انتخاب‌های برتر موسسه فیلم آمریکا

موسسه فیلم آمریکا (AFI) پنجشنبه ‌‌شب (بامداد جمعه به وقت ایران) فهرست فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی برتر هفدهمین دوره جوایز خود را منتشر کرد و سکوت، مهتاب، چیزهای عجیب و شب با بازی پیمان معادی، جزو فیلم‌ها و سریال‌های برتر سال 2016 به انتخاب موسسه فیلم آمریکا هستند.
کد خبر: ۹۷۶۸۴۸

فیلم سکوت ساخته مارتین اسکورسیزی، فیلم تحسین‌شده مهتاب به کارگردانی بری جنکینز، سالی، روایت کلینت ایستوود از معجزه هادسن، هکساو ریج به کارگردانی مل گیبسن و فیلم انیمیشن زوتوپیا تولید دیزنی، جزو ده فیلم برتر سال هستند.

سال گذشته پنج فیلم از ده فیلم منتخب AFI در نهایت نامزد اسکار بهترین فیلم نیز شدند. سال 2014 شش فیلم و سال 2013 هفت فیلم به فهرست نامزدهای اسکار راه پیدا کردند. موسسه فیلم آمریکا در بخش برنامه‌های تلویزیونی، تلفیقی از کارهای تلویزیونی جدید مانند چیزهای عجیب، شب با بازی پیمان معادی، آتلانتا و تاج و مجموعه‌های ادامه‌دار مانند بازی تاج و تخت و ویپ را انتخاب کرد.

گذشته از این، مستند پنج بخشی او.جی. ساخت آمریکا به کارگردانی ازرا ادلمان، یک جایزه ویژه دریافت می‌کند.

دو هیات داوری جداگانه متشکل از محققان، هنرمندان و منتقدان ـ به ریاست تام پولاک تهیه‌کننده و نایب رئیس هیات امنای AFI در بخش فیلم و ریچارد فرانک تهیه‌کننده و نایب‌رئیس هیات امنای AFI در بخش تلویزیون ـ در مورد فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی برتر سال تصمیم گرفتند. سینماگرانی چون الیزابت بنکس، رابرت بنتن، جان هام، همین‌طور تعدادی از مورخان و محققان سینما از جمله لئونارد مالتین و منتقدانی از ورایتی، لس آنجلس تایمز، رولینگ استون و تی‌وی گاید از اعضای هیات داوری بودند.

فهرست سالانه‌ موسسه فیلم آمریکا برای قدردانی از اجتماعات هنری تهیه می‌شود و جنبه رقابتی ندارد. AFI فهرست خود را بر مبنای حروف الفبا منتشر می‌کند. برندگان در مراسمی که ششم ژانویه 2017 در لس‌آنجلس برگزار می‌شود، تجلیل خواهند شد.

موسسه فیلم آمریکا که سازمانی غیرانتفاعی است، سال 1967 تأسیس شد. / هنرآنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها