jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۹۳۷۰۰۶   ۰۳ شهريور ۱۳۹۵  |  ۱۹:۱۷

معاون رییس جمهوری آمریکا با اظهار تاسف از این که فتح الله گولن، مخالف سرشناس دولت ترکیه در آمریکا حضور دارد گفت که دادگاه آمریکا درباره سرنوشت وی تصمیم خواهد گرفت.

دادگاه آمریکا درباره بازگرداندن گولن تصمیم خواهد گرفت

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری العالم، "جو بایدن" از این که فتح الله گولن مخالف سرشناس دولت ترکیه در آمریکا اقامت دارد نه کشور دیگری، ابراز تاسف کرد و درباره بازگرداندن وی به ترکیه تاکید کرد که دستگاه قضایی آمریکا سرنوشت وی را تعیین خواهد کرد.

"راشا تودی" به نقل از رسانه های ترکیه اعلام کرد که جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا در سفر امروز خود به ترکیه گفته است: «کاش گولن، به جای آمریکا در کشور دیگری بود. اما به هر حال دادگاه فدرال آمریکا درباره بازگرداندن وی تصمیم خواهد گرفت».

بایدن عالی‌ترین مقام آمریکایی است که بعد از کودتای نافرجام ترکیه امروز چهارشنبه در سفری یک روزه عازم آنکارا شده است.

وی در ابتدای سفر خود با اسماعیل قهرمان، رییس پارلمان ترکیه، دیدار و همراه وی از ساختمان پارلمان ترکیه که در شب کودتای نافرجام ترکیه هدف حمله قرار گرفته بود، بازدید کرد.

بایدن بعد از دیدار با رییس پارلمان ترکیه با بن علی‌ یلدریم، نخست‌وزیر این کشور، دیدار و گفت وگو کرد. بایدن قرار است با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز دیدار کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشتر در نشستی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره درخواست ترکیه برای استرداد فتح الله گولن گفته بود: «ما در حال حاضر تایید می کنیم که آنکارا به طور رسمی درخواست استرداد گولن را مطرح کرده است».

مقامات آمریکایی در گذشته اعلام کرده بودند که آنها اسناد ارائه شده از سوی ترکیه مبنی بر استرداد گولن را مورد بازنگری قرار داده اند اما هنوز قادر نیستند به درخواست استرداد پاسخ دهند.

تونر به خبرنگاران گفت: «درخواست رسمی استرداد گولن به دلیل کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه نیست بلکه بر پایه دلایلی دیگری است که بر اساس آن، مقامات ترکیه به دنبال گولن هستند».

دولت آنکارا فتح الله گولن را طراح اصلی کودتای اخیر ترکیه می داند و خواستار استرداد وی از آمریکا شده‌است. واشنگتن هنوز به این درخواست پاسخ مثبت نداده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر