jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۶۶۲ ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

از شایعه برکناری تا قدردانی از رئیس بانک مرکزی

پس‌لرزه‌های سخنان سیف

اقتصاد کارشناسان اقتصادی نسبت به سخنان روزهای اخیر ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره لغو نشدن تحریم‌های بانکی مطابق برجام، واکنش‌های مختلفی نشان داده‌اند. بیشتر کارشناسان از صداقت سیف در بیان واقعیات بدعهدی آمریکا در لغو تحریم‌ها استقبال کرده و البته برخی نیز مواضع سیف را بی‌ارتباط با شایعه برکناری او نمی‌دانند.

یحیی آل‌اسحاق، عضو اتاق بازرگانی در واکنش به سخنان سیف، ضمن بیان این‌که دولت باید با محاسبه هزینه فایده، برخی مطالب را با درنظرگرفتن عدم‌آسیب آنها به کشور بیان کند و با مردم شفاف باشد، گفت: عملاً تاکنون نتوانسته‌ایم وجوهی را میان بانک‌های بزرگ خارجی و ایرانی نقل و انتقال دهیم.

وی در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن اشاره به این‌که آقای سیف قبل از سفر به آمریکا اعلام کرد که سوئیفت در کشور برقرار شده است، افزود: البته کنار هم گذاشتن این دو مطلب یک تناقض به‌وجود می‌آورد، از یک سو می‌گویند سوئیفت برقرار شده، اما از سوی دیگر از عدم نقل و انتقال پول میان بانک‌های خارجی و ایرانی صحبت می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در توضیح این تناقض باید بگویم، جریان مخابره پیام در سوئیفت ایجاد شده است، اما در این شبکه باید پاسخ‌های مثبتی از سوی بانک‌های خارجی ارسال شود که این موضوع هنوز اجرایی نشده است. ما پیام مخابره می‌کنیم، اما از آن طرف بانک اروپایی به‌دلیل نگرانی از اعمال تحریم‌های جدید برضد خود، حاضر به همکاری با بانک‌های ایرانی نیست.

آل‌اسحاق اضافه کرد: بانک‌های خارجی منتظر مجوز آمریکا برای آغاز فعالیت خود با بانک‌های ایرانی هستند، ازاین رو سیف با بیان این صحبت‌ها از آمریکا درخواست کرده تا این ممنوعیت را از بین ببرد. البته به‌اعتقاد من آمریکا در بی‌عهدی سابقه طولانی دارد و نمی‌توانیم به قول‌های آنها اعتماد کنیم، زیرا امروز دلار و روز دیگر قدرت دفاعی ایران را بهانه کرده و در صدد اعمال تحریم‌های جدید بر ضد ایران است.

سیف نمی‌توانست دروغ بگوید

جمشید پژویان، رئیس سابق شورای رقابت نیز با بیان این‌که از گوشه و کنار بویژه از سوی خود دولت عنوان می‌شد سوئیفت باز شده، اما مردم می‌دیدند انتظاراتشان برآورده نمی‌شود، تصریح کرد: آقای سیف نمی‌توانست در جایی که خودش این اطلاعات را دارد، دروغ بگوید.

وی در گفت‌وگو با فارس اظهارکرد: آقای سیف با صداقت کامل این حرف را زد. این حق مردم ایران است که از واقعیت‌ها مطلع شوند و حقشان نیست که به آنها دروغ گفت و واقعیت‌ها پنهان شود.

دبیر اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: این‌که رفع کامل محدودیت‌ها و تحریم‌ها صورت گرفته باشد، این گونه نیست و کم و بیش هم بسیاری از این موضوع مطلع بودند، اما متاسفانه دولت در تمام این سه چهار ماه با شفافیت این مساله را با مردم در میان نگذاشت ‌که بگوید آمریکا به عهدش وفا نکرده و چرا وفا نکرده است و زیاده‌خواهی می‌کند.

دبیر اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به نظرم به سخن آقای سیف نقدی وارد نیست و حداقل این است که نباید انتظار داشت و خدای ناکرده این بحث صورت گیرد که یکی از مقامات مملکت دروغگو باشد و واقعیت را از مردم پنهان کند.

دکتر ابراهیم رزاقی، کارشناس مسائل اقتصادی هم با اشاره به اظهارات اخیر سیف، رئیس بانک مرکزی گفت: این‌که امروز آقای سیف به این موضوعات اعتراف کرده است، بد نیست اما سوال این است که آیا آقای سیف نمی‌توانست پیش از این، بدعهدی آمریکایی‌ها را پیش‌بینی‌ و آنها را برای مردم بیان کند.

سیف قرار بود برکنار شود افشاگری کرد

حیدر مستخدمین حسینی، معاون پیشین بانک مرکزی در تحلیل اظهارات دو روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی، موضع متفاوتی دارد و معتقد است: این که یک عضو کابینه با حضور در قلب آمریکا از برجام انتقاد کند و بگوید که برجام هیچ دستاوردی نداشته، برخلاف صحبت‌هایی است که تاکنون رئیس‌جمهور محترم، بقیه وزرا یا حتی خود آقای سیف مطرح می‌کردند. لذا احتمال دارد که بحث تعدیل برخی از اعضای کابینه در میان باشد.

به گزارش تسنیم، وی با بیان این‌که اواخر سال گذشته شایعه تغییر سیف مطرح شده بود، عنوان کرد: شاید آقای سیف خواسته با وجود این فرضیه‌ها در جایی مصاحبه کند که وسعت جهانی بیابد و همه رسانه‌های بین‌المللی به آن اشاره کنند. اگر قرار بود آقای سیف از برجام انتقاد کند، می‌توانست آن را در فضای بسته‌تری مطرح یا از فرصت جلسه با وزیر خزانه‌داری آمریکا استفاده کند. انعکاس گسترده صحبت‌های آقای سیف به بحث تغییرات در کابینه برمی‌گردد. با این فرضیه آقای سیف می‌خواست این را بیان کند تا پوششی بر کارکردهای خودش بگذارد که مثلاً او نیز اعتقاد دارد با اجرای برجام اتفاق خیلی مهمی در اقتصاد کشور نیفتاده است.

وی بیان کرد: مطرح کردن عمومی انتقادات سیف به برجام، امتیازی برای دولت به حساب نمی‌آید، جز این که آقای سیف از قبل بداند که قرار است تغییر کند و بعد اگر این تغییر انجام شد، ادعا کند به دلیل مواضعش در واشنگتن این تغییرات انجام شده است یا این‌که خواسته به این صورت خودش را بیمه کند و به فعالیت‌هایش ادامه دهد.

مستخدمین حسینی عنوان کرد: بعید به نظر می‌رسد صحبت‌های سیف با هماهنگی دولت باشد، زیرا این اقدام برای دولتمردان گران تمام خواهد شد و دولت تشخیص می‌دهد که چنین واکنشی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی در سطح بین‌المللی پیامدهای منفی خواهد داشت. به نظر نمی‌رسد اظهارات آقای سیف همسو با جهت‌گیری کل دولت باشد و صحبت‌های ایشان احتمالا می‌تواند بیشتر در جهت تعدیل کابینه صورت گرفته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر