jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۰۰۰ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

بالا رفتن عوارض، هزینه‌های آب و برق، بیمه، صندلی‌های قدیمی، ناکارایی سیستم گرمایشی و سرمایشی از دردسرهای سینماداری در شهرستان‌هاست

هزار و یک غصه سینماداری در شهرستان

سینماداران شهرستانی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، مشکلاتی که به دلیل دوری از پایتخت و بی‌اعتنایی برخی از رسانه‌ها آن‌طور که باید و شاید به گوش مسئولان نمی‌رسد یا اگر هم می‌رسد توجه چندانی به آن نمی‌شود. البته در ماه‌های اخیر استقبال گسترده مردم از سینماها چراغ‌شان را روشن نگه داشته، اما به اعتقاد کارشناسان سینما این روند دائمی نخواهد بود و قطعا اگر چاره‌ای اساسی برای مشکلات سینماها اندیشیده نشود آنها به سالن‌هایی متروکه مبدل می‌شوند.

توجه به بازسازی سالن‌های سینما توسط موسسه سینما شهر گامی در برای تغییر شرایط حاکم بر سینماها بود و این اقدام تا اندازه‌ای توانست شرایط حاکم بر سالن‌های سینما در شهرستان‌ها را بهبود ببخشد. هر چند این اقدام هم به اعتقاد سینماداران شهرستانی حاشیه‌هایی به همراه داشت و آن‌طور که انتظار می‌رفت به انجام نرسید.

پیش به سوی تغییر کاربری

منصور نورپور، مدیر سینما قدس اصفهان با گلایه از بی‌توجهی موسسه سینما شهر و وزارت ارشاد به وضعیت سینماها در شهرستان‌ها به جام‌جم گفت: موسسه سینما شهر تنها به سینماهای در حال ساخت کمک می‌کند، نه به سینماهای آماده‌ای که مشکل تجهیزات دارند. سینما شهر وقتی می‌خواهد برای دستگاه‌های دیجیتالی لامپ هم بیاورد اول پولش را می‌گیرد بعد می‌آورد!

او تاکید کرد: مشکل اصلی سینماداری برای ما تامین مخارج سینماست. هر سال حقوق کارکنان، بیمه، پول آب و برق و... افزایش می‌یابد و هرچه در جلسات مربوط هم آنها را مطرح می‌کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. حتی قرار بود موسسه سینما شهر و وزارت ارشاد یارانه‌ای به ما بدهد که از آن هم خبری نشد! ما در چنین شرایطی به تغییری کاربری هم راضی هستیم که آن را هم نمی‌پذیرند. اگر راضی می‌شدند که من به شخصه ثانیه‌ای هم معطل نمی‌کردم و این کار را انجام می‌دادم.

او گفت: خوشبختانه وضعیت فروش فیلم‌ها از ابتدای امسال خوب بوده که امیدوارم این روند تا آخر سال ادامه بیابد.

مشکلات فراوان اقتصادی

شاپور کیایی، مدیر سینما سپیدرود رشت هم وضعیت سینماداری در شهرستان را نامطلوب دانست و توضیح داد: مشکلات اقتصادی ما زیاد است. ما باید عوارض شهرداری، ارزش افزوده و... را پرداخت کنیم، آن هم در شرایطی که جدا از چند ماه اخیر فیلم‌ها بازدهی مالی ندارند.

کیایی که 74 سال سینماداری را در کارنامه کاری خود دارد، ادامه داد: صندلی‌های قدیمی، ناکارایی سیستم گرمایشی و سرمایشی و... همه نیاز به هزینه دارد.

کیایی با ابراز رضایت از فروش اخیر فیلم‌های سینمایی ادامه داد: امسال فروش فیلم‌ها عالی بود و ما واقعا راضی بودیم که قطعا تا آخر سال ادامه نخواهد داشت، چون فیلم‌های طنزی مثل «من سالوادور نیستم» و... مگر چند بار در سال ساخته می‌شود که مردم از آنها استقبال کنند! سال‌ها بود که سینماها شاهد چنین گیشه‌ای نبودند. اگر تمام فصول سال مثل چند ماه اخیر باشد که ما مشکلی نداریم. در چنین شرایطی نه تنها دخل و خرج ما با هم جور درمی‌آید که اضافه هم می‌آوریم. هر کالایی وقتی کیفیت داشته باشد خریدار هم دارد. کالای ما هم در اینجا فیلم است که وقتی خوب باشد مخاطب هم دارد. مخاطب که باشد چرخه سینما می‌چرخد و سینما رونق می‌گیرد. قرار است بعد از فیلم «من سالوادور نیستم»، فیلم «رسوایی 2» را اکران کنیم که البته به فروش آن هم با توجه به میزان استقبال از سری اول آن بسیار امیدواریم.

ساناز قنبری

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر