jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۶۰۰۰ ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

بالا رفتن عوارض، هزینه‌های آب و برق، بیمه، صندلی‌های قدیمی، ناکارایی سیستم گرمایشی و سرمایشی از دردسرهای سینماداری در شهرستان‌هاست

هزار و یک غصه سینماداری در شهرستان

سینماداران شهرستانی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، مشکلاتی که به دلیل دوری از پایتخت و بی‌اعتنایی برخی از رسانه‌ها آن‌طور که باید و شاید به گوش مسئولان نمی‌رسد یا اگر هم می‌رسد توجه چندانی به آن نمی‌شود. البته در ماه‌های اخیر استقبال گسترده مردم از سینماها چراغ‌شان را روشن نگه داشته، اما به اعتقاد کارشناسان سینما این روند دائمی نخواهد بود و قطعا اگر چاره‌ای اساسی برای مشکلات سینماها اندیشیده نشود آنها به سالن‌هایی متروکه مبدل می‌شوند.

توجه به بازسازی سالن‌های سینما توسط موسسه سینما شهر گامی در برای تغییر شرایط حاکم بر سینماها بود و این اقدام تا اندازه‌ای توانست شرایط حاکم بر سالن‌های سینما در شهرستان‌ها را بهبود ببخشد. هر چند این اقدام هم به اعتقاد سینماداران شهرستانی حاشیه‌هایی به همراه داشت و آن‌طور که انتظار می‌رفت به انجام نرسید.

پیش به سوی تغییر کاربری

منصور نورپور، مدیر سینما قدس اصفهان با گلایه از بی‌توجهی موسسه سینما شهر و وزارت ارشاد به وضعیت سینماها در شهرستان‌ها به جام‌جم گفت: موسسه سینما شهر تنها به سینماهای در حال ساخت کمک می‌کند، نه به سینماهای آماده‌ای که مشکل تجهیزات دارند. سینما شهر وقتی می‌خواهد برای دستگاه‌های دیجیتالی لامپ هم بیاورد اول پولش را می‌گیرد بعد می‌آورد!

او تاکید کرد: مشکل اصلی سینماداری برای ما تامین مخارج سینماست. هر سال حقوق کارکنان، بیمه، پول آب و برق و... افزایش می‌یابد و هرچه در جلسات مربوط هم آنها را مطرح می‌کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. حتی قرار بود موسسه سینما شهر و وزارت ارشاد یارانه‌ای به ما بدهد که از آن هم خبری نشد! ما در چنین شرایطی به تغییری کاربری هم راضی هستیم که آن را هم نمی‌پذیرند. اگر راضی می‌شدند که من به شخصه ثانیه‌ای هم معطل نمی‌کردم و این کار را انجام می‌دادم.

او گفت: خوشبختانه وضعیت فروش فیلم‌ها از ابتدای امسال خوب بوده که امیدوارم این روند تا آخر سال ادامه بیابد.

مشکلات فراوان اقتصادی

شاپور کیایی، مدیر سینما سپیدرود رشت هم وضعیت سینماداری در شهرستان را نامطلوب دانست و توضیح داد: مشکلات اقتصادی ما زیاد است. ما باید عوارض شهرداری، ارزش افزوده و... را پرداخت کنیم، آن هم در شرایطی که جدا از چند ماه اخیر فیلم‌ها بازدهی مالی ندارند.

کیایی که 74 سال سینماداری را در کارنامه کاری خود دارد، ادامه داد: صندلی‌های قدیمی، ناکارایی سیستم گرمایشی و سرمایشی و... همه نیاز به هزینه دارد.

کیایی با ابراز رضایت از فروش اخیر فیلم‌های سینمایی ادامه داد: امسال فروش فیلم‌ها عالی بود و ما واقعا راضی بودیم که قطعا تا آخر سال ادامه نخواهد داشت، چون فیلم‌های طنزی مثل «من سالوادور نیستم» و... مگر چند بار در سال ساخته می‌شود که مردم از آنها استقبال کنند! سال‌ها بود که سینماها شاهد چنین گیشه‌ای نبودند. اگر تمام فصول سال مثل چند ماه اخیر باشد که ما مشکلی نداریم. در چنین شرایطی نه تنها دخل و خرج ما با هم جور درمی‌آید که اضافه هم می‌آوریم. هر کالایی وقتی کیفیت داشته باشد خریدار هم دارد. کالای ما هم در اینجا فیلم است که وقتی خوب باشد مخاطب هم دارد. مخاطب که باشد چرخه سینما می‌چرخد و سینما رونق می‌گیرد. قرار است بعد از فیلم «من سالوادور نیستم»، فیلم «رسوایی 2» را اکران کنیم که البته به فروش آن هم با توجه به میزان استقبال از سری اول آن بسیار امیدواریم.

ساناز قنبری

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر