jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۶۷۳۸۱   ۲۲ آبان ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۵

انتخابات آمریکا دو سوی گسل سیاسی را با فزون‌ترین ناباوری مواجه کرد. با در نظر گرفتن مدل‌های تئوریک مبارزات انتخاباتی، منابع مالی در اختیار کاندیداها، معیارهای هنجاری نخبگان حاکم و از همه مهم‌تر جهت‌گیری‌های انتخاباتی رای گروه‌های مرجع انتخاباتی در ایالات دیوار آبی (پنسیلوانیا، اوهایو، ویسکانسین و میشیگان) پیروزی کلینتون قطعیت عملیاتی و تئوریک را بهره مند بود.

شکست یکی از فاسدترین کاندیداهای حزبی قرن

اما جامعه مدنی در گسترده ترین شکل و عمیق ترین شیوه در 8 نوامبر اصالت اجتماعی و پویایی خود را متجلی ساخت و شکست را برای یکی از فاسدترین کاندیداهای حزبی یکصد سال رقم زد. جامعه مدنی که تعامل بین نهاد سیاسی و نهاد اجتماعی (ساختارهای ماهیت بخش به ظرفیت چانه‌زنی گروه‌های اجتماعی) را تنظیم می‌کند نافذ بودنش را متجلی و اراده‌اش را تحمیل کرد.

رای دهند‌گان محافظه‌کار با فزون‌ترین شوق به پای صندوق‌ها رفتند تا خواست رهبران حزبی را نفی کنند و رای دهند‌گان لیبرال با حضور کمتر و قلیل‌ترین شوق به پای صندوق‌های رای رفتند چرا که انتخاب رهبران حزبی را همسو با ارزش‌های خود نیافتند.

فعالان دموکرات و رای دهندگان ایده آلیست حزب حالا خیابان‌ها را عرصه تاخت و تاز خود کرده اند تا ناخشنودی خود را مطرح کنند.

تظاهرات به عنوان یکی از ابزارهای مدنی این فرصت را به دموکرات‌ها می‌دهد تا از سویی، سختی شکست را که حزب برای آنان رقم زد بیان کنند و از سویی دیگر پیروز جمهوریخواه را متوجه این کنند که شکست انتخاباتی تنها ماهیت حزبی دارد و جامعه مدنی به مانند همیشه ناظر بر عملکرد صاحبان قدرت سیاسی خواهد بود.

دکتر حسین دهشیار - استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر