jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۶۰۵ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

روز جمعه تظاهرات معترضان به اصلاح لایحه قانون کار در شهر رِن فرانسه به خشونت کشیده شد. روز گذشته نیز تظاهرات دیگری قرار بود در اعتراض به خشونت پلیس برگزار شود، اما در آخرین دقایق استانداری ایل اِ ویلِن آن را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از رن، در پی خشونت و درگیری در جریان اعتراض مردم شهر رن به لایحه اصلاح قانون کار در فرانسه، تعدادی از شعب بانک‌ها و برخی فروشگاه‌ها در مرکز شهر تخریب شد. سالن شهرداری رن که از 12 روز پیش به اشغال معترضان در آمده و «خانه مردم» نام گرفته بود، صبح جمعه با عملیات گسترده پلیس و آتش نشانی تخلیه شد. معترضان در واکنش به این اقدام، فراخوانی برای تجمع دیگری در عصر جمعه اعلام کردند. این تجمع با حضور حدود 200 نفر در بخش تاریخی شهر رن و در آرامش آغاز شد، اما ساعتی بعد با افزایش تعداد معترضان که برخی از آنها صورت خود را پوشانده بودند و نیز حمله آنان به دوربین‌های مدار بسته، به خشونت کشیده شد. پلیس نیز از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

در جریان این ناآرامی، به تعدادی از فروشگاه‌ها، بانک‌ها و دفتر محلی حزب سوسیالیست خساراتی وارد شد. به همین مناسبت استانداری ایل اِ ویلِن برگزاری تظاهرات دیروز را که قرار بود علیه خشونت نیروهای پلیس برگزار شود، ممنوع اعلام کرد.

برنار کزنوو وزیر کشور فرانسه در واکنش به ناآرامی‌ها در رن و شهر نانت معترضان را اوباش متنفر از دولت و کشور نامید که به گفته وی این دو شهر را به میدان جنگ تبدیل کرده‌اند. تعدادی از شهرهای فرانسه از دو ماه پیش، به صحنه اعتراض‌های گاه خشونت بار علیه لایحه اصلاح قانون کار در آمده است. لایحه اصلاح قانون کار دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز‌تر می‌کند و نرخ پرداخت‌‌های اضافه‌ کاری و نیز اضافه‌ کاری در شب را کاهش می‌‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر