jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۳۹۷ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

اولین هواپیمای جهان که با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته شده است، بزودی بر فراز قطب جنوب به پرواز درمی‌آید.

به گزارش ایرنا از ساینس، هواپیمای SULSA پنج سال پیش توسط محققان دانشگاه ساوتهمپتون ساخته شد. بدنه این هواپیما از چهار قطعه اصلی تشکیل شده است که پس از چاپ سه بعدی بسادگی با دست به یکدیگر متصل می‌شوند. برای ساخت این هواپیما از تکنیک چاپ لایه‌ای و مواد اولیه نایلونی استفاده شده است.

این هواپیما حدود سه کیلوگرم وزن دارد و فاصله دوسر بال‌های آن به دو متر می‌رسد. حداکثر سرعت آن 161 کیلومتر بر ساعت است و قیمت آن حدود ده هزار دلار است. این مبلغ معادل هزینه یک ساعت پرواز با یکی از بالگردهای نیروی دریایی است.

این هواپیما که عملکرد آن سال گذشته در سواحل دورست انگلستان مورد آزمایش قرار گرفت، اخیرا در آب‌های قطب جنوب نیز عملکرد خوبی را از خود نشان داد. در این پرواز آزمایشی که از SULSA به عنوان راهنمای یک کشتی یخ‌شکن استفاده شد، هدایت هواپیما به جای خلبان خودکار با استفاده از یک لپ‌تاپ و به صورت بلادرنگ از درون کشتی انجام شد و اطلاعات تصویری از مسیر پیش روی کشتی با استفاده از دوربین توکار هواپیما مستقیما برای خدمه کشتی ارسال شد.

این هواپیما پس از هرپرواز، درون آب فرود آمد و خدمه برای استفاده بعدی، آن را از آب گرفتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر