jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۹۳۱۹۲۵   ۲۳ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۷:۴۷

فرآیند انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری، فرآیندی حساس و سرنوشت ساز است. در بحث انتخاب رشته، باید سابقه تحصیلی دانش آموز لحاظ شود و بدون توجه به این امر مهم، احتمال خطا در گزینش رشته بالا می‌رود. از جمله بهترین مشاوران برای انتخاب رشته درست، مدیران و کادر آموزشی مدارس هستند، زیرا با سابقه تحصیلی دانش‌آموز، استعدادها و وضعیت تحصیلی داوطلب کنکور، آشنایی بیشتری دارند.

انتظارات کاذب در داوطلبان کنکور

در وهله بعدی، داوطلب می‌تواند برای مشاوره انتخاب رشته از راهنمایی‌های ادارات آموزش و پرورش بهره ببرد.

در این مسیر داوطلبان می‌توانند از خدمات موسسات مورد تائید آموزش و پرورش استفاده کنند، زیرا در این موسسات بدون دریافت مبالغ اضافی و بدون حاشیه سازی، مشاوره علمی به داوطلب ارائه می‌شود که مطابق با توانایی ها، علایق و شانس قبولی داوطلب خواهد بود.

بهره‌گیری از راهنمایی‌های سازمان سنجش و توجه به اطلاع‌رسانی‌های این سازمان هم راه حل علمی دیگری است که می‌تواند داوطلب را در انتخاب رشته درست، یاری دهد.

داوطلبان و خانواده‌های آنها باید دقت داشته باشند که در ایام انتخاب رشته، در دام موسسات غیرمجاز نیفتند و فریب تبلیغات غیرواقعی آنها همچون انتخاب رشته تضمینی را نخورند.

در موسسات غیرمجاز با مشاوره‌های نادرست و انتخاب رشته‌های غلط، انتظارات کاذب برای داوطلبان ایجاد می‌شود. به همین دلیل، وقتی داوطلب در رشته‌های انتخاب شده قبول نمی‌شود، ممکن است دچار آسیب‌های روحی و روانی جدی شود.

علاوه بر آن، مراجعه به این موسسات غیرمجاز موجب می‌شود که شانس داوطلب برای پذیرش در رشته‌هایی که می‌توانست در آنها براحتی قبول شود نیز کاهش پیدا کند بنابراین، این خود داوطلبان هستند که در مراجعه به این موسسات نامعتبر، بیشترین ضربه و زیان را می‌بینند حتی گاه شاهد هستیم که این موسسات غیرمجاز فقط در ایام انتخاب رشته فعال هستند و پس از این بازه زمانی، تعطیل می‌شوند و به همین دلیل، فرآیند شکایت و رسیدگی به این پرونده‌ها سخت‌تر می‌شود، در حالی که می‌توان موارد تخلف احتمالی در موسسات مجاز را با سهولت بیشتری پیگیری کرد.

در یک انتخاب رشته علمی، استعداد سنجی، علاقه داوطلب و شرایط زندگی داوطلب مثل موقعیت اجتماعی و اقتصادی او حائزاهمیت است، اما در موسسات غیرمجاز انتخاب رشته، فقط روی علاقه داوطلب مانور می‌دهند و با تبلیغات فریبنده سعی می‌کنند هر طور که شده داوطلب را به موسسه‌شان بکشانند.

توصیه علمی این است که داوطلب با مراجعه به موسسات مجاز و قانونی با واقعیت‌های تحصیلی اش آشنا شود تا دچار خطای محاسباتی در انتخاب رشته نشود.

دکتر اسدالله عباسی - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر