jamejamnashriyat
نشریات چاردیواری کد خبر: ۹۰۴۴۴۶ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

چندسالی است که شاه‌بلوط در تمام میوه‌فروشی‌ها پیدا می‌شود و همگام با آن طرز تهیه خورش شاه‌بلوط در مجلات آشپزی آموزش داده شده است.

شاه‌بلوط موارد مصرفی متنوعی دارد و از خواصی فوق‌العاده برخوردار است؛ به همین دلیل نمی‌توان به راحتی از آن عبورکرد و حتماً باید آن را در رژیم غذایی گنجاند. خوشبختانه این اخبار تنها محدود به شاه‌بلوط نمی‌شود و بتازگی از خود بلوط هم اخباری خوب به گوشمان رسیده است. کشت آن به صورت جدی در نقاطی از کشور پیگیری می‌شود و به همین دلیل کم‌‌کم می‌توانیم جایی برای مصرف آن در تغذیه خانواده پیدا کنیم.

اگر یک روز مقداری بلوط برای آشپزی تهیه کردید و یکی دو دانه‌اش اضافه آمد، آنها را دور نیندازید. بلوط میوه زیبایی است و می‌توانید از آن برای درست کردن انواع کاردستی استفاده کنید. می‌پرسید چگونه؟ با ما همراه باشید تا چند ایده ناب در اختیارتان قراردهیم:

آدمک‌های بلوطی: به این دو عروسک فسقلی و بانمک نگاه کنید. بلوط‌هایی هستند که دستی به سرورویشان کشیده شده و سر از دنیای آدمک‌ها درآورده‌اند. سر بلوط را از بدنه آن جداکنید. روی بدنه را با تکه‌ای پارچه بپوشانید تا به نظربیاید که لباسشان است. حسابی آنها را شیک‌پوش کنید.

یک مهره چوبی که معمولا در خرازی‌ها یافت می‌شود را بردارید و روی آن اعضا صورت را نقاشی کنید. سر بلوط را هم به رنگی مناسب درآورید تا کلاه این آدمک‌ها باشد. کلاه، سر و بدن را به هم وصل کنید تا آدمک کامل شود. به آنها چهره‌ای خندان بدهید تا با دیدنشان ناخودآگاه احساس شادی به شما دست بدهد.

شمع بلوطی: ظاهر قشنگ بلوط از آن سوژه‌ای ایده‌آل برای انواع کاردستی، ساخته است. برای داشتن شمع‌های بلوطی کافی است سر بلوط را بکنید و داخل آن پارافین مذاب و نخ نسوز قرار دهید. می‌توانید شمع‌ها را داخل یک ظرف آب قراردهید و آنها را روشن کنید تا در منظره‌ای زیبا فضا را روشن کند.

بلوط‌های رنگی: بلوط رنگ شده هم مثل میوه کاج رنگ شده زیباست. سر آن را رنگ نشده باقی بگذارید و بدنه آن را رنگ کنید. هر بلوط را به یک رنگ درآورید و بلوط‌های رنگارنگ‌تان را در یک گوشه از اتاق قراردهید تا به این طریق به بخشی از منزل خود رنگ پاشیده باشید.

کاسه: سر بلوط شکل کاسه‌ای دارد و شما می‌توانید این استفاده را هم از آن بکنید. کمی خزه در آنها قراردهید و گل‌ها، میوه‌ها یا قارچ‌های ریزی که با خمیر گل چینی درست کرده‌اید را داخلشان بریزید. اگر به این تصویر دقت کنید، می‌بینید که یکی از کاسه‌ها با شاه‌بلوط‌های خمیری پرشده است.

لانه پرنده: وقتی ابتکار، ذوق و قریحه انتها نداشته باشد، باعث می‌شود از یک چیز ساده صدها شیء زیبا شکل بگیرد.

این بار سر بلوط خیال دارد به یک لانه کوچک و نقلی برای پرنده‌ای فسقلی تبدیل شود. سر بلوط را بکنید، داخل آن کمی خزه قرار دهید و چند مهره ریز شکل تخم پرنده روی خزه‌ها بگذارید. می‌توانید این لانه را در گوشه‌ای از اوپن یا طاقچه جای دهید یا این‌که مثل این تصویر از جایی آویزان کنید.

توپ بلوطی: هرگاه خواستید با این توپ‌ها کاردستی درست کنید ابتدا آن را با اسپری رنگ کنید تا رنگ سفید آن از لابه‌لای اشیایی که روی آن می‌چسبانید پیدا نباشد.

سر بلوط‌ها را بکنید و به لبه آنها کمی اکلیل ترجیحا طلایی بزنید تا زیباتر شود. سپس یکی‌یکی‌شان را به توپ بچسبانید تا سطح آن را پرکند. در پایان با یک ربان درشت قهوه‌ای پاپیون درست کنید و بالایش بزنید و همچنین یک نوار از بالایش وصل کنید تا بتوانید این توپ زیبا را از گیره در اتاقتان آویزان کنید.

سرویس چای: به به! چه قوری و فنجان‌هایی! هرکس با دیدن آنها هوس می‌کند تمام کارهایش را کناربگذارد و برای دقیقه‌ای به طبیعت برود و لابه‌لای درختان بنشیند تا بتواند در آنجا استکانی چای بنوشد چون در دل طبیعت از آن چای لذتی صدچندان می‌برد. درست کردن این سرویس چایخوری کار سختی نیست و تنها به کمی حوصله و ظریفکاری احتیاج خواهد داشت. یک بلوط درسته، بدنه و در قوری است. با دو تکه کوچک شاخه باریک و خشکیده برای آن دسته و لوله درست کنید و با چسب چوب بچسبانید. یک سر بلوط هم بدنه فنجان را تشکیل می‌دهد. با یک تکه شاخه کوتاه برای آن دسته درست کنید و تکه شاخه ‌گردی را از عرض برش دهید و زیر فنجان بچسبانید. قوری و فنجان‌هایتان را روی یک برگ بگذارید تا درکنار یک گل زیبا منظره‌ای رویایی‌تر را تشکیل دهد.

کله‌های خندان: بلوط‌هایی که حالا می‌خواهند نقش کدوحلوایی را بازی کنند. بلوط را به رنگ نارنجی درآورید و سرش را سیاه کنید. سپس با رنگ مشکی برای آن اجزای صورت بکشید. درپایان هم کمی اسپری براق‌کننده بزنید تا ظاهر جالب‌تری پیداکند.

گلدان: سر بلوط را به گلدان تبدیل کنید. چند گل چینی درست کنید و داخلش قراردهید تا ببینید چه شاهکاری از آب درمی‌آید. تعدادی از این گلدان‌های بلوطی را بسازید و در کنار هم بچینید تا هر بیننده‌ای را به تحسین وادارید.

سارا آذرخش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر