jamejamsara
سرا کد خبر: ۹۱۵۱۳۹   ۳۱ خرداد ۱۳۹۵  |  ۱۱:۰۶

حدود یک سوم ناباروری در زوجین مختص به آقایان است البته امکان دارد مردان همانند خانم ها به سادگی با آزمایشات باروری کنار نیایند و از انجام این عمل احساس شرمندگی و به این موضوع که مردانگی شان زیر سوال می رود فکر کنند با این تصورات اشتباه آقایان مشکلات باروری را افزایش می دهند در حالی که کشف سریع مشکلات باروری در آقایان درمان را تسریع می بخشد و باعث بارداری موفق می شود . در خصوص علت ناباروری و درمان با یک اورولوژیست گفت و گویی را انجام داده ایم .

جکوزی باعث ناباروری مردان می شود/ چرا نازاها چندقلو به دنیا می آورند؟!

دکتر حبیب آریامنش متخصص کلیه و مجاری ادرار در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: اگر زوجی در طی تلاش یک ساله خود برای فرزندآوری، موفق به این امر نشوند باید قدری جدی تر مشکل خود را پیگیری کنند و برای پی بردن به علت نازایی لازم است هر دو فرد( زن و مرد ) از نظر وجود عوامل احتمالی نازایی مورد بررسی قرار گیرند.

عوامل مختلفی می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود . مردانی که نابارور هستند، اصلاً اسپرم تولید نمی کنند؛ یعنی در بافت بیضه آنها هیچ اسپرمی وجود ندارد و در واقع «آزواسپرمی» هستند.

وی ضمن اشاره به علل این امر تصریح کرد: این امر می تواند دو علت داشته باشد؛ نخست اینکه مجاری که اسپرم را از بیضه تخلیه می کنند، مسدود شده اند که می شود آزواسپرمی انسدادی و شایع ترین علت آن علل عفونی ست که ممکن است از راه تماس جنسی منتقل شده و موجب انسداد مجاری شود و اسپرم خارج نگردد. حتی ممکن است که عفونت های ادراری در دوران نوجوانی به طور درست درمان نشده باشند و این امر مشکلاتی را به وجود می آورد.

به گفته او دسته دیگر غیرانسدادی است؛ یعنی اسپرم تولید نمی شود، که طیف گسترده ای از علل ژنتیکی و وراثتی می تواند در این امر نقش داشته باشد. همین طور علل محیطی، مثل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ، عناصر و فلزات سنگین، گازهای شیمیایی، شیمی درمانی ، دارو درمانی ، جراحی های شکمی ، مصرف مواد مخدر ، مصرف دارو های نیروزا، عفونت های دستگاه تناسلی، عوامل ژنتیکی و حتی عوامل عصبی از جمله مواردی هستند که ابتلا به ناباروری را افزایش می دهند.

این اورولوژیست در ادامه متذکر شد : 20 درصد ناباروری های زوجین مختص به آقایان است ولی در حدود 40 درصد هر دو طرف در آن دخیل هستند .یعنی به علت فاکتور های مشترک زن و مرد بروز می کند .

این فاکتور های مردانه دلایل زیادی را در خودش جای می دهد شامل دستگاه های ادراری تناسلی، فاکتورهای ژنتیکی و اختلالات مربوط به ایمنی و ... طیف وسیعی را در خودش جای می دهد .بنابراین تا افراد تحت معاینه فیزیکی قرار نگیرند علت آن مشخص نمی شود .مجموعا فاکتورهای متعددی در علل ناباروری دخالت دارند ، اختلالاتی در بروز صفات ثانویه جنسی بیان گر اختلالات هورمونی خواهد بود و توسعه ساختار های استخوانی می تواند اختلالات هورمونی و ژنتیکی را مطرح کند .

آریامنش در خصوص ارتباط موبایل ، اشعه ها ، لپ تاپ ها و... در ناباروری بیان کرد : اشعه ها روی ناباروری زوجین تاثیر بسزایی دارد ،عوامل آلودگی هوا ، آلودگی های شیمیایی در مواد غذایی و حتی استعمال دخانیات درصد ناباروری را افزایش می دهد اما تا به اکنون در رابطه با این مسئله که امواج رادیویی روی باروری تاثیری دارد موضوعی مطرح نشده است .

وی افزود : مشاغلی مانند نانوایی و... که با حرارت زیادی سروکار دارند ،افرادی که به مدت زیاد در سونا و جکوزی وقت می گذرانند این افراد احتمال زیادی در ناباروری دارد زیرا در گرمای زیاد و درجه حرارت بالا ، بیضه نمی تواند فرآیند طبیعی خود را انجام دهد تعداد اسپرم پایین می آید ضمن آنکه تحرک آنها هم کاهش می یابد و این اولین گام به سوی اختلال در باروری مردان است.

این اورولوژیست خاطر نشان کرد : شایع‌ترین بیماری قابل درمان در ناباروری آقایان، واریکوسل است. در این بیماری، وریدهای دور بیضه متورم می‌شوند و اختلال اسپرم ایجاد می‌کنند. واریکوسل بیماری نسبتا شایعی است و 20 درصد پسران جوان از آن رنج می‌برند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا زوجین بعد از درمان ممکن است دچار چند قلوزایی شوند بیان کرد : این افراد از روش های کمکی کننده برای تسهیل باروری استفاده می کنند یکی از این روش ها تحریک تخمک گذاری است ،روش های کمک باروری به طور چشمگیری چندقلوزایی را افزایش داده است. داروهایی که تخمک گذاری را در زن تحریک می کنند، می توانند به باروری های چندگانه منجر شوند.در این روش متخصص چندین تخمک به جای یک تخمک در بدن فرد قرار می دهد چرا که باروری تابع قانون احتمالات است و ممکن است گاهی همه تخمک ها از بین بروند و گاهی همه تخمک ها سالم بمانند و تبدیل به چند جنین شود .

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر