jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۹۰۴۵۶۲ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۶:۲۶

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران مطرح کرد

مازاد تولید شیر و قیمت شکنی در بازارهای صادراتی

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران تاکید کرد: در داخل کشور با مازاد تولید شیر خام و در بازارهای صادراتی با قیمت شکنی رقیبان مواجه هستیم.

مازاد تولید شیر و قیمت شکنی در بازارهای صادراتی

به گزارش جام جم آنلاین ، رضا باکری در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: قیمت شیر خام در بازارهای جهانی از ابتدای سال جاری حدود شش درصد کاهش یافته است و پیش بینی می شود امسال تا 30 درصد کاهش یابد.

وی افزود: در حوزه داخلی هم با کاهش مصرف خانوارها روبرو هستیم چون قدرت خرید آنها کاهش یافته است و باید از طریق یارانه و روش های دیگر بتوانیم این بخش از تقاضا را تقویت کنیم.

باکری گفت: 90 درصد صادرات محصولات لبنی ایران به بازار عراق است و تا هشت درصد هم به بازار افغانستان صادر می کنیم و البته امیدواریم ضمن حضور در بازار پاکستان ، در بازار روسیه هم تا حدود 500 میلیون دلار صادرات داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر در همه کشورهای جهان بحران رکود اقتصادی دیده می شود و قیمت شیر خام کاهش یافته است و قیمت ها روز به روز سقوط می کند که شامل قیمت شیرخام، شیر خشک و محصولات لبنی است و بازار این محصولات به شدت تحت فشار قیمت های پایین قرار دارد.

باکری گفت: حداکثر شش تا هشت درصد محصولات لبنی کشور صادر می شود و در حال حاضر کشورهای عربستان، ترکیه و مصر با قیمت شکنی تلاش می کنند حضور خود را در بازارهای لبنیات و شیرخشک منطقه افزایش دهند.

وی ادامه داد: هم اینک در کشور 10 میلیون تن شیر تولید می شود. شیر تولیدی کشور افزایش یافته و تقاضا را پس زده است و در کنار آن صادرات نیز کاهش یافته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: کشورهای دیگر برای صادرات محصولات لبنی خود یارانه های خوب صادراتی به صادر کنندگان خود می دهند که ما متأسفانه تا امروز موفق نشده ایم یارانه صادرات به فرآورده های لبنی بدهیم.

باکری افزود: خوشبختانه تولیدات ما افزایش یافته است و دولت و البته وزارت جهاد کشاورزی باید حمایت کند تا این تولیدات پایدار بماند و با ارائه یارانه صادراتی این محصولات را به کشورهای دیگر صادر کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر