jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۸۲۳۳۳   ۰۶ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، واکسنی بسیار موثر برای پیشگیری از بیماری ابولا تا سال 1397/ 2018 در دسترس قرار می‌گیرد.

به گزارش جام‌جم و به نقل از بی‌بی‌سی ورلد، این واکسن آزمایشی با نظارت سازمان بهداشت جهانی به 6000 نفر که در خطر آلودگی به ویروس بودند، تزریق شده است.

نتایج این آزمایش نشان می‌دهد، 10 روز پس از دریافت واکسن، حتی یک نفر هم به بیماری ابولا مبتلا نشد، اما در جمعیت مشابهی که این واکسن را دریافت نکرده بودند، 23 نفر مبتلا شدند. همچنین از میان کسانی که واکسن را دریافت کرده بودند، تنها یک نفر به عوارض جانبی مبتلا شد که بسرعت برطرف شد. البته تاثیر این واکسن بر کودکان روشن نیست، به دلیل این که کارآزمایی بالینی برای کودکان انجام نشده است.

واکسن ابولا نخستین بار سال گذشته در گینه آزمایش شد. گینه یکی از چند کشور غرب آفریقا بود که ویروس ابولا در آن شیوع پیدا کرد. ویروس ابولا سال 1355/ 1976 شناسایی شد، اما شیوع بیماری در سال 1392/ 2013 در چهار کشور غرب آفریقا وقتی جان 11 هزار نفر را گرفت، ضرورت واکسن ابولا را به جهانیان نشان داد. این بیماری از گینه شروع شد و به سیرالئون، لیبریا و نیجریه گسترش یافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر