جدیدترین آمارهای رسمی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران به ژاپن در بازه زمانی ژانویه تا آگوست تقریبا به میزان یک‌چهارم افزایش یافته است.
کد خبر: ۹۵۷۴۹۶

آمارهای منتشرشده از سوی وزارت اقتصاد ژاپن نشان می‌دهد که واردات نفت این کشور از ایران در این بازه زمانی به طور متوسط روزانه 216 هزار بشکه بوده است. این رقم حدودا 26 درصد بیشتر از میزان نفت خریداری شده از ایران در مدت مشابه سال گذشته است.

ایران پس از عربستان، امارات و قطر، چهارمین تامین‌کننده بزرگ نفت ژاپن است.

ژاپن قبل از تحریم‌های غرب در سال 2012، یکی از مشتریان کلیدی نفت ایران بود و روزانه 338 هزار بشکه نفت از این کشور خریداری می‌کرد. ژاپن در دوران تحریم‌ها واردات نفت از ایران را هرچند با مقادیری محدود ادامه داد. پس از لغو تحریم‌ها در ماه ژانویه، واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. واردات نفت چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از ایران در ماه مارس به 56/1 میلیون بشکه در روز رسید که 9/49درصد بیشتر از یک سال قبل از آن بود. قبل از سال 2012، ایران روزانه حدود 3/2 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد و بیش از نیمی از آن به کشورهای آسیایی فروخته می‌شد. این افزایش در صادرات، نشان‌دهنده موفقیت ایران در بازپس‌گیری سهم خود از بازار نفت پس از کاهش تحریم‌هاست. / تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها