احمد توکلی در نشست «در برابر فساد» :

۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان یک وزیراست

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: وزیری عضو هیئت مدیره ۱۸ شرکت است که با فشار آن‌ها را کنار گذاشت اما امروز ۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان او است.
کد خبر: ۹۷۶۷۷۷
۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان یک وزیراست

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم ، احمد توکلی پیش از ظهر امروز در نشستی با عنوان "در برابر فساد" پیرامون بررسی علل ناکارآمدی مبارزه با فساد با بیان اینکه نخستین علت ناکارآمدی مبارزه با فساد در جامعه ترک امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند اگر در امت من هرکس امر به معروف و نهی از منکر را برعهده دیگری بیندازد، دچار مصیبت می‌شویم.

وی افزود: علت دیگر فساد، عملکرد دو دسته از افراد در جامعه است که اگر آن‌ها سالم باشند جامعه نیز سالم می‌شود و اگر آنها فاسد شوند، جامعه نیز فاسد می‌شود، این دسته رهبران و علمای جامعه هستند و البته علما در این میان نقش پررنگ‌تری دارند.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به محدود بودن آزادی بیان و قلم گفت: بدون آزادی بیان و قلم مبارزه با فساد ممکن نیست، آزادی بیان و رسانه برای شفافیت و شفافیت برای مبارزه با فساد، بسیار لازم و ضروری به‌شمار می‌روند و این عناصر به یکدیگر وابسته هستند.

نماینده سابق مجلس با اشاره به عملکرد دستگاه‌های مبارز با فساد تصریح کرد: دستگاه‌هایی که مبارز با فساد هستند اگر خود به صورت نسبی آلودگی پیدا کنند، آن وقت سیستم به صورت خودکار از خود دفاع نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه وقتی مفسدان در مجاری تصمیم‌گیری نفوذ می‌کنند قانون به شکلی تنظیم می‌شود که انجام فساد به صورت قانونی به نفع آن‌ها تمام ‌شود، تصریح کرد: وزیری عضو هیئت مدیره 18 شرکت است که با فشار، آن‌ها را کنار گذاشت اما امروز 14 شرکت در دست همسر و فرزندان او است، این در حالی است که با این موضوع مبارزه‌ای نشد.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: در مجلس قبل به‌دنبال تصویب طرحی برای مبارزه با سوداگری مسکن و زمین بودیم، اعلام کردیم ظرف 5 سال مالیات این بخش 27 درصد شود اما وزیر راه و شهرسازی نامه نوشت که تورم را بالا می‌برد و اجازه ندادند طرح عملیاتی شود.

وی با اشاره به تسخیر فساد و درگیر شدن سیستم گفت: ما فساد را سیستمی می‌بینیم، درباره این نوع نگاه البته به ما انتقاد شد، اما در این راستا دیده‌بان شفافیت و عدالت را راه‌اندازی کردیم تا برای مبارزه در این زمینه وارد عمل شویم.

رئیس هیئت مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به راه‌اندازی شعبه این موسسه در اصفهان گفت: ما در دیده‌بان کار سیاسیِ غیرسیاسی انجام می‌دهیم یعنی در جهت مصالح کشور کار کرده اما دارا و ندار نمی‌کنیم. ما در این موسسه مفسده‌های بزرگ را شناسایی کرده و آن‌ها را به دستگاه قضا اعلام می‌کنیم، این فضای سیستمی را به‌جز حمایت همه مردم نمی‌توانیم رصد کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۸
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
۰
۰
تا وقتی كه عملاً با فساد مبارزه نشه این حرفها فقط بیماری روانی برای مردم ایجاد میكنه و گفتنش دردی دوا نمیكنه.
نرم افزار موبایل
-
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
۰
۰
چه حرف پخته ای زدی دمت گرم واقعا فقط رو اعصاب همین
امیر
Netherlands
۰۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
۰
۰
ارام ،ارام دارد پرده فساد بالا می رود و نور خورشید به ان تابیده می شود ،مكر اینكه عنكبوت شروع كند دوباره به تار بستن جلوی این پرده فسادها ،البته خیلی دیر هست ولی باید اجاره داد به این اقایان كه حرف شان را بزنند
مهدی
United Kingdom
۰۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
۰
۰
اگه آقای توكلی در این مورد اطمینان كامل دارند ، این موضوع را بایستی در صحن مجلس مطرح نمایند نه در نشست " در برابر فساد" ، این نوع مطرح نمودن میتواند بیشتر ایجاد تشویش در اذهان عمومی كند تا حل مشكل .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
۰
۰
اقای توكلی ، این اقای وزیر را شما وهمكارانتان درمجلس شورای اسلامی تائید كرده اید !!! چرا این كار را كردید ؟! اگر اشتباه كردید چرا از طریق قوه قضائیه وی را زیر سئوال نمی برید ؟ حتما خواهید گفت كار خلافی از ایشان ندیده ایم ، پس اگر وزیری قدرت مدیریت كافی داشته باشد ، مشكل شما چیست ؟
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
۰
۰
تا زمانیكه رشوه گیر و اختلاس گر و قاچاقچی مواد مخدر را مثل چین سریع اعلام و اعدام نكرده و تو رسانه ها بنویسیم ب . ز و امثال ب . ز ، همینه كه هست و بدتر هم میشه !
یك حمال
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
۰
۰
جناب توكلی اینه سرمایه نظامند لطفا دنبال دانه درشتها بروید وكاری به این خدمتگزاران نداشته باشید
محمد
United States
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
۰
۰
چرا فساد عوض ریشه كن شدن... رو به افزایشه خطبای نماز جمعه باید در این زمینه روشنگری كنند .
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها