jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۴۲۲ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

داریوش مهرجویی می‌گوید: ادبیات ما درحالی که این روزها غنی‌تر از سینمای ماست، اما با کاهش و ریزش مخاطب روبه‌روست.

به گزارش مهر، داریوش مهرجویی، نویسنده و کارگردان سینما که رمان تازه‌اش با عنوان «آن رسید لعنتی» در نمایشگاه بیست و نهم کتاب تهران رونمایی شد، با اشاره به پیوند و رقابت جدی میان سینما و ادبیات در جهان و ایران گفت: ادبیات ما در حال حاضر غنی‌تر از سینماست، البته سینمایی که الان می‌بینیم و نه سینمای کلاسیک که جایگاه ارزنده‌ای دارد.

مهرجویی ادامه داد: سینمای امروز همه‌اش شده بچه‌بازی و جنگ و جدل و اسپشیال افکت‌های مخصوص یا این‌که شیرجه بزنی توی هوا و معلق بزنی پایین! در این فضا رمان هنوز مدیومی قوی‌تر از سینماست و راحت‌تر می‌تواند به ژرفای درون آدم‌ها نفوذ کند.

او خاطرنشان کرد: ادبیات موضوعی است که در آن ما برعکس سینما دغدغه زمان نداریم. در سینما این محدودیت زمانی هست و باید مواظب بود که زمان کم و زیاد نشود، اما در رمان ما می‌توانیم هر چقدر دوست داریم بنویسیم و دنیای خود را ترسیم کنیم.

مهرجویی تاکید کرد: رمان به باور من امروزه تبدیل به رقیب جدی سینما شده است، اما متاسفم که خواننده‌های آن در ایران دائم در حال کاهش هستند. ما در ادبیات چیزی به نام خود بیانگری ادبی داریم. من در سینما حرف‌هایم را زده‌ام، اما با واسطه. در ادبیات این حرف‌ها را بدون واسطه می‌گویم. حرف‌هایی که من بیشتر از سینمایم در آن دیده می‌شوم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر