند افزود: متاسفانه به دلیل نبود یک سامانه جامع آماری از ورود گردشگران خارجی به استان آمار دقیقی در دست نیست اما می توان اعلام کرد با توجه به حجم بالای گردشگران خارجی به کشور و سفر بخشی از این تعداد به استان، شاهد رشد گردشگر در البرز هستیم .

معاون اداره کل میراث فرهنگی البرز گفت: نبود سیستم فروش بلیت در مراکز سیاحتی البرز از مشکلاتی است که باید برطرف شود.

وی افزود: تعدادی از آثار تاریخی استان البرز هنوز تحت مرمت هستند که امید می رود در صورت تکمیل فرآیند مرمت، این مشکل برطرف شود.

ترکاشوند اظهار داشت: چاپ نقشه های تفکیکی شهرستان ها و استان، چاپ اولیه اطلس گردشگری استان، حضور در چند نمایشگاه ملی و بین المللی ، تهیه بروشورهای تخصصی ، تهیه و توزیع تابلوهایی از جاذبه های استان در قطع های مختلف، هماهنگی با بخش خصوصی برای معرفی جاذبه های استان در سطح ملی و انجام مصاحبه های تخصصی و حرفه ای با صدا و سیما از جمله اقدامات تبلیغی اداره کل است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر