jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۹۵۷۷۷۷ ۲۷ مهر ۱۳۹۵  |  ۱۷:۳۳

رئیس مرکز مطالعات بین‌الملل خلیج فارس در گفتگو با جام جم آنلاین مطرح کرد:

طرح آمریکایی نجات موصل یعنی فروپاشی عراق

۳

آمریکا برای آزادسازی موصل طرحی پیشنهاد کرد که بر اساس آن ارتش‌های ترکیه، ارتش عراق، آمریکا و پیشمرگه‌های کردستان هرکدام با پرچم خود وارد موصل عراق شوند و به صورت مستقل به ایفای نقش در این شهر استراتژیک بپردازند، اما در حقیقت این طرح می‌تواند به فروپاشی عراق در آینده‌ای نزدیک بیانجامد.

طرح آمریکایی نجات موصل یعنی فروپاشی عراق

رئیس مرکز مطالعات بین‌الملی خلیج فارس در گفتگو با جام جم آنلاین ضمن بیان این مطلب افزود: ترکیه بدون درخواست دولت مرکزی بخشی از خاک عراق را به اشغال خود در آورده است و خود از مهم ترین عوامل حمایت از تروریست‌ها در عراق و سوریه است، چنانچه به تاریخ 100 سال گذشته نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که ارتش ترکیه به موصل عراق نیز دیدگاه حاکمیتی دارد و اهداف اشغالگری عثمانی را در سر می‌پروراند.

روزبه پارساپور ادامه داد: آمریکا با هجمه تبلیغاتی وسیع خود در رسانه‌های دنیا، طرح خود برای آزادسازی موصل را بسیار پررنگ کرده و سعی دارد از این عملیات روانی بعنوان برگ برنده بزرگی جهت پایان عمر ریاست جمهوری باراک اوباما در دنیا استفاده کند. این درحالی است که عملیات های نظامی همواره باید تا آخرین لحظه محرمانه تلقی شوند نه اینکه از ماه‌ها قبل در تمام رسانه های دنیا درباره نحوه اجرای آن صحبت شود.

وی تاکید کرد: در این طرح آمریکایی ممکن است موصل ظاهراً از وجود داعش آزاد شود ولی بدون تردید تروریست‌ها به راحتی از موصل به شرق سوریه نقل مکان خواهند کرد و در آینده‌ای نزدیک دوباره نقاط دیگری از عراق را به اشغال خود در می‌آورند. همچنین در این طرح پیشمرگه‌های اقلیم کردستان نیز اهداف توسعه طلبانه خود را دنبال می‌کنند که در تضاد با وحدت ملی عراق است.

پارساپور توضیح داد: در موصل جمعیت کُرد بسیار اندکی داریم و بافت جمعیتی موصل عرب‌های سنی مذهب هستند که گرایشات بعثی هم دارند. اقلیم کردستان به ریاست مسعود بارزانی مناطق تحت کنترل خود را دارد ولی کردها همواره گفته‌اند از مناطقی که تصرف کنند عقب نشینی نخواهند کرد لذا موصل نیز یکی از اهداف آنها است تا بخشی از این منطقه را به حاکمیت اقلیم کردستان اضافه نمایند و در آینده به پروژه کردستان بزرگ ملحق نمایند.

وی تصریح کرد: در بلندمدت این نسخه خارجی تنها به بحرانی تر شدن اوضاع عراق خواهد انجامید، زیرا اصولا این طرح فرقه گرایانه، ضد وحدت ملی و در راستای فروپاشی عراق است زیرا هیچ کدام از بازیگران آن هدف اصلی یعنی پاکسازی تروریست‌ها و یکپارچگی عراق را دنبال نمی‌کنند و هر یک به اهداف و منافع خود می‌اندیشند.

رئیس مرکز مطالعات بین‌الملی خلیج فارس با اشاره به راهکار اصولی آزادسازی موصل یادآور شد: تنها دولت واحد و حاکمیت و وحدت ملی عراق است که تضمین کننده امنیت و پاکسازی تروریست ها خواهد شد نه ورود ارتش هایی همچون ارتش ترکیه و آمریکا به داخل موصل. تنها و تنها باید با یکپارچگی ملی و زیر پرچم واحد عراق طرح آزادسازی موصل عملیاتی شود. این طرح ملی باید از همه بافت‌های قومیتی و مذهبی عراق یعنی نیروهای سنی، کُرد و شیعه باشد و همگی تابع فرماندهی ارتش مرکزی عراق این طرح را اجرایی نمایند تا با فرقه‌گرایی مقابله و با تمرکز ارتش واحد عراق بتوانند موصل را مجدداً به حاکمیت دولت مرکزی عراق درآورند در غیر این صورت بحران چند ملیتی در موصل موجب فروپاشی و گسترش فرقه گرایی در منطقه خواهد شد که به تمام کشورهای منطقه نیز سرایت خواهد کرد.

رضا گلین شریف دینی - جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نوذر
-
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
هرچه كشورهای اطراف ایران كوچكتر باشند برای ایران بهتر است.
۰
۰
حامد
-
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
بهترین راه حل اینكه عراق چند قسمت بشه و هر قسمت جدا مستقل باشند.
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
نه آقایون نه تنها تجزیه عراق بهترنیست بلكه بسیاربسیاربرای امنیت ملی مانامناسب است.اگرهمه اعراب یك كشوربزرگ شوندبمراتب بهتره تادهاكشورگوگولی مگولی كه امروزمیبینیم.وهركدام به سرزمین ماادعایی دارند.وبتراین كه بوجود آمدن كشور كردستان یقینادر مناطق كردنشین ماناامنی حاكم خواهدشد
۱
۰

یادداشت

بیشتر
مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

در چند روز گذشته لفاظی‌های بسیاری مبنی بر این‌که ممکن است یک جنگ بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران رخ دهد صورت گرفته است که بیشترین سهم در این لفاظی‌ها مربوط به دیپلمات‌های غربی و رسانه‌های نزدیک و وابسته به آنها بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر